Magda Gessler doskonale wie, jak połączyć ze sobą konkretne składniki, by stworzyć kompozycję doskonałą. Restauratorka stawia na intensywność smaku oraz aromatu i chętnie wybiera naturalne produkty. Jednym z popisowych dań restauratorki na święta jest zawijany makowiec z bakaliami.
Puszyste ciasto, pełne bakalii nadzienie makowe i lukier - tego w makowcu nie powinno zabraknąć. Jak przygotować świąteczne ciasto według przepisu Magdy Gessler? Oto sekrety znanej restauratorki.
Składniki:
Sposób przygotowania:
Ciasto:
Podgrzewamy pół szklanki mleka, by było delikatnie ciepłe. W miseczce rozcieramy drożdże i zalewamy przygotowanym mlekiem, po czym odstawiamy. W dużej misce ucieramy żółtka z cukrem i wanilią. Do kolejnej miski przesiewamy mąkę. W rondelku roztapiamy 80 g masła i pozostawiamy do ostudzenia. Do miski z mąką dodajemy wyrośnięte na mleku drożdże, żółtka z cukrem i wanilią oraz roztopione masło. Mieszamy do uzyskania jednolitej masy. Ciasto przekładamy na stolnicę i wyrabiamy. Gdy ciasto odchodzi od ręki, przekładamy je do czystej miski, przykrywamy bawełnianą ściereczką i zostawiamy w ciepłym miejscu do wyrośnięcia.
Nadzienie makowe:
Rodzynki zalewamy ciepłą wodą i odstawiamy. Sparzamy mak, umieszczamy w rondelku i zalewamy dwiema szklankami gorącego mleka. Gotujemy na wolnym ogniu do czasu, aż mak będzie można rozetrzeć w palcach. Odcedzamy na gęstym sitku, studzimy i mielimy w maszynce na sicie do maku. Dodajemy kogel mogel z dziesięciu żółtek i mieszamy. Dodajemy 100 g masła, posiekane orzechy, rodzynki, amaretto i skórkę pomarańczową. Ubijamy pianę z białek i dodajemy do przygotowanej masy.
Wyrośnięte ciasto wykładamy na stolnicę i wałkujemy na prostokąt. Równomiernie nakładamy masę makową, wygładzamy i zawijamy ciasto w rulon. Pieczemy przez 50 minut w temperaturze 180 stopni. Gotowy makowiec polewamy lukrem i posypujemy skórką pomarańczową.