Social media w kinie to temat, który lubią twórcy. TOP 7 filmów, które poruszają kwestię mediów społecznościowych

Filmy, w których główną rolę odgrywają media społecznościowe, dają twórcom pełne pole do popisu, jeśli chodzi o prowadzenie narracji. Można w nich poruszyć problem dezinformacji, kontroli, internetowego hejtu czy wiele, wiele innych.

Twórcy pokazują w filmach zwykle ciemną stronę mediów społecznościowych, o której często na co dzień nie myślimy lub wręcz nie zdajemy sobie sprawy. Z tego powodu produkcje o tej tematyce to w zdecydowanej większości thrillery, horrory czy filmy psychologiczne. Poniżej przedstawiamy listę siedmiu najciekawszych filmów, które zgłębiają social media.

Zobacz wideo Kadry z "Dziewczyn z Dubaju" przed premierą

Patryk VegaBrytyjscy krytycy masakrują film Patryka Vegi

"Sweat" (2020)

Film przedstawia trzy dni z życia influencerki fitness, która dzięki mediom społecznościowym stała się znaną i rozchwytywaną gwiazdą. Ma tysiące followersów, wszyscy ją kochają, każdy chce być blisko niej. Gdy wyłącza telefon, zostaje jednak zupełnie sama, a jej życie nie przypomina tego, które pokazuje w sieci.

 

"The Social Network" (2010)

Jeden z najgłośniejszych filmów o tej tematyce przedstawia historię powstania Facebooka. Został stworzony na podstawie książki Bena Mezricha "Miliarderzy z przypadku". "The Social Network" został nagrodzony trzema Oscarami oraz Złotym Globem dla najlepszego filmu. Obecnie można go obejrzeć na kanale AXN Spin.

 

"Ósma klasa" (2018)

Bohaterką filmu jest Kyla, nastolatka cierpiąca na ataki paniki. Bardzo zależy jej na uzyskaniu akceptacji od swoich rówieśników, dlatego zaczyna publikować filmiki o tym, jak zostać popularnym i obsesyjnie śledzi media społecznościowe, mimo że sama nie ma zbyt wielu znajomych. Zachowanie dziewczyny zaczyna niepokoić wychowującego ją samotnie ojca.

 

"Ingrid wyrusza na zachód" (2017)

Ingrid jest stalkerką, która trafiła do kliniki psychiatrycznej. Po zwolnieniu z zakładu wpada w nową obsesję. Jej celem jest tym razem mieszkająca w Los Angeles popularna celebrytka. Aby być bliżej niej, Ingrid zamierza przeprowadzić się do Kalifornii. Jak wiele jest w stanie dowiedzieć się na temat celebrytki tylko na podstawie jej postów w mediach społecznościowych? Zatrważająco dużo.

 

Olga Kalicka, DodaOlga Kalicka rozpływa się nad Dodą po roli w "Dziewczynach z Dubaju"

"Searching" (2018)

Thriller, który nie tylko trzyma w napięciu, ale także ma ciekawą strukturę - pokazuje bohaterów wyłącznie z perspektywy ekranów ich komputerów i telefonów. Gdy mężczyzna stwierdza, że jego 16-letnia córka nie wróciła na noc od koleżanki i nie ma z nią kontaktu, na podstawie jej profili w mediach społecznościowych usiłuje dowiedzieć się, gdzie jest i co się z nią stało.

 

"Sala samobójców. Hejter" 2020

Głośny film Jana Komasy, który jest kontynuacją "Sali samobójców" z 2011 roku. Głównym bohaterem jest Tomek, student prawa, który zostaje wyrzucony z uczelni za plagiat, a dziewczyna, w której się podkochuje, odrzuca go. Tomek nie zamierza jednak się poddawać. Wykorzystując media społecznościowe, publikuje kłamstwo za kłamstwem, aby osiągnąć swój cel. Staje się przy tym naprawdę niebezpieczny. Do obejrzenia na Netfliksie bądź Canal Plus.

 

"Koniec przyjaźni" (2014)

Ten paranormalny horror porusza bardzo trudny temat prześladowania w internecie. W jednym z amerykańskich liceów dziewczyna popełnia samobójstwo po tym, jak do sieci trafia kompromitujący filmik z jej udziałem. Rok później zmarła niespodziewanie dołącza do konwersacji na Skypie grupy uczniów z jej liceum.

Więcej o: