Niezapomniana Barbara z "Nocy i dni" obchodzi 55-lecie pracy artystycznej. Jak dziś wygląda?

Wszyscy pamiętamy ją jako Barbarę Niechcic z niezapomnianego serialu "Noce i dnie". Sławę przyniosła jej też rola w "Hrabinie Cosel". Prywatnie jest żoną Jerzego Antczaka - reżysera filmów, w których zagrała swoje największe role. Jadwiga Barańska w tym roku obchodzi 55-lecie pracy artystycznej. Zobaczcie jak się zmieniła.


Jadwiga Barańska Jadwiga Barańska Screen z You Tube

Jadwiga Barańska

Barańska uważana jest za jedną z najlepszych polskich aktorek. Ukończyła szkołę aktorską w Łodzi w której poznała swojego męża i ojca jej sukcesu -  Jerzego Antczaka. Trzeba dodać, że 9 lat starszemu reżyserowi aktorka nie spodobała się od razu.

Do tej pory nie mogę zrozumieć jaka chuda, brzydka i niezdolna wydawała mi się wtedy - wyznał reżyser w "Pytaniu na Śniadanie".

To również przez niego Barańska nie dostała się do szkoły za pierwszym razem. Rok później aktorka próbowała ponownie, a Antczak dopiero wtedy zobaczył w niej swoją muzę.

?Noce i  dnie?. Film rozpoczyna się bielą, przechodzi w beż i kończy się brązem z czernią

Zaraz po ukończeniu studiów aktorka grała wiele lat w Teatrze Polskim w Warszawie i w Teatrze Telewizji. Jednak sukces odniosła jako odtwórczyni ról w filmach Jerzego Antczaka.

Ja w ogóle istnieję dzięki niemu, gdyby mnie Antczak nie wylansował, to bym nie istniała - powiedziała w wywiadzie dla telewizji Kino Polska.

Reżyser obsadził aktorkę jako Barbarę Niechcic w "Nocach i Dniach", co przyniosło jej ogromną popularność oraz Srebrnego Niedźwiedzia w 1976 roku na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. "Noce i dnie" były nominowane też do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.

Jadwiga Barańska. Jadwiga Barańska. Kapif

Jadwiga Barańska

Aktorka ma dziś 77 lat i nadal jest pełna energii. Oprócz Barbary w "Nocach i dniach", Barańską podziwialiśmy również w "Hrabinie Cosel", "Damie Kameliowej", "Trędowatej", a w 2002 roku zobaczyliśmy ją jako matkę Fryderyka Chopina w filmie Jerzego Antczaka "Chopin. Pragnienie Miłości". Aktorka była współtwórczynią scenariusza do filmu. Jak mówi Antczak, Barańska jest w rękach reżysera niezwykłymi instrumentem. Powtarza, że jest bardzo zdolna i dokładna. Okazuje się, że w życiu prywatnym również stara się być perfekcyjna.

Barańska czasem mi mocno dokłada, bo ona jest ekstremalna. Uporządkowana do granic. Zbiera papierki z ulicy, poprawia mnie, kiedy powiem coś niegramatycznie. Bywa, że słyszę: "Przestań już mówić" - wyznał Antczak dla portalu Polki.pl.
Jerzy Antczak i Jadwiga Barańska. Jerzy Antczak i Jadwiga Barańska. Kapif

Jadwiga Barańska

Jadwiga Barańska wyemigrowała z mężem do USA pod koniec lat 80. Nikt nie mógł zrozumieć, dlaczego u szczytu kariery aktorka zdecydowała się na taki krok. Ona, jak mówi, nigdy tego nie żałowała.

W 1979 roku wyjechaliśmy do Stanów i ani razu nie dopadła mnie myśl: "O Jezu, jak tego nie zagram, co będzie? Zapomną?". No to zapomną. I co? Wielka sprawa? Obyło się bez dramatów. Minęło trzydzieści lat. Nigdy nie miałam tam nad oceanem poczucia rozdarcia. Przyjeżdżam tutaj, to jakbym w ogóle nie wyjeżdżała. Nie jestem wyobcowana. Dopóki żyją moi przyjaciele, ludzie, z którymi spędziłam życie, będę tu wracać. Tam z kolei jest syn, środowisko, w które też już wrosłam - powiedziała w wywiadzie dla portalu Polki.pl.

Na początku, jak przyznają, tułali się po Stanach Zjednoczonych, ale w końcu Antczak został wykładowcą Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles. Teraz mają dwa domy: jeden za oceanem, drugi w Warszawie. Ich staż małżeński to 57 lat, a owocem ich miłości jest syn Mikołaj - programista komputerowy, który na stałe mieszka w USA.

09.06.2009 LODZ ULICA PIOTRKOWSKA REZYSER JERZY ANTCZAK I AKTORKA JADWIGA BARANSKA ODSLONILI GWIAZDE  NA ULICY PIOTRKOWSKIEJ JERZEGO ANTCZAKA   Fot. Radosław Jóźwiak / AG

38. Gdynia Film Festiwal, dzień 1. Jerzy Antczak i Jadwiga Barańska 38. Gdynia Film Festiwal, dzień 1. Jerzy Antczak i Jadwiga Barańska Fot. Renata Dąbrowska / Agencja Wyborcza.pl

Jadwiga Barańska

Podobno to Barańska rządzi w związku. Jest konkretna i zawsze wie czego chce. Kiedy jej mąż odbierał nagrodę za całokształt twórczości w Gdyni krzyknął:

Barańska co jak mam powiedzieć? Pomóż mi!

Ich wspólna praca zaowocowała nie tylko ogromnym sukcesem w przemyśle filmowym, ale również miłością, która trwa do dziś. Małżonkowie przyznają jednak, że nie zawsze w ich związku jest spokojnie.

My się szalenie kłócimy na planie, ale tylko na planie - powiedziała Barańska w telewizji Kino Polska.
Jadwiga Barańska Jadwiga Barańska Kapif

Jadwiga Barańska

Barańska jest laureatką wielu nagród za swój wkład w kulturę polską. Została uhonorowana  między innymi Złotym Krzyżem Zasługi w 1975, a w 2008 roku otrzymała Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Odcisnęła też dłoń na Promenadzie Gwiazd w Międzyzdrojach w 1999 roku.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.