Adamik przerwała milczenie. Geje i lesbijki w polskim show-biznesie

Homoseksualiści w Polsce i na świecie.
Katarzyna Adamik. Katarzyna Adamik. Agencja Wyborcza.pl

Pierwszy coming out

Wczoraj pisaliśmy o córce Agnieszki Holland, która na łamach "Vivy" wyznała, że jest lesbijką.

Zakochałam się w kobiecie. To nie jest tajemnicą, ale w naszym kraju stanowi ciągle coś egzotycznego. Dobrze jednak, że Polska otwiera się na inność albo może raczej różnorodność. Czytałam gdzieś, że statystycznie 10 procent ludzkości jest homoseksualna, pewnie w Polsce jest podobnie - powiedziała Katarzyna Adamik.

To pierwsze takie wyznanie, jeśli chodzi o znane Polki. W Stanach Zjednoczonych homoseksualne kobiety otwarcie mówią o swojej orientacji. W Polsce to wciąż temat tabu. Sprawdziliśmy, jak polscy celebryci podchodzą do kwestii swojego homoseksualizmu i skonfrontowaliśmy to z poczynaniami zagranicznych gwiazd.

Marek Barbasiewicz. Marek Barbasiewicz. kapif

Panowie odważniejsi?

W naszym kraju do homoseksualizmu przyznało się wielu celebrytów. Wśród nich Adamik jest jednak jedyną, jak do tej pory, kobietą. Do tej pory to panowie przodowali w publicznych oświadczeniach dotyczących orientacji seksualnej. Pierwszym znanym Polakiem, który wyjawił, że jest gejem, był aktor Marek Barbasiewicz. Ze swoim partnerem jest już od 30 lat. A do związku przyznał się w 1992 roku, na łamach miesięcznika "Pani".

Po latach aktor w jednym z wywiadów opowiedział też o tym, jak na wieść o jego orientacji zareagowała rodzina:

Przyznałem w wywiadzie, że jestem gejem. W moim środowisku nie spotkałem się z jakąś szczególną niechęcią, niezrozumieniem. Nie przewidziałem jednak, że wyznanie to uderzy w moją rodzinę. Bracia są wojskowymi, służą w lotnictwie, marynarce. Wojsko to hermetyczne środowisko. Były kpiny, szydzenie, nad tym niestety nie zastanawiałem się. Mamie powiedziałem przed wywiadem. Nie chciałem, by dowiedziała się z gazet. Było jej przykro, że z tych znajomości z kobietami nie wyjdzie rodzina, wnuki.

Barbasiewicz Marek

Wyznanie Barbasiewicza wyraźnie ośmieliło kolejnych homoseksualistów.

Tomasz Jacyków, Michał Piróg, Michał Witkowski, Maciej Nowak. Tomasz Jacyków, Michał Piróg, Michał Witkowski, Maciej Nowak. Agencja Wyborcza.pl

Znani homoseksualiści w Polsce

Dziś przyznanie się do bycia gejem nie jest już tak szokujące, jak na początku lat 80. O swojej orientacji otwarcie mówią m.in. stylista Tomasz Jacyków, choreograf Michał Piróg, pisarz Michał Witkowski czy krytyk kulinarny Maciej Nowak.

Odwagi do ujawniania swoich preferencji seksualnych dodało też panom z pewnością wyróżnienie, jakie otrzymała znana para gejów, Tomasz Raczek i Marcin Szczygielski. W 2008 roku para została nagrodzona "Różą Gali", przyznawaną najpiękniejszym parom w show-biznesie. To pierwsza polska para homoseksualna, którą oficjalnie wyróżniono w tego typu plebiscycie.

Szczygielski Marcin, Raczek Tomasz

Inny znany polski homoseksualista, aktor Jacek Poniedziałek, zszokował opinię publiczną publikując swoją książkę "Wyjście z cienia". Opisał w niej m.in. swój wieloletni, toksyczny związek z reżyserem Krzysztofem Warlikowskim. Poniedziałek żył w trójkącie z ukochanym i jego żoną.

Nigdy nie miałem go tylko dla siebie. Ona też pewnie płakała, bo musiała go dzielić ze mną- czytamy w publikacji,

Aktor dał tym samym świadectwo, że w polskim show-biznesie gejów jest o wiele więcej, niż sądzimy. A małżeństwo z kobietą wcale nie musi świadczyć o tym, że mężczyzna jest heteroseksualny.

Doda. Doda. Facebook

Biseksualizm

Polskie celebrytki nie są jeszcze na tyle odważne, by przyznać się do bycia lesbijkami. Znalazła się jednak taka gwiazda, która powiedziała, że jest biseksualistką. Mowa o Dodzie, która w 2008 roku przyznała się do zamiłowania do obu płci w wywiadzie przeprowadzonym przez Karolinę Korwin Piotrowską.

Byłam w związku z kobietą przez parę lat, ale to już jak byłam taką młodszą dziewczyną. I wiesz co jest rajcującego... No przede wszystkim, że jest inaczej. Ja jestem wodnikiem, więc moją absolutnie przewidywalną cechą jest brak przewidywalności. Uwielbiam wszystko, co jest inne, zupełnie takie dzikie, z innej bajki, nienawidzę rutyny. Nienawidzę takich wiesz... prostych szablonów - wyznała Doda.

doda

A na pytanie dziennikarki :

Czy można powiedzieć, że Doda jest biseksualna?

Artystka odpowiedziała:

Tak.
Neil Patrick Harris, David Burtka. Neil Patrick Harris, David Burtka. AP

A na Zachodzie...

W Stanach Zjednoczonych czy w Europie Zachodniej o homoseksualizmie mówi się o wiele więcej, niż w Polsce. Geje nie tylko otwarcie przyznają się do swojej orientacji, ale nie widzą też powodów, dla których mieliby ukrywać się w domowym zaciszu.

George Michael dzieli się z fanami swoim szczęściem, które znalazł u boku Fadiego Fawaza. Publikuje na Twitterze zdjęcia z wakacji czy imprez z ukochanym.

fadi fawaz, george michael

Z kolei znany amerykański aktor Patrick Harris wziął niedawno udział w intymnej sesji dla magazynu "Out". Pozował razem ze swoim wieloletnim partnerem Davidem Burtka.

neil patrick harris, david burtka

neil patrick harris, david burtka

Cynthia Nixon, Ellen DeGeneres, Kelly McGillis, Rosie O'Donnell. Cynthia Nixon, Ellen DeGeneres, Kelly McGillis, Rosie O'Donnell. Mat. promocyjne, AP

Lesbijki za granicą

Wśród zagranicznych celebrytek jest sporo zdeklarowanych lesbijek. Ze swoimi partnerkami pojawiają się na oficjalnych galach i udzielają wspólnych wywiadów. Do grona znanych homoseksualistek należą m.in. znana z serialu "Seks w wielkim mieście" Cynthia Nixon, Ellen DeGeneres, gwiazda filmu "Top Gun" Kelly McGillis czy aktorka komediowa Rosie O'Donnell. Niektóre ze znanych pań były wcześniej w związkach z mężczyznami. Jak chociażby Nixon, która przez wiele lat była z profesorem anglistyki, Dannym Mozesem. Aktorka urodziła mu nawet dwójkę dzieci. Para rozstała się jednak w 2003 roku. A już rok później Cynthia związała się z Christine Marinoni, z którą do dziś tworzy szczęśliwy związek.

Cynthia Nixon and Christine Marinoni have a date to see Jennifer Coolidge at Comix comedy club in NYC, then hop on a crosstown city bus.  Pictured: Cynthia Nixon and Christine Marinoni  Ref: SPL198119  260710   Picture by: Jackson Lee / Splash News

Agnieszka Holland z córką Katarzyną Adamik. Agnieszka Holland z córką Katarzyną Adamik. VIVA

Co dalej?

Czy w Polsce, po szczerym wyznaniu Katarzyny Adamik, na wielki coming out zdecydują się również inne znane panie? Podejrzewamy, że homoseksualistek może być w naszym show-biznesie o wiele więcej. Rozumiemy jednak ich niechęć do ujawniania prywatnej sfery życia. W kwestii tolerancji nasz kraj musi się jeszcze wiele nauczyć. Geje wyznaczyli już szlak, teraz Katarzyna Adamik zdecydowała się na pierwsze w Polsce tego typu wyznanie. Czy to ośmieli homoseksualistki i sprawi, że przestaną ukrywać swoje odmienne preferencje?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.