Twardziele i fajtłapy - kultowi policjanci z seriali

W polskich serialach pełno policjantów. Nie wszyscy chodzą w mundurach, nie wszyscy też zapadają w pamięć widzów na dłużej. Wielu można jednak nazwać postaciami kultowymi - i to niekoniecznie ze względu na ich osiągnięcia w walce ze zbrodnią.
Jakub Wesołowski na prezentacji serialu Komisarz Alex Jakub Wesołowski na prezentacji serialu Komisarz Alex Kapif

Komisarz Alex - Kuba Wesołowski

Nowa produkcja TVP1 opowiada historię komisarza Marka Bromskiego i owczarka niemieckiego Aleksa. Bohater grany przez Kubę Wesołowskiego w pierwszym odcinku ratuje życie czworonogowi, który odtąd towarzyszy mu zarówno w pracy, jak i w życiu prywatnym. Zdjęcia z prezentacji serialu sugerują, że aktor i pies przyjaźnią się także poza planem.

jakub wesołowski, komisarz alex

Myślicie, że komisarz Bromski dołączy do grona kultowych postaci w policyjnym mundurze?

Marek Włodarczyk w serialu Kryminalni Marek Włodarczyk w serialu Kryminalni Kapif

Kryminalni - Marek Włodarczyk

Podinspektor Adam Zawada to prawdziwy wzór policyjnych cnót. Bezwzględny dla bandytów, współczujący dla ofiar, do tego nieprzekupny i całkowicie oddany swojej pracy. W latach 2004-2008 bohater odgrywany przez Marka Włodarczyka ochoczo dzielił się swoim doświadczeniem z młodszymi kolegami.

Marek Włodarczyk, Maciej Zakościelny, Paulina Schejbal, Kryminalni

Cezary Pazura - 13. posterunek. Cezary Pazura - 13. posterunek. fot. Polsat

13. posterunek - Cezary Pazura

Czarek z "13. posterunku" wzorem raczej nie jest. Bardziej niż walką z przestępcami interesuje się realizacją swoich zakręconych pomysłów i doprowadzaniem do szału interesantów, notorycznie piszących na niego skargi. Jedno trzeba Czarkowi przyznać - chyba nigdy nie nudził się w pracy.

Cezary Pazura, 13 posterunek

Czarek jest też autorem wielu kultowych piosenek.

Borys Szyc na planie serialu Oficer Borys Szyc na planie serialu Oficer fot. Pat

Oficer - Borys Szyc

Tomasz "Kruszon" Kruszyński to postać dość niejednoznaczna. Bohater odgrywany przez Borysa Szyca otrzymuje od przełożonych zadanie przeniknięcia do światka przestępczego i rozpracowania groźnego gangstera.

borys szyc, oficer

W rolę czarnego charakteru wchodzi nadzwyczaj ochoczo, jest nawet bliski zaprzyjaźnienia się z głównym podejrzanym. Koniec końców pozostaje jednak po stronie prawa.

Marek Kondrat na planie Ekstradycji Marek Kondrat na planie Ekstradycji fot. TVP

Ekstradycja - Marek Kondrat

Olgierd Halski, bohater trzech serii "Ekstradycji", to postać kultowa. Za wszelką cenę dąży do prawdy, czym często naraża się swoim przełożonym, politykom i podejrzanym biznesmenom. Niezłomnego Halskiego nie powstrzymały ani dwa zamachy na jego życie, ani porwanie córki.

marek kondrat, ekstradycja

Za swoje osiągnięcia w walce z rosyjską mafią dostał nawet propozycję pracy w Interpolu. Odrzucił ją, by służyć w Polsce.

Bronisław Cieślak jako porucznik Borewicz. Bronisław Cieślak jako porucznik Borewicz. TVP

07 zgłoś się - Bronisław Cieślak

Porucznik Sławomir Borewicz był odpowiedzią Polski Ludowej na Jamesa Bonda. Nieprzeciętnie inteligentny, dowcipny, kiedy trzeba - brutalny. Od zawsze cieszy się powodzeniem u kobiet. Słynie z ciętych, kultowych już ripost. Biały polonez, którym rozbijał się po Warszawie, był obiektem marzeń męskiej części widzów "07 zgłoś się."

borewicz, bronisław cieslak

Paweł Wawrzecki w Złotopolskich Paweł Wawrzecki w Złotopolskich fot. TVP

Złotopolscy - Paweł Wawrzecki

Wiesiek Gabriel to policjant z filozoficznym podejściem do zawodu. Widzowie "Złotopolskich" często słyszeli monologi wewnętrzne melancholijnego funkcjonariusza, przeżywającego kryzys wieku średniego.

paweł wawrzecki, złotopolscy

Być może miejsce pracy - posterunek w podziemiach warszawskiego Dworca Centralnego - tak nastawiał Wieśka do życia. Mimo siedzącego typu pracy Gabriel doszedł do stopnia nadkomisarza.

Mirosław Baka Mirosław Baka fot. Roman Jocher / Agencja Wyborcza.pl

Fala zbrodni - Mirosław Baka

Igor "Szajba" Szajbiński to gliniarz w typie Brudnego Harry'ego. Bezwzględny, wulgarny, nie stroniący od alkoholu, ale skuteczny. Jego brawurowe akcje wciąż wprawiały w osłupienie jego przełożonych i widzów "Fali zbrodni". Zresztą ksywka bohatera mówi sama za siebie.

mirosław baka

Jarosław Boberek jako Posterunkowy - Rodzina Zastępcza Jarosław Boberek jako Posterunkowy - Rodzina Zastępcza fot. Polsat

Rodzina zastępcza - Jarosław Boberek

Pan Posterunkowy pojawiał się w niemal każdym odcinku "Rodziny zastępczej." Co ciekawe, przez dziesięć lat emisji serialu ani razu na planie nie padło jego imię ani nazwisko.

jarosław boberek, rodzina zastępcza

Nie był zbyt bystrym policjantem - ze wstydem przyznawał, że jest uważany za najgorszego funkcjonariusza w województwie. Nadrabiał jednak podejrzliwością i zaangażowaniem. W ostatnim odcinku serialu udało mu się wreszcie otrzymać upragniony awans na stanowisko sierżanta.

Pitbull - Marcin Dorociński Pitbull - Marcin Dorociński TVP2

Pitbull - Marcin Dorociński

Sławomir Desperski alias "Despero" nie jest kryształowo czystym policjantem. Ma trudny charakter, potrafi być krnąbrny i złośliwy. By dotrzeć do poszukiwanego w całej Europie gangstera okłamuje i uwodzi jego córkę (w tej roli Weronika Rosati).

marcin dorociński, weronika rosati

Zaangażowanie Desperskiego w ten związek wykracza daleko poza obowiązki służbowe, co mocno komplikuje pracę Wydziału Zabójstw.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.