ONE czarowały widzów przed laty: Bogumiła Wander i Krystyna Loska

Prawdziwe ikony telewizji. Co robią po przejściu na medialną emeryturę?
Krystyna Loska, Bogumiła Wander. Krystyna Loska, Bogumiła Wander. Kapif

Dwie damy polskiej telewizji

Na konferencji ramówkowej TVP Kultura pojawiły się dwie prawdziwe gwiazdy telewizyjne. 74-letnia Krystyna Loska i 68-letnia Bogumiła Wander należą do nielicznego grona prezenterek, które przez lata cieszyły się miłością absolutną widzów. Obie panie są już w dojrzałym wieku, jednak wciąż prezentują się świetnie.

Loska Krystyna

Bogumiła Wander

Zobacz, jak wyglądała kariera znanych prezenterek i czym zajmują się po zakończeniu długiej przygody z małym ekranem.

Krystyna Loska. Krystyna Loska. FORUM

Krystyna Loska

Krystyna Loska pochodzi ze Śląska. Swoje pierwsze kroki w zawodzie stawiała w katowickim ośrodku TVP. A debiutowała już w latach 50. Nie wszyscy wiedzą, że Loska była wtedy brunetką!

krystyna loska

 

Na początku lat '60 przeprowadziła się do Warszawy, gdzie podjęła współpracę z centralą publicznej telewizji. Szybko odnalazła się w roli prezenterki. Nie dziwi więc to, że wkrótce została naczelną konferansjerką TVP. Prowadziła m.in. festiwale w Opolu i w Sopocie. A jako spikerka, mimo niezbyt szerokiego pola manewru, jakie zostawiali jej producenci, potrafiła zawsze zgrabnie wtrącić celną ripostę czy śmieszną anegdotę.

krystyna loska

krystyna loska

Grażyna Torbicka i Krystyna Loska. Grażyna Torbicka i Krystyna Loska. Kapif

Wszystko zostaje w rodzinie

Krystyna Loska nie tylko zapowiadała program na antenie TVP. Współprowadziła też, razem z Andrzejem Zaorskim, blok rozrywkowy "Studio Gama". Poza tym zagrała dziennikarkę w kilku produkcjach filmowych, m.in. w słynnym serialu "Alternatywy 4".

Prezenterka ostatecznie zakończyła pracę w 1994 roku, jednak znalazła godną następczynię. Jej córka, Grażyna Torbicka, od lat jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych twarzy telewizji publicznej. Niektórzy twierdzą, że jest nawet lepsza od słynnej matki!

 Krystyna Loska Gra?yna Torbicka

Bogumiła Wander. Bogumiła Wander. TVP

Bogumiła Wander

Druga ze słynnych prezenterek, Bogumiła Wander, karierę rozpoczynała w regionalnym ośrodku TVP w Łodzi. Do telewizji trafiła dzięki wygranej w konkursie. Gwiazda wspomina na łamach "Faktu":

Pamiętam, że przyszedł do mnie goniec  z telewizji z informacją o której mam się stawić. Myślę, że choć moja radość z wygranej była bardzo duża, to mimo wszystko najbardziej cieszyła się moja mama. Nawet zachowała wycinek z gazety informujący, że studentka z Łodzi wygrała konkurs do telewizji, pokonując 269 osób.

Szefostwo z Warszawy zachwyciło się piękną i profesjonalną spikerką i zaprosiło młodziutką wówczas Wander do stolicy. W latach 70. pracowała dla "Jedynki" i "Dwójki", później, po zreformowaniu telewizji publicznej, pozostała na antenie TVP1.  Pierwszą przerwę w karierze zawodowej zrobiła sobie w 1979 roku, kiedy to razem z mężem wyjechała do Brukseli. Po powrocie do Polski wciąż pracowała na antenie, jednak zajęła się również pracą po drugiej stronie kamery.

bogumiła wander

bogumiła wander

Bogumiła Wander. Bogumiła Wander. Kapif

Czas na emeryturę

Bogumiła Wander odeszła z telewizji najpóźniej ze wszystkich "starych" spikerów TVP. Pracę zakończyła w 2003 roku. Jak przyznała w wywiadzie dla "Faktu":

Jeśli chodzi o wizję to i tak się zasiedziałam. Pomyślałam sobie, że jest tylu młodych ludzi, których czas się zaczął, a mój już skończył. Pożegnałam się z publicznością na wizji, ale w telewizji zostałam, robiłam programy. Ostatecznie zdecydowałam się pożegnać z powodu nieporozumienia. Nie był to nawet konflikt. Dostałam odmowę na zrobienie materiału z ?Operacji Żagiel? ? zlotu żaglowców połączonych z regatami. To jest niezwykła i prestiżowa impreza z głowami państw i rodzinami królewskimi na trybunach. Złożyłam w publicystyce scenariusz tego reportażu i ówczesny dyrektor Dwójki odmówił, tłumacząc się brakiem funduszy. A ja popłynęłam z mężem w ten rejs. Trzy noce nie spałam, wychodziłam o 3 w nocy z kajuty na pokład i myślałam o tej sprawie, bo mnie to upokorzyło i bardzo ubodło. I tak trzeciej nocy podjęłam decyzję.

Była prezenterka nie narzeka jednak na nudę. Teraz ma czas dla rodziny. Poza tym czynnie działa w warszawskim oddziale Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Wander Bogumi?a, Baranowski Krzysztof