Jamie Lee Curtis

Jamie Lee Curtis

Jamie Lee Curtis jest amerykańską aktorką i autorką książek dla dzieci, pisze również dla gazety internetowej. Zadebiutowała na ekranie w 1978 roku, od tej pory zagrała w ponad 50 produkcjach. Jest laureatką Złotego Globu. Aktorka angażuje się w pomoc dzieciom i działalność polityczną.

Imię i nazwisko: Jamie Lee Curtis
Data urodzenia: 22 listopada 1958
Miejsce urodzenia: Santa Monica, Kalifornia, USA
Zawód: aktorka, pisarka, blogerka
Facebook: facebook.com/JamieLeeCurtisOfficial
Instagram: @curtisleejamie

Jamie Lee Curtis – kariera aktorska

Jamie Lee Curtis zadebiutowała w filmie „Halloween” w 1978 roku. Zdobyła popularność w latach 80. ubiegłego wieku za sprawą filmów „Mgła”, „Nieoczekiwana zmiana miejsc” i „Rybka zwana Wandą”. W 1994 roku wraz z Arnoldem Schwarzeneggerem wystąpiła w jednym z najbardziej znanych filmów akcji tamtego czasu – „Prawdziwe kłamstwa”. Za tą rolę otrzymała Złoty Glob w kategorii najlepszej aktorki. Grała w ponad 50 filmach, między innymi: „Wiecznie młody”, „Moja dziewczyna”, „Lemur zwany Rollo”, „Halloween: 20 lat później”, „Trafiona – zatopiona”, „Krawiec z Panamy”, „Zakręcony piątek” i „Święta Last Minute”. Poza filmami aktorka zagrała również w kilku serialach. W 1989 roku zagrała w sitcomie „Anything but love”. Za rolę Hanny Miller aktorka otrzymała Złotego Globa i amerykańską nagrodę People’s Choice Awards. W 2012 roku wystąpiła w 5 odcinkach serialu „NCIS”.

Jamie Lee Curtis – inna działalność

Jamie Lee Curtis, poza karierą aktorką, zajmuje się pisaniem książek, jest blogerką oraz angażuje się społecznie i politycznie. Swoją pierwszą książkę wydała w 1993 roku, do tej pory napisała ponad 10 książek dla dzieci. Autorka pisze również dla gazety internetowej The Huffington Post. W 2016 roku Jamie Lee Curtis wspierała kampanię prezydencką Hillary Clinton. Aktorka jest zaangażowana w pomoc szpitalom dziecięcym i fundacji wspierającej dzieci chorujące na AIDS. Aktorka co roku prowadzi w Los Angeles imprezę „Dream Halloween” organizowaną dla chorych dzieci.

jamie lee curtis

Więcej o:

jamie lee curtis

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.