Kim jest żona Łukasza Szumowskiego? Historia ich miłości zaczyna się od... sprzeczki. O dwóch ważnych Polaków

Minister zdrowia Łukasz Szumowski dość niespodziewanie podał się do dymisji. Do tej pory zapewniał, że odejście ze stanowiska byłoby ucieczką sternika z okrętu. Jak widać, okoliczności się zmieniły. Byłego ministra wspiera żona Anna, której dziękował, rezygnując ze stanowiska.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski nie jest już ministrem zdrowia. We wtorek podał się do dymisji, tłumacząc, że decyzja zapadła już dawno i była skonsultowana z premierem i prezesem Kaczyńskim. Jak zawsze może liczyć na wsparcie najbliższych.

Łukasz Szumowski i Anna Szumowska - lekarskie małżeństwo

Łukasz Szumowski i Anna Szumowska są małżeństwem od 1997 roku i doczekali się czwórki dzieci. Są rówieśnikami, a poznali się w czasie studiów. Jak zdradził sam (były już) minister, ich związek zaczął się od nieporozumienia:

Na początku pokłóciliśmy się o Miłosza i Herberta - wyznał w rozmowie z "Małym Gościem Niedzielnym".

Połączyło ich też podejście do religii. Oboje są praktykującymi katolikami. Świeżo po ukończeniu studiów wyjechali do Indii. Choć początkowo tego nie planowali, zostali tam na dłużej - zaczęli pracę dla jednego z hospicjów, które założyła Matka Teresa w Kalkucie. Jako wolontariusze przez miesiąc pomagali etatowym pracownikom we wszystkim:

Robiliśmy różne rzeczy. Mycie, karmienie, podawanie picia, a nawet różne drobne zabiegi medyczne. Nędza, niedożywienie, choroby i wszystko razem wzięte - opowiadał Łukasz Szumowski w rozmowie z SE.

Mieli też szansę zobaczyć Matkę Teresę z Kalkuty. Spotkanie to nie było planowane, zadziałał przypadek. W czasie jednej z mszy, na których bywali, również i ona była obecna. Być może byli ostatnimi Polakami, którzy w ogóle ją widzieli - kilka dni po ich powrocie do kraju Matka Teresa zmarła.

Choć Łukasz Szumowski od dłuższego czasu na pełny etat zajmuje się polityką, jego żona Anna wciąż pracuje w zawodzie. Jest anestezjologiem, ma własną przychodnię, pracuje też w Centrum Zdrowia Dziecka. W ostatnich latach zajmowała się zakładaniem tam Poradni Leczenia Bólu dla dzieci.

Wspólnie dzielą sportowe pasje - jeżdżą na nartach i żeglują. Łukasz Szumowski w wolnych chwilach zajmuje się też muzyką - gra na gitarze i pianinie. Hobbystycznie trenuje boks.

Jako małżeństwo mają rozdzielność majątkową. Wszystko z powodu dużego kredytu, który kilka lat temu brał na siebie Łukasz Szumowski. Jak mówił, nie chciał ewentualnymi zobowiązaniami obciążać żony, dlatego też zdecydowali się rozdzielić majątki.

Z żoną mamy natomiast rozdzielność majątkową od 2008 roku. Brałem ogromny kredyt frankowy i nie chciałem, żeby obciążał on dodatkowo moją żonę - tłumaczył.

Jak twierdzi, nie wie dokładnie, ile zarabia Anna:

Na etacie moja żona, która jest lekarzem, zarabiała cztery tysiące złotych. Teraz przeszła na kontrakt. Zarabia około 6 tysięcy złotych, ale nie wiem dokładnie, bo mi się nie chwali - wyznał szczerze w rozmowie w "Faktach RMF FM".

Finanse Szumowskich są od kilku miesięcy uważnie rozkładane na czynniki pierwsze. Pensja lekarza rzeczywiście wygląda na skromną, jednak Łukasz Szumowski nie dodał wówczas w rozmowie, że Anna Szumowska jest jednym ze współwłaścicieli OncoArendi, spółki, która pozyskuje publiczne pieniądze na badania. Jej udziały - jak informuje "Fakt" - są warte miliony złotych. Są to zresztą udziały, które przejęła od swojego męża, kiedy został on czynnym politykiem.

Syn idzie w ślady rodziców

Łukasz i Anna Szumowcy doczekali się czwórki dzieci - trzech synów i jednej córki. Najstarszy Janek Szumowski rok temu zdał na Warszawski Uniwersytet Medyczny na kierunek lekarski, czym pochwalił się na Facebooku.

Zobacz wideo Łukasz Szumowski po odejściu może mieć problemy
Więcej o:
Copyright © Agora SA