Nic dziwnego, że Bob Dylan ukrywa się pod kapturem. Na twarzy niewiele się zmienił

Są tacy ludzie, którzy nie chcemy, aby nigdy się zmieniali. Najnowsze zdjęcie Boba Dylana cieszą tym bardziej. Nic dziwnego, że ukrywa się na ulicy pod kapturem. Na twarzy niewiele się zmienił.
Bob Dylan Bob Dylan EN

Bob Dylan

Gdy mieszkańcy Nowego Orleanu zobaczyli te zdjęcie, musieli pluć sobie w brodę. Być może w środowe popołudnie sami minęli legendę muzyki na ulicy swojego miasta i nawet tego nie zauważyli. Któż w końcu zwróciłby uwagę na mężczyznę z bluzie z kapturem, od czasu do czasu przystającego z ciekawością przed witrynami sklepów z kapeluszami. Ot, zwykły człowiek z parasolem. Dylan zdaje sobie oczywiście sprawę z upływającego czasu. Ma jednak pewną radę dla tych, którzy chcą gonić za młodością.

Ludzie się starzeją. Młody człowiek może być pełen pasji, starszy człowiek powinien być mądrzejszy. Pozostaw pewne rzeczy młodym. Nie staraj się zachowywać jakbyś był młody. Mógłbyś siebie skrzywdzić - mówił w wywiadzie w Aarp.org.

Bob Dylan Bob Dylan EN/Bulls

Bob Dylan

Jesteśmy jednak przekonani, że gdyby muzyk zdjął na chwilę kaptur lub gdyby ktoś bardziej przyjrzał się z pozoru przeciętnemu mężczyźnie, bez trudu dostrzegłby rysy wielkiego Boba Dylana. Zdjęcie po lewej pochodzi z lat 60. A propos upływu czasu - Dylan wciąż ma ambicje - nie tylko chce łączyć pokolenia, ale i różne typy osobowości.

Kiedy schodzę ze sceny, widzę faceta ubranego w  garnitur, a obok niego faceta w jeansach. Widzę kobiety ubrane w wieczorowe suknie, a obok dziewczyny punkówy. Widzę, że osobowość nie ma nic wspólnego z wiekiem. Kiedyś poszedłem na koncert Eltona Johna, musiały na nim być ze trzy pokolenia. A jednak wszyscy wyglądali tak samo. Nawet małe dzieci wyglądały jak własni dziadkowie. To było dziwne. Ludzie robią szum wokół tego, jak wiele pokoleń słucha pewnych wykonawców. Ale jakie to ma znaczenie, jeśli wszystkie pokolenia są takie same? - mówił w wywiadzie w Aarp.org.
Bob Dylan Bob Dylan Mat.prasowe/EN

Bob Dylan

Bob Dylan w maju tego roku skończy 74 lata. Mimo to jeden z największych żyjących muzyków nie żegna się ze sceną. Nadal koncertuje i nagrywa.  W lutym tego roku wyszedł jego najnowszy krążek "Shadows in the Night". (Zdjęcie po lewej pochodzi z materiałów prasowych promujących album z 2012). Zależy mu na tym, by mieć słuchaczy, mimo tego w pewnym sensie pozostał tradycjonalistą.

Oczywiście mam nadzieję, że moja płyta się sprzeda i chciałbym, żeby ludzie jej słuchali. Ale sposób w jaki ludzie słuchają muzyki, zmienił się. Mam nadzieję, że ludzie usłyszą utwory w takiej kolejności, w jakiej są na płycie. Wierz lub nie, ale nagrywaliśmy piosenki w takiej kolejności, w jakiej można ich posłuchać na albumie. Nie było miksowania. On brzmi, tak jak brzmi. Nic nie zostało wzmocnione - mówił w wywiadzie w Aarp.org.
Bob Dylan Bob Dylan PrPhotos/Bulls

Bob Dylan

O Dylanie mówi się, że jest artystą totalnym. To prawda. Muzyka nie jest bowiem jest jedynie jednym z pól jego zainteresowań. W latach 90. odkrył światu swój inny talent - plastyczny. Wydał serię szkiców, które tworzył podczas tras koncertowych. Od 2010 roku tworzy też na płótnach. Jego akryle oraz portrety w pasteli pojawiały się na w najlepszych galeriach światach m.in.  National Portrait Gallery w Londynie.

17.11.2014 Torun . Galeria Tumult w dawnym zborze ewangelickim na Rynku Nowomiejskim . Wernisaz wystawy malarstwa Boba Dylana w ramach festiwalu Camerimage .  Fot. Mikolaj Kuras / Agencja Gazeta DLOTO strony lokalne GW - Toruń SLOWA KLUCZOWE: Bob Dylan sztuka malarstwo ZDJĘCIE DO WKŁADKI: DLOTO strony lokalne GW - ToruńMIKOŁAJ KURAS

W zeszłym roku prace Dylana pokazywano także w Polsce. Wystawa prac muzyka odbyła się w Toruniu przy okazji Festiwalowi filmowemu Camerimage.

Bob Dylan Bob Dylan Bulls/EN

Bob Dylan

Dylan jest inspiracją dla milionów ludzi na całym świecie. Jego słowa, muzyka, obrazy stały się punktem wyjścia dla dziesiątek artystów, on sam ostatnio zaskoczył jednak świat wyznaniem, że chciałby zmienić swoje życie.

Gdybym mógł zacząć wszystko od nowa, to zostałabym nauczycielem w szkole. Najchętniej uczyłbym historii starożytnej - powiedział w wywiadzie dla AARP.
Bob Dylan Bob Dylan PrPhotos/Bulls

Bob Dylan

Bob Dylan miał dwie żony. Pierwsze małżeństwo z Sarą Lownds trwało od 1966 do 1977 roku. Para doczekała się czworga dzieci o imionach: Jesse Byron Dylan, Anna Lea, Samuel Isaac Abram i Jakob Luke. Najstarszy syn, Jesse Dylan, jest reżyserem i biznesmenem. Jakob zaś wybrał muzyczną ścieżkę - jest wokalistą grupy The Wallflowers. Drugie małżeństwo Dylana z wokalistką jego zespołu, Carolyn Dennis, było owiane tajemnicą aż do wydania biografii muzyka "Down the Highway: The Life Of Bob Dylan" w 2001 roku. Dylan i Dennis wzięli ślub 1986, a rozwiedli się w 1992 roku. Owocem ich związku jest córka, Desiree Gabrielle Dennis-Dylan.

Bob Dylan wychował się w tradycyjnej żydowskiej rodzinie, jednak nie uważał się za religijnego. Pod koniec lat 70. nawrócił się na chrześcijaństwo - przyjął chrzest. Tak mówił o swojej wierze.

Nigdy nie powiedziałem, że narodziłem się na nowo. To media ukuły takie pojęcie. Nie sądzę, żebym był agnostykiem. Zawsze uważałem, że jest jakaś siła wyższa, że to nie jest prawdziwy świat i, że jest świat, który nadejdzie - mówił w "Rolling Stone" w 1984 roku.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.