Wiemy, ile kosztuje utrzymanie rodziny królewskiej. Brytyjczycy muszą ciężko pracować na ich luksusy

Bajkowe życie monarchii sporo kosztuje obywateli Wielkiej Brytanii. Jednak pieniądze Brytyjczyków nie są jedynym źródłem utrzymania rodziny królewskiej.

Rodzina królewska ma życie godne pozazdroszczenia. Podróże w najbardziej odległe zakątki świata, luksusowy pałac, wystawne uroczystości, drogie kreacje. Istna bajka. Tymczasem, aby monarchia mogła żyć na takim poziomie, Brytyjczycy muszą się sporo napracować.

Ile kosztuje utrzymanie rodziny królewskiej?

W Wielkiej Brytanii nie brakuje osób, które są przeciwne temu, aby rodzina królewska utrzymywała się za pieniądze zwykłych obywateli. Powód? Życie monarchii sporo ich kosztuje. Budżet przekazany na utrzymanie monarchii to 45,6 mln funtów, czyli ok. 225 mln złotych. Jednak to nie wszystko. Do tego dochodzą wydatki takie jak ochrona, czy też te przeznaczone na działania, które mają miejsce poza Wielką Brytanią. Zdarza się, że cały budżet sięga nawet 1 miliarda 600 tysięcy złotych!

Monarchia zaznacza jednak, że sporą część wydatków pokrywa "ukryty portfel". Wpływają na niego fundusze właśnie z wynajmu nieruchomości.

Skąd rodzina królewska ma pieniądze?

Rodzina królewska nie utrzymuje się wyłącznie z pieniędzy obywateli. Przypomnijmy, że królowa Elżbieta jest posiadaczką licznych inwestycji i ziem. Księstwa Lancaster i Kornwalii dają jej miesięcznie 35 mln funtów.

Ile zarabia rodzina królewska?

Przeciwnicy istnienia współczesnych rodów powinni jednak pamiętać, że koszty utrzymania to jedno, a pieniądze, jakie zarabia rodzina królewska to drugie. Jak donosi superbiz.se.pl, monarchia dostarcza rocznie Wielkiej Brytanii 1,8 mld funtów.

KS

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.