Kiedyś to oni rządzili sceną hip-hopową w Polsce. Sprawdziliśmy, co słychać u "starych" gwiazd rapu. Eldo uczy, Sobota gra u Vegi, a Pierrot znowu nagrywa

Od kilku lat rap przeżywa drugą młodość. Sceną zawładnęli młodzi wykonawcy i niestety wiele osób nie pamięta już gwiazd hip-hopu z początku lat dwutysięcznych. Postanowiliśmy sprawdzić, jak potoczyły się ich losy.
Pierrot Pierrot YouTube.com

Pierrot

Pierrot przed laty wymieniany był jednym tchem z raperami mającymi stanowić o sile tzw. 'nowej fali'. Charyzmatyczny, oryginalny i chyba trochę niezorganizowany - jak oceniła go jedna z osób z branży. Artysta nagrał sporo pojedynczych kawałków i do dziś jest wspominany w kategorii 'co by było gdyby...'.

Zniknął niespodziewanie. Z niebytu wyciągnęła go nominacja do #Hot16Challenge2. Ostatnio uruchomił kanał na YouTube, gdzie pojawiają się nowe utwory. Część z nich produkuje raper Look.out. Fani rapera są zachwyceni tym powrotem i uważają, że pozostał wierny swojemu stylowi. Zresztą oceńcie sami:

Sobota kiedyś i dziś Sobota kiedyś i dziś YouTube.com

Sobota (Essa!)

Sobota przez lata był najważniejszym przedstawicielem znanej wytwórni StoproRap. Jako solowy artysta zadebiutował późno, bo dopiero w 2009 roku z albumem 'Sobotaż'. Następujące po sobie wydawnictwa osiągały świetne wyniki sprzedaży, a raper coraz mocniej pogrążał się w rock'n'rollowym trybie życia. W 2020 roku ogłosił koniec kariery muzycznej. Nie oznacza to jednak, że zniknie z mediów. Jakiś czas temu były już raper nawiązał współpracę z Patrykiem Vegą, pojawił się w jego filmie "Kobiety mafii 2". Zaangażował się również w walki FAME MMA.

Eldo kiedyś i dziś Eldo kiedyś i dziś YouTube.com / Instagram/eldoka79

Eldo

Kilkanaście lat temu utwory Eldo rozbrzmiewały na większości polskich podwórek. Ostatnia płyta rapera została wydana w 2016 roku. Do niedawna artysta prowadził cotygodniową audycję 'Eldoradio' w internetowym radiu Weszło FM. Zadebiutował w roli nauczyciela. Raper miał okazję poprowadzić lekcje angielskiego w prywatnej szkole English Splash.

Pierwszy dzień za belferskim biurkiem. Życie ciekawe pisze scenariusze - komentuje współtwórca Grammatika. 
Numer Raz Numer Raz YouTube.com

Numer Raz

Niegdysiejszy kompan Tedego z grupy Warszafski Deszcz. W 2001 roku raperzy wzięli udział udział w programie TVP 'Muzyka Łączy Pokolenia' wspólnie z Małgorzatą Ostrowską. Z biegiem czasu stosunki Numera z Tede uległy ochłodzeniu, przeradzając się w otwarty konflikt. Panowie nie szczędzą sobie kąśliwych uwag i niewybrednych komentarzy w mediach społecznościowych. Na powrót formacji Warszafski Deszcz nie ma raczej co liczyć. Obecnie raper skupia się na pracy dziennikarskiej.

Jędker Jędker YouTube.com / Instagram/jedker_aka_jd

Jędker

Członek legendarnego warszawskiego ZIP Składu oraz WWO, który współtworzył wraz z Sokołem i DJ Deszczu Strugi. Karierę rapera zawiesił po sukcesie utworu 'W Aucie'. Jędker nie pojawił się w teledysku do utworu, ponieważ spóźnił się na nagranie. Zagmatwane życie doprowadziło rapera do problemów osobistych związanych m.in. z długami wobec Skarbu Państwa.

W ostatnim czasie wychodzi na prostą. Napisał książkę zatytułowaną 'Dzienniki Rapera'. Promuje ją utwór o tym samym tytule.

Jimson Jimson YouTube.com

Jimson

Jimson jest zaliczany do tzw. 'legend podziemia', raperów, których kariera nie rozwinęła się tak jak powinna, pomimo ponadprzeciętnych umiejętności. Pomimo wielu nagranych utworów jego dyskografia zamyka się w zaledwie dwóch podziemnych wydawnictwach. Płyty zdobyły jednak w środowisku status kultowych. Jimson, podobnie jak wielu 'emerytowanych' raperów zaktywizował się przy okazji akcji #Hot16Challenge2, co pociągnęło za sobą publikację kolejnych dwóch kolejnych utworów. Czyżby Jimson szykował wielki powrót?