Magda Gessler ma swój sprawdzony przepis na świąteczny bigos. Jak go przygotować?

Świąteczny bigos to danie, które gości na bożonarodzeniowym stole w wielu domach. Nie brakuje go również u Magdy Gessler, która podzieliła się swoim sprawdzonym przepisem.

Magda Gessler ma wiele sprawdzonych przepisów na świąteczne potrawy, których nie może zabraknąć na bożonarodzeniowym stole. Jednym z popisowych dań słynnej restauratorki jest bigos, bez którego wiele osób nie wyobraża sobie świąt. Poniżej przedstawiamy przepis na świąteczny bigos według Magdy Gessler.

Zobacz wideo Magda Gessler zakręciła Kołem Plotka!

Świąteczny bigos Magdy Gessler. Jak go wykonać?

Składniki, które będą potrzebne do wykonania tradycyjnego polskiego bigosu to kapusta, mięso, boczek, wędliny, śliwki, cebula, grzyby, wino i przyprawy.

Czego nie należy dodawać do świątecznego bigosu? Lepiej będzie, jeśli zrezygnujemy z pomidorów i pomidorowych przetworów - nie ma ich w polskim bigosie.  

Świąteczny bigos - sposób przygotowania

Na 3/4 ilości kapusty kiszonej będziemy potrzebować 1/4 kapusty białej niekiszonej kapusty. Kapustę szatkujemy, posypujemy solą i kminkiem, dodajemy cebulę, po czym mieszamy i odstawiamy na dwie godziny. Gdy kapusta zmięknie, odsączamy sok, jednak nie przelewamy. W tym czasie obsmażamy wędzony dymek boczek, następnie w tym samym tłuszczu szklimy cebule (dwie na kilogram bigosu). Następnie obsmażamy surowe mięso (jeszcze przed obgotowaniem lub upieczeniem). Osobno obgotowujemy prawdziwki (100 g na kilogram potrawy). Garnek do gotowania bigosu smarujemy słoniną. Wkładamy kapustę, boczek, grzyby i śliwki. Całość gotujemy przez cały dzień na bardzo wolnym ogniu. Dodajemy czerwone wino wytrawne (jedna szklanka), po czym w garnku umieszczamy mięso. Danie doprawiamy jałowcem, liściem laurowym i zielem angielskim. Młotkowany pieprz dodajemy później. Gotujemy przez cały kolejny dzień na wolnym ogniu. Pod koniec gotowania dodajemy pokrojone i obsmażone kiełbasy. Do bigosu warto dodać łyżkę smalcu ze skwarkami. W ostatnim dniu gotowania dodajemy pieprz.

Świąteczny bigos - tajemnica smaku i aromatu

Jak przekonuje Magda Gessler, tajemnicą doskonałego bigosu są nie tylko odpowiednio dobrane składniki, ale też długie gotowanie (co najmniej przez trzy dni) na wolnym ogniu, a następnie przemrożenie. Jeśli chcemy zrobić więcej bigosu i cieszyć się nim na dłużej, restauratorka radzi, by po dwóch dniach gotowania potrawy zamrozić bigos, a na dzień przed podaniem znów gotować na wolnym ogniu, co jakiś czas mieszając.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.