Roman Kłosowski nie żyje. Kim był prywatnie? Wspominamy Maliniaka z "Czterdziestolatka"

Roman Kłosowski nie żyje. Aktor zmarł w wieku 89 lat. Kim był wybitny aktor?

Roman Kłosowski urodził się 14 lutego 1929 roku, a zmarł poniedziałek 11 czerwca w wieku 89 lat. O śmierci znanego i lubianego aktora poinformował Teatr Syrena, a także Teatr im. Jerzego Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim.

Roman Kłosowski nie żyje

Z wielkim smutkiem żegnamy wspaniałego aktora i kolegę, Romana Kłosowskiego (1929-2018) - zespół Teatru Syrena.

Roman Kłosowski - wykształcenie i debiut sceniczny 

Roman Kłosowski był absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Ukończył ją w 1953 roku. W tym samym roku zadebiutował na deskach teatru w spektaklu "Szczęście Frania Włodzimierza Perzyńskiego" oraz na ekranie rolą w filmie "Celuloza" w reżyserii Jerzego Kawalerowicza. Popularność i sympatię widzów przyniosła mu jednak rola Maliniaka w serialu telewizyjnym Jerzego Gruzy "Czterdziestolatek". Aktor był też związany z gorzowską sceną. Tam obchodził swoją 50, 55 i 60 rocznicę pracy artystycznej.

>>>ZOBACZ ZDJĘCIA<<<

Roman Kłosowski - "Maliniak" z "Czterdziestolatka"

Jednak rola, która odcisnęła największe piętno na jego karierze była kreacja technika Maliniaka z "Czterdziestolatka" (1974-1976). Jak zapewne wszyscy pamiętamy, pracował on z tytułowym inżynierem Karwowskim na budowie. Maliniak, zawsze był aktywny, szczególnie w sprawach, które go bezpośrednio nie dotyczyły. Kłosowski wspaniale stworzył barwną postać, której erudycyjne teksty bawią do dziś. Niewiele by brakowało jednak, a Kłosowski nie przyjąłby tej roli:

Na początku zresztą miałem sporo obiekcji, czy ją przyjąć. Facet raczej wredny, lizus, podkopuje zaufanie do szefa. Ale w końcu musiał mieć coś w sobie, skoro budził sympatię - zdradził w rozmowie z Rp.pl.

 

Roman Kłosowski - rola Ryszarda III

Aktor zagrał wiele wybitnych ról u Kawalerowicza, Munka, Chmielewskiego, Petelskiego czy Forda. Mimo że to rola w serialu komediowym wyniosła go na szczyt popularności, wciąż grał, by pozbyć się etykietki i sprostać nowym wyzwaniom. Osobistym przełomem była rola Ryszarda III. Wcielenie się w tę rolę było jego marzeniem.

Kiedy kończyliśmy szkołę teatralną, każdy rzucał kartkę z rolą, którą chciał zagrać. Ja wrzuciłem Ryszarda III. Nie jestem złym człowiekiem, ale mam świadomość, że jak w każdym z nas pojawiają się cechy, z którymi trzeba walczyć. Nie musiałem rozglądać się wokół, wystarczyło poszukać tego w sobie. Nie wiem, czy było to moje największe osiągnięcie, ale z pewnością to nie była klęska. I myślę, że byłem w tej roli równie prawdziwy jak w wielu innych. To było po prostu inne spojrzenie na Kłosowskiego - powiedział w wywiadzie dla Rp.pl.

Roman Kłosowski - utrata wzroku

Kłosowski od lat zmagał się z problemami ze wzrokiem. W 2014 roku okazało się, że aktor może być poddany operacji, dzięki której odzyska wzrok. Z powodu złego samopoczucia operacja była przesuwana, ale ostatecznie Kłosowski znalazł się na sali operacyjnej. Odzyskał widzenie w jednym oku!

Roman KłosowskiRoman Kłosowski KAPIF.pl

Roman Kłosowski - rezygnacja z kariery

Jednak w 2016 roku ogłosił, że problemy zdrowotne zmusiły go do zakończenia pracy artystycznej.

Mam kłopoty ze zdrowiem i podjąłem decyzję, że już nie pojawię się na scenie. Zawsze twierdziłem, że aktor powinien odejść z godnością i wyłączyć się z zawodu, jeśli nawet był jego pasją. I tak zrobię. Dlatego już nie pojawię się w telewizji - powiedział w rozmowie z "Faktem".

Roman Kłosowski - żona Krystyna Kłosowska

Żoną aktora była Krystyna Kłosowska. Była dla niego ogromnym wsparciem przez wszystkie lata jego pracy aktorskiej. Żona pomagała mu pokonać własne słabości i dbała także o to, by aktor dobrze wyglądał na premierach - to ona wybierała mu garnitur, który ma założyć. Kłosowska była pierwszym, ale także surowym recenzentem:

Służyła mi radą, była ostrym krytykiem, ale życzliwym - mówił o żonie.

Dopóki żyła żona aktora, wspierała go nie tylko w bieżących sprawach, ale także pomagała w przygotowaniach do roli, na przykład czytając scenariusze. W 2013 roku przegrała walkę z nowotworem i zmarła w wieku 83 lat. Aktor odwiedzał ją w łódzkim szpitalu i do końca wierzył, że uda jej się wyzdrowieć. Kłosowscy byli małżeństwem przez 58 lat. Łączyła ich ogromna miłość i przywiązanie.

Roman Kłosowski z żoną KrystynąRoman Kłosowski z żoną Krystyną KAPIF.pl

Roman Kłosowski - życie w domu opieki

Po śmierci żony Kłosowskiemu trudno mu było poradzić sobie z codziennymi obowiązkami. Mógł wtedy liczyć na pomoc sąsiadki, ale wkrótce został sam. Dzieci aktora zdecydowały się oddać ojca do domu opieki. Wybrali dla niego ośrodek pod Łodzią, gdzie mieszka jego syn z rodziną.

MT

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.