Strajk Kobiet. Dawid Podsiadło, Robert Makłowicz i spółka radzą mężczyznom, jak wspierać Polki. Filmik podbija sieć

Mężczyźni związani z kulturą i show-biznesem wzięli udział w filmiku "od facetów, dla facetów. Poradnik", który pojawił się na YouTube. W pięciominutowym materiale możemy usłyszeć rady, jakie mężczyźni dają mężczyznom w kontekście walki kobiet. W nagraniu wystąpili między innymi Janusz Gajos, Dawid Podsiadło i Robert Makłowicz.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji poskutkował wyjściem kobiet na ulicę. W wielu miastach Polski przeszedł Strajk Kobiet, w którzy zaangażowali się także celebryci. Teraz zdecydowali się na kolejną formę wsparcia protestujących kobiet. Ale zwracają się do... innych facetów

Marta HabiorZnana polska producentka filmowa opowiedziała o ataku gwałciciela

Mateusz Damięcki i Robert Makłowicz w filmiku "od facetów, dla facetów. Poradnik". Uczą mężczyzn wspierać kobiety

W Internecie pojawił się kilkuminutowy film nawiązujący do sytuacji kobiet w Polsce. W materiale "od facetów, dla facetów. Poradnik" wystąpiło dwunastu mężczyzn związanych z polską kulturą i sztuką, którzy podzielili się z innymi mężczyznami swoimi radami dotyczącymi narracji stosowanej w kontekście Strajku Kobiet i kobiecej rewolucji. Na początku filmiku możemy dowiedzieć się, że chodzi przede wszystkim o walkę z powielanymi stereotypami:

Wielu z was chce wspierać kobiety w tym, co się dzieje, ale warto się zastanowić jakie wsparcie jest potrzebne, a jakie jest tylko powielaniem stereotypów i karmieniem ego - powiedziała narratorka.
Zobacz wideo Paula Tumala: Absolutnie nie jestem w żaden sposób za aborcją, tylko po prostu chciałabym, aby kobiety miały prawo wyboru

Swoich rad użyczyli między innymi Janusz Gajos, Dawid Podsiadło, Mateusz Damięcki, Sławek Uniatowski i Czesław Mozil. Janusz Gajos przyznał, ze istotne jest to, do kogo kierujemy komunikaty:

Nie przemawiajmy do kobiet, mówmy do innych mężczyzn.

Dawid Podsiadło skupił się na tym, jak powinna wyglądać relacja między mężczyznami a kobietami, biorąc pod uwagę kontekst ostatnich wydarzeń:

W szczególności mówmy do innych mężczyzn, którzy nie ogarniają tematu. Mówmy, żeby ogarnęli - i temat i siebie. Jeżeli uważamy się za sojuszników kobiet, to nie jest naszym zadaniem do czegokolwiek kobiety przekonywać. Naszym zadaniem jest przemówić do rozumu tym mężczyznom, którzy nie ogarniają.

Zobacz też: Anna Dymna szczerze o wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Aktorka nie kryje przerażenia

Bartłomiej Topa zaapelował, by mężczyźni nie mówili w imieniu kobiet:

Bądźmy dorośli. Gimnazjum już się skończyło. Nie sprowadzajmy sprawy do absurdu, gdy tylko nam wygodnie. Przestańmy mówić w imieniu kobiet. Nie zabierajmy im głosu. Nie sugerujmy, że lepiej od nich wiemy, w ich walce o ich prawa. I serio - darujmy sobie dobre rady.

Kropkę nad i postawił także Mateusz Damięcki:

I nie, mężczyzna nie ma milczeć. Ma sporą pracę do wykonania - nad sobą i nad innymi mężczyznami.

W materiale nie zabrakło także Roberta Makłowicza:

Nie wysuwajmy wobec kobiet żądań czy oczekiwań. To nie jest czas, żeby stawiać warunki. Albo wspierasz, albo nie. Proste - przyznał krytyk kulinarny.

Wideo zostało przygotowane przez Matyldę Damięcką, a za tekst odpowiada Piotr Stankiewicz z "Aszdziennika".

Marta Dyks, Jackob BuczyńskiMarta Dyks wspiera projektanta, który odmówił wywiadu dla TVP

Zobaczcie cały materiał, który dostępny jest na YouTube. Wierzymy, że rady przemówią do rozsądku tym mężczyznom, którzy wciąż nie wiedzą, w jaki sposób powinni wspierać kobiety w walce o prawa.

 
Więcej o: