Tomasz Zimoch

Tomasz Zimoch

Tomasz Zimoch jest polskim dziennikarzem i komentatorem sportowym. Z wykształcenia jest prawnikiem. Przez 38 lat pracował w Polskim Radiu, z którego odszedł w 2016 roku ze względu na wywiad, którego udzielił do gazety. Od tego czasu współpracował z TVN24 i Radiem Zet.

Imię i nazwisko: Tomasz Zimoch
Data urodzenia: 30 października 1957
Miejsce urodzenia: Łódź
Zawód: dziennikarz
Facebook: facebook.com/TomaszZimochfanpage/
Twitter: @tzimoch

Tomasz Zimoch – życiorys

Tomasz Zimoch urodził się w Łodzi 30 października 1957 roku. Jego ojcem był sędzia Stanisław Zimoch. Był on pierwszym przewodniczącym Krajowej Rady Sądownictwa. Rodzina Zimocha mieszkała na łódzkim osiedlu Stoki. Tomasz Zimoch uczęszczał do VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka w Łodzi, gdzie w 1976 roku zdał maturę. Zimoch ukończył prawo na Uniwersytecie Łódzkim, zrobił również aplikację sądową. Od 1978 roku pracował w Polskim Radiu. Na antenie w ramach audycji „Studio S – 13” relacjonował mecze piłkarskiej ekstraklasy i mecze reprezentacji Polski w piłce nożnej. Zimoch jest pomysłodawcą nagrody Skok Roku przyznawanej skoczkom narciarskim, którzy we wszystkich konkursach Pucharu Świata w danym roku osiągną łącznie największą odległość skoków. W 2009 roku został nagrodzony Złotym Mikrofonem, nagrodą Polskiego Radia przyznawaną osobom przyczyniającym się do rozwoju i wzrostu popularności radia publicznego. Dziennikarz w 2010 roku został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, w 2012 roku dostał srebrny Medal „Za zasługi dla obronności kraju”, a w 2015 otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Tomasz Zimoch przed Komisją Etyki Polskiego Radia

W maju 2016 roku Tomasz Zimoch udzielił wywiadu dla „Dziennika Gazeta Prawna”. Dziennikarz skrytykował sytuację w Polskim Radiu oraz poruszył sprawę sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Niedługo później został zawieszony przez zarząd Polskiego Radia, a w czerwcu 2016 roku po 38 latach pracy oficjalnie przestał być pracownikiem PR. Polskie Radio wydało w tej sprawie oświadczenie, w którym zaznaczono, że zachowanie Zimocha jest niegodne dziennikarza i narusza etykę zawodową. Po głośnym rozstaniu z Polskim Radiem Tomasz Zimoch prowadził podczas Euro 2016 na antenie TVN24 program „Strefa Kibica”. W czerwcu 2016 roku rozpoczął współpracę z Radiem Zet, gdzie prowadził audycje „Euro ZET jeszcze inaczej” i „ZETknięcia z Rio”. Później został prowadzącym program „Zimoch na gorąco”.

Tomasz Zimoch

Więcej o:

Tomasz Zimoch