"Wiadomości" zacytowały fejkowy wpis Marty Lempart. TVP tłumaczy i wyjaśnia

"Wiadomości" TVP wykorzystały w swoim materiale post należący do użytkownika, który podszył się pod Martę Lempart. Ewidentnego fake'a potraktowano jak prawdziwe konto jednej z nieformalnych twarzy Strajku Kobiet. TVP opublikowało "tłumaczenie".

Marta Lempart to działaczka społeczna, która stała się twarzą Strajku Kobiet. Po decyzji Trybunału Konstytucyjnego i wyjściu na ulicę wielu Polek i Polaków niezgadzających się z zaostrzeniem prawa do aborcji, o Marcie zrobiło się głośno. Niedawno jej nazwisko pojawiło się w "Wiadomościach" TVP

Zobacz wideo

W poniedziałkowym wydaniu "Wiadomości" w TVP 1 zaprezentowano materiał, opisujący postulaty i skład rady konsultacyjnej, przedstawione kilka godzin wcześniej przez liderki Strajku Kobiet. Jednak wśród prawdziwych informacji pojawił się też wpis na Twitterze, dodany przez internetowego trolla, znanego z podszywania się pod różne znane w Polsce osoby.

Zobacz też: Michał Szpak był na protestach pod domem Kaczyńskiego. Gwiazdor "The Voice of Poland" straci pracę? TVP komentuje

TVP przypisało Marcie Lempart cudzego tweeta 

W przygotowywanym przez Krzysztofa Nowinę Konopkę materiale przytoczono treść tweeta, którego autorką miała być Marta Lempart. Odnosił się on do postulatów, które wyklarowały się w ostatnich dniach Strajku Kobiet - znajdziemy w nich m.in postulat absolutnego rozdziału kościoła od państwa, przekazanie pieniędzy z finansowania religii w szkołach na ochronę zdrowia, dostęp do legalnej aborcji:

Oprócz tego zatankowany 747 cargo na Okęciu i wolny pas startowy - odczytano.

Jak się później okazało, wpis nie należał do Marty Lempart, a do użytkownika o nicku @czlowiek_bobr, który nie stroni od kpiących wpisów na temat polityków i osób powszechnie znanych. 

Wpadkę w Telewizji Polskiej błyskawicznie wychwycili internauci.

W "Wiadomościach" zacytowano wpis @czlowiek_bobr jako @martalempart - napisał użytkownik Twittera. 
TVP "Wiadomości" oskalpowane przez @czlowiek_bobr - czytamy w kolejnym wpisie.

TVP wyjaśnia, skąd wziął się fałszywy wpis w "Wiadomościach"

Niedługo później na oficjalnym profilu "Wiadomości" TVP na Twitterze pojawiło się wyjaśnienie całego zajścia. Okazuje się, że wpis trolla przygotowany był do innego "satyrycznego" materiału, ale z powodu błędu trafił do informacji o prawdziwych postulatach kobiet:

Wskutek niezamierzonego błędu edytorskiego z materiału @WiadomosciTVP wypadł komentarz "z tej politycznej akcji śmieje się część internautów” poprzedzający satyryczny tweet @czlowiek_bobr co mogło sugerować, że jego autorką jest @martalempart. Przepraszamy za nieporozumienie.

Ciekawe, jak na taką wpadkę zareaguje Marta Lempart. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.