Arkadiusz Jakubik o Opolu: Myśmy się tam nie pchali. Dalej o kulisach rozmów z TVP: Poproszono nas o alternatywny klip

"Myślałem, że jest jakieś otwarcie, że jest szansa na dialog" - Arkadiusz Jakubik opowiedział o kulisach usunięcia jego zespołu z Festiwalu w Opolu.

Arkadiusz Jakubik był gościem sobotniego wydania "DD TVN". Aktor i muzyk opowiedział szerzej o kulisach usunięcia jego grupy Dr Misio z KFPP w Opolu

Myśmy się do Opola nie pchali. Na Festiwal zgłosił nas wydawca. Jak nas przyjęto, to byliśmy bardzo zaskoczeni. Dla każdego, kto gra muzykę, opolski festiwal to jest świętość. Przez chwilę w swojej naiwności myślałem, że jest jakieś otwarcie, że jest szansa na dialog. Ponieważ premiera teledysku była przed tym jak zostaliśmy przyjęciu. Potem były rozmowy Telewizji Polskiej z Universalem - naszą wytwórnią. Poproszono nas na przykład o przygotowanie alternatywnego teledysku, który można by emitować, co zresztą Universal zrobił. Wszystkie warunki zostały spełnione - mówił Jakubik.

Mimo że wszystkie warunku zostały spełnione, TVP zablokowało występ zespołu, a swoją decyzję w bardzo lakonicznym oświadczeniu tłumaczyła "nieemisyjnym charakterem teledysku do piosenki >>Pismo<<". Po tym incydencie - początkowo niezbyt nagłośnionym w prasie - rozpętała medialna burza wywołana oświadczeniami Kayah, Kasi Nosowskiej, a potem też Maryli Rodowicz. Jakubik zapewnił, że on i jego koledzy z zespołu również przyłączyliby się do bojkotu Festiwalu w Opolu.

Nawet gdyby nas nie wyrzucono to i tak byśmy nie wystąpili - mówił dalej Jakubik.

Piotr Kraśko i Kinga Rusin wprost spytali aktora, czy teledysk, przez który usunięto ich z Opola, jest zdaniem Jakubika obrazoburczy.

Nie. Ten teledysk to jest autorska kreacja Wojtka [Smarzowskiego - przyp. red.] i nasza. Jest to głos w debacie publicznej. Jednak zawsze powtarzam, że nie chciałbym, aby cała płyta była kojarzona z jakimś antyklerykalnym manifestem. Raczej w drugą stronę. Lata lecą, śmierć zbliża się wielkimi krokami i tam jest jakiś rodzaj egzystencjalnego lęku, pytania o to, co dalej.

Poniżej oryginalna wersja teledysku do piosenki "Pismo".

 

Opole 2017. Polscy artyści masowo bojkotują festiwal

ZI

Więcej o: