Święta, Święta...

Święta! Najbardziej magiczny czas w roku!

Święta - najpiękniejsze chwile, które każdy z nas zna już od dziecka. To czas szczęścia i radości, na chwilę możemy zapomnieć o codziennych problemach i rozkoszować się rodzinnym ciepełkiem, nawet, jeśli na dworze mróz i chłód.

Co sprawia, że jak dzieci nie możemy doczekać się Świąt? Pewnie to, że są tylko raz w roku i to, że ich urok jest niezmienny od lat.

Od stuleci nasi przodkowie w ten specjalny, wigilijny wieczór gromadzili się w domach, żeby zgodnie z tradycją zasiąść do uroczystej wieczerzy. Pamiętasz wszystkie elementy towarzyszące tradycyjnej Wigilii?

Najważniejszy w ten wieczór jest stół , który łączy rodzinę, koniecznie przykryty białym obrusem, pod którym kładzie się sianko. Na początku dzielimy się opłatkiem, składając pod choinką najcieplejsze życzenia najbliższym. Wigilijna wieczerza tradycyjnie zaczyna się, gdy na niebie zabłyśnie pierwsza gwiazda.

Kolacja jest postna , ale, choć w ten wieczór zwyczajowo nie jemy mięsa, to stół jest pełen przysmaków! Potraw musi być tradycyjnie dwanaście - koniecznie musisz spróbować każdej chociaż po troszeczku - w przeciwnym razie ominie Cię w przyszłym roku tyle przyjemności, ilu potraw nie skosztowałaś.

A co pojawia się na stole? Same smakołyki! W różnych regionach menu wigilijne troszeczkę się różni - np. niektórzy jedzą barszcz z uszkami, inni grzybową, jeszcze inni zupę rybną czy żurek. Obowiązkowo pojawia się karp (pamiętaj, żeby jedną jego łuskę włożyć do portfela - przyciągnie pieniądze;))) oraz kapusta z grzybami lub groch z kapustą, śledzie i kompot z suszu.

Na stół wjeżdżają też różne warianty słodkości - kutia, makówki, makiełki lub po prostu pyszne ciasta! Jedno miejsce przy stole zawsze pozostaje puste - dla niespodziewanego gościa, wędrowca lub po prostu symbolicznie - dla kogoś, kogo kochamy, o kim myślimy, a w ten dzień jest daleko...

A po kolacji...oczywiście prezenty!!! Dla każdego pod choinką musi się znaleźć choćby drobiazg, ale koniecznie ładnie zapakowany. Najwytrwalsi spieszą o północy na tradycyjną Pasterkę. Pamiętaj też, że o północy zwierzaki ponoć mówią ludzkim głosem - może Twój zwierzak ma ci coś do powiedzenia?;)

Co jest najważniejsze w Święta? Żeby znaleźć czas dla bliskich, razem posiedzieć, posłuchać kolęd (albo nawet pośpiewać;)), pogadać i nigdzie się nie spieszyć!

A jak wyglądają Święta w Twoim domu? Jakie są Twoje ulubione potrawy wigilijne?

Więcej o: