Qczaj opowiedział o gwałcie, który przeżył w dzieciństwie. "Dziś wiem, że ochroniłem siostry". Wellman z trudem powstrzymała łzy

Qczaj dwa tygodnie temu wyjawił na Instagramie, że w dzieciństwie padł ofiarą pedofila. Teraz, w "Dzień Dobry TVN" w rozmowie z Dorotą Wellman, zdradził, co takiego działo się w jego rodzinnym domu. Szczegóły przerażają i widać było, jak Dorota i Daniel z trudem powstrzymują łzy.

Qczaj pod koniec lutego wyznał w poruszającym wpisie na Instagramie, że kiedy miał 7 lat został skrzywdzony przez przyjaciela rodziny. Wyznanie było wstrząsające i szokowało tym bardziej, że Daniel Kuczaj jest trenerem personalnym pełnym życia i radości, wspierającym innych w trwaniu w dobrej formie i szczęściu. W piątek rano był gościem "Dzień Dobry TVN", jednak tym razem nie prowadził - jak zwykle - treningu. Rozmawiał z Dorotą Wellman, u której opowiedział, jak wyglądało jego dzieciństwo.

Qczaj rozmawia o gwałcie z Dorotą Wellman

Dorota Wellman była bardzo delikatna, a temat bardzo trudny. Qczaj na spokojnie odpowiadał na kolejne pytania, dopiero kiedy wspomniał o siostrach, które uchronił przed molestowaniem przez "przyjaciół" ojca (trener wspomina, że jeśli chodzi o bezpieczeństwo jego sióstr, bał się nie tylko swojego oprawcy), zobaczyliśmy, ile emocji tak naprawdę towarzyszyło mu przez całą tę rozmowę.

Okazuje się, że trener próbował o wszystkim powiedzieć swojej mamie. Niestety, przyniosło to wówczas skutek odwrotny do oczekiwanego:

Próbowałem powiedzieć... Nie zakomunikowałem tego wprost, ja powiedziałem tylko mamie, że on "mówi mi brzydkie rzeczy". Powiedziała mu oczywiście o tym, ale patrząc przez pryzmat tego, że on pije: no, pewnie wypił, coś powiedział. To jest niesamowite, co się stało potem - on idealnie mnie zmanipulował. Kiedy byliśmy już sami, ja wiedziałem, że mama mu to powiedziała, a on zapytał "co mówiłeś matce". A ja zrobiłem to, co robią dzieci, co robi ofiara - podszedłem do niego i zacząłem go przepraszać. Odepchnął mnie. I tym odepchnięciem tak naprawdę na całe moje życie naznaczył mnie tym, że miałem w środku poczucie, że przecież ja to zrobiłem, ja tego chciałem.

Qczaj szczerze: Gdzie była matka? A gdzie był ojciec?!

Często przy takich wyznaniach pojawiają się zarzuty do matek skrzywdzonych dzieci jako jedynych odpowiedzialnych za cierpienie ich pociech. Nie inaczej było w tym przypadku, ale Qczaj jasno odrzuca te oskarżenia - pytania i zarzuty powinny być stawiane również ojcom. Podzielił się też przerażającym doświadczeniem:

Pamiętam jedną rzecz, że strasznie szczękałem zębami, nie mogłem tego powstrzymać, to było najgorsze, to szczękanie zębami. Mama mnie wtedy wołała, i ja musiałem powiedzieć ze stoickim spokojem, że jestem w łazience i przestać szczękać tymi zębami i się uspokoić. I uspokoiłem się. Szedłem wtedy do dzieci i bawiłem się w chowanego.
A gdzie była matka? A ja mam ochotę zapytać, a gdzie do cholery jasnej był ojciec? Ojciec nie wiedział. Był zajęty piciem i swoimi sprawami. Całe życie kręciło się naokoło ojca.
To jest też kolejna rzecz, którą ja chcę przekazać matkom, które są z alkoholikami. Jeśli robicie to dla dobra dzieci, to to nie jest dla dobra dzieci, bo to dziecko on jest gdzieś tam sobie.

Czy Qczaj miał kontakt ze swoim ojcem? Jak najbardziej. Odezwał się do niego po jego wyznaniu na Instagramie:

On skomentował, żebym poszedł do kościoła i pomodlił się o zdrowie, bo o rozum już za późno.
Dziś wiem, że ochroniłem swoje siostry - mówił Dorocie Wellman ze łzami w oczach. - Wiedziałem, że one tego nie wytrzymają. Więc byłem tam ja.

Dodał też, że część dorosłych lat spędził na terapii, próbując sobie poradzić z traumą z dzieciństwa:

4 lata byłem na terapii. Na początku było strasznie trudno. Niejednokrotnie był moment, kiedy chciałem sobie odebrać życie.

Terapia pomogła Qczajowi na tyle, że teraz jest gotowy, by mówić o swoim doświadczeniu głośno i bez strachu. "Dziś jestem silniejszy, dużo bardziej niż byłem" - mówi. A nam pozostaje trzymać za niego kciuki, bo nie mamy wątpliwości, że te wyznania kosztowały go bardzo dużo. Całą rozmowę możecie odsłuchać na stronie "Dzień Dobry TVN".

Więcej o:
Komentarze (69)
Qczaj w "Dzień Dobry TVN" opowiedział o przerażających szczegółach swojego dzieciństwa. "Nie mogłem powstrzymać szczękania zębami"
Zaloguj się
 • bronze

  Oceniono 33 razy 21

  ile takich tragedii w polskich katolickich domach. Dramaty dzieci , połamane życiorysy, przyzwolenie bliskich.

 • selena-0

  Oceniono 23 razy 15

  oskarżam jego matkę . ...może nawet wiedziała, oskarzam, bo była samolubna i okrutna, zostawiła go potem i wyjechała do Stanów. Oskarżam wszystkie takie bezduszne matki, które po takim czymś zawsze w większości bronią oprawców mężów . lub takie matki, które oddają małych synów w ręce pedofila księdza i potem gdy dowiedzą się prawdy ...wciąż bronią pedofila. W sytuacji Kuczaja , to on wie jaka była prawda, czy był w stanie się z tym uporać czy nie , ale na pewno nie miał pomocy ze strony matki. Nie miał też siły to zgłosić gdzieś wyżej, ale sądzę, ze nic by to nie dało w tym góralskim, pijackim, katolickim zadupiu,

 • who_go_wie

  Oceniono 16 razy 14

  Wszystkiemu kurna winni sa bezmyslni rodzice. Jego ojciec pil a matka jakas niepociumana. Moja matka to mnie od najmlodszych lat uczulala na tego typu zachowania doroslych i na to ze mam jej o wszystkim co sie stalo mowic.

 • barbara333-4

  Oceniono 7 razy 7

  zawsze dziwię się, ze te dzieci molestowane i wykorzystane milczały ! ale przypominam sobie z dziecinstwa taki obrazek ; mam 5 może 6 lat i krewny mojej rodziny wiął mnie na kolana i obmacał. Było to dla mnie tak traumatyczne na całe lata , chociaż to było tylko obmacanie i tylko raz , ale jako dziecko nie umiałam sobie z tym poradzić , I tez nie powiedziałam rodzicom, dlaczego ? bo uważałam, że to ja zrobiłam coś złego a ten ktoś był szanowany w rodzinie. Pamiętam jak po tym incydencie nie umiałam spać w nocy, miałam koszmary, rodzice nie wiedzieli co się dzieje. Wciąż płakałam, bałam się , miałam lęki. Do dziś jak to wspomnę to mam gęsią skórkę, a co przezywa dziecko , które ktoś gwałći , powinien dostać dożywocie !

 • ewulka987

  Oceniono 6 razy 6

  Trzeba o takich KRZYWDACH mówić ,by nigdy nikt po takich złych czynach nie czuł się bezkarny ,ale czuł strach ,że prawda wyjdzie na jaw i zostanie potępiona jeżeli nie przez wymiar sprawiedliwości to przez społeczeństwo, a pedofile w sutannach nie mają prawa mieć obrońców w "katolickich MOHERACH".

 • a.k.traper

  Oceniono 3 razy 3

  Nie wiem gdzie ci ludzie się wychowywali, u mnie w bloku a dokładnie na klatce było 16 mieszkań w każdym co najmniej dwójka dzieci, tatusiowie od czasu do czasu spotykali się by wypić, czasem wracali już z pracy wstawieni ale oprócz jednego i to najmniejszego żaden burd nie wszczynał, ich najstarszy to mój rocznik, do tego dwie dziewczyny, często zbiegały do nas gdy ojciec zaczynał "rządzić", wtedy mój ojciec i kilku sasiadów szło na górę i go neutralizowali nie czyniąc mu krzywdy. Nie słyszałem na podwórku by jakiś facet krzywdził swoje córki a znaliśmy się wszyscy i razem bawili czesto, było to kilka bloków a zdecydowana większość przyjechała z wiosek,

 • starsza10

  Oceniono 1 raz 1

  Nie dziwi mnie, że ten pan mówi o tym, co go spotkało. Właśnie z takich wypowiedzi wzięło się "me too". Trudno być pierwszym odważnym, zwłaszcza, jak się jest dzieckiem. Szanowani przyjaciele rodziny robią niekiedy straszne rzeczy. Wyobraźcie sobie np. pocałunek francuski z 8-latką i poczucie obrzydzenia tego dziecka. Strach przed opowiadaniem, co się stało i przed konsekwencjami, kiedy dziecko ucieka od miłego wujcia w najciemniejszy kąt mieszkania, a potem spotyka się z wyrzutami, że jest niegrzeczne i dziadkowie i rodzice nie będą więcej tolerować takich zachowań. A takich zachowań jest pełno - w domach, salach katechetycznych, klubach sportowych, szkołach itd. I od rozsądku dorosłych zależy, czy ta zaraza i zwycięstwo natury nad kulturą będzie nadal trwało. Czego sobie i Wam nie życzę.

 • facet171

  Oceniono 5 razy 1

  A z czego znany jest ten gościu? Przypuszczam, ze niebawem ujawni, ze porwali go kosmici.

 • soso_soso

  0

  Gwiazda Wellman 🙂

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX