„Projekt Runway” to program typu reality show, początkowo produkowany w Stanach Zjednoczonych, jednak doczekał się wielu edycji w krajach na całym świecie. W Polsce do tej pory zrealizowano dwie edycje programu. Zwycięzca programu dostaje szansę rozwoju kariery i poznania osób ze świata mody.

Nazwa programu: „Project Runway”
Typ programu: reality show
Data premiery polskiej edycji: 2 marca 2014
Liczba sezonów polskiej edycji: 2
Liczba odcinków polskiej edycji: 26
Czas trwania odcinka: 50 min
Jury polskiej edycji: Joanna Przetakiewicz, Anja Rubik, Marcin Tyszka, Mariusz Przybylski
Stacja telewizyjna: TVN

Fabuła programu

Program pomaga w rozwoju kariery młodym projektantom mody. Spośród uczestników jury wyłania projektanta, który jest najbardziej kreatywny, pomysłowy i ma najlepsze umiejętności, które pozwolą mu stworzyć własną linię ubrań.
W każdym odcinku początkujący projektanci mają do wykonania określone zadanie, które następnie jest oceniane przez jury konkursu. Projektantom w zmaganiach towarzyszą modelki, które również mają szanse na rozwijanie kariery w swojej branży. W amerykańskiej edycji „Project Runway” w jury zasiada modelka Heidi Klum, Zac Posen (w 12 i 13 sezonie zastąpił projektanta Michaela Korsa), Nina Garcia (redaktorka Elle, a później Marie Claire) oraz zaproszony gość związany z modą lub show biznesem. Po sukcesie jaki program odniósł w Stanach Zjednoczonych pojawiły się wersje programu w 23 krajach, na przykład Kanadzie, Malezji, Wielkiej Brytanii, na Filipinach i w Australii.

Polska edycja programu

Pierwszy odcinek polskiej edycji programu został wyemitowany 2 marca 2014 roku. Mentorem wspierającym uczestników jest Tomasz Ossoliński, natomiast w jury zasiadają modelka Anja Rubik, projektantka mody Joanna Przetakiewicz, fotograf Marcin Tyszka (w pierwszym sezonie programu) i Mariusz Przybylski (w drugim sezonie). Ponadto w każdym odcinku występuje gość specjalny. W programie gościli m.in. Robert Kupisz, Marcin Paprocki, Mariusz Brzozowski, Małgorzata Baczyńska, Dorota Wellman, Michał Piróg, Małgorzata Rozenek, Agnieszka Szulim i Anna Wendzikowska.
Pierwszą edycję zwyciężył Jakub Bartnik. Nagrodą było wówczas 300 000 zł i sesja kolekcji projektanta w magazynie Elle. Drugą edycję wygrał Michał Zieliński. Nagrodą, tak jak w pierwszej edycji była sesja w czasopiśmie Elle, ale nagroda pieniężna zmniejszyła się do 100 000 zł.

project runway

Więcej o:

project runway

Copyright © Agora SA