• Link został skopiowany

Znany lekkoatleta zastrzelił swoją dziewczynę w Walentynki. Dlaczego?

Oscar Pistorius prawdopodobnie wziął swoją partnerkę za włamywacza.
Oscar Pistorius
AP

Paraolimpijczyk i gwiazda lekkoatletyki, Oscar Pistorius z RPA, zastrzelił swoją dziewczynę w Pretorii. Wciąż niejasne są okoliczności zdarzenia, do którego doszło w Walentynki wcześnie rano - donosi portal  sport.pl , powołując się na radio z Johannesburga. Sportowiec został zatrzymany przez policję.

Fot. Anja Niedringhaus AP

Do tragedii doszło w domu sportowca. Według niepotwierdzonych jeszcze informacji Pistorius postrzelił swoją partnerkę kilkukrotnie, m. in. w głowę i w ramię. Na miejscu tragedii znaleziono także pistolet kalibru 9 mm.

Rzeczniczka policji powiedziała, że funkcjonariusze odebrali rano zgłoszenie w sprawie strzelaniny w domu sportowca. Gdy policjanci przybyli na miejsce, zastali ratowników próbujących reanimować 30-letnią kobietę. Mimo to zmarła ona jeszcze w domu - czytamy na portalu.

Ofiarą jest prawdopodobnie modelka Reeva Steenkamp. Jak donosi Daily Mail kobieta postanowiła zrobić sportowcowi niespodziankę i odwiedzić go w jego domu w Silver Lake w Pretorii.

Reeva Steemkamp dziewczyna Oscara Pistoriusa
Reeva Steemkamp dziewczyna Oscara Pistoriusa screen Facebook
screen Facebook

Dlaczego do niej strzelał? Prawdopodobnie był to nieszczęśliwy wypadek i Pistorius wziął Steenkamp za włamywacza.

Taką reakcję można dość łatwo wytłumaczyć. RPA ma jeden z najwyższych na świecie wskaźników przestępczości na świecie i wielu mieszkańców tego państwa sprawia sobie broń właśnie w obawie przed napaścią we własnym domu.

<b>Trzy paraolimpijskie złota</b><br>
W 2008 roku Pistoriusa nie dopuszczono do występu w igrzyskach olimpijskich w Pekinie, chociaż na występ zgodził się Trybunał Arbitrażowy przy Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim, orzekając, że wykonane z włókna węglowego protezy nie dają biegaczowi przewagi nad pełnosprawnymi zawodnikami. 
Pistorius w Pekinie nie wystąpił, bo czas, który osiągnął w biegu na 400 metrów, nie pozwalał na indywidualny start, a Komitet Olimpijski RPA nie wystawił go w sztafecie 4x400 metrów, tłumacząc to względami bezpieczeństwa (zawodnicy biegną po jednym torze). Biegacz wystąpił więc w paraolimpiadzie, zdobywając trzy złote medale: w biegu na 100, 200 i 400 metrów.
Trzy paraolimpijskie złota
W 2008 roku Pistoriusa nie dopuszczono do występu w igrzyskach olimpijskich w Pekinie, chociaż na występ zgodził się Trybunał Arbitrażowy przy Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim, orzekając, że wykonane z włókna węglowego protezy nie dają biegaczowi przewagi nad pełnosprawnymi zawodnikami. Pistorius w Pekinie nie wystąpił, bo czas, który osiągnął w biegu na 400 metrów, nie pozwalał na indywidualny start, a Komitet Olimpijski RPA nie wystawił go w sztafecie 4x400 metrów, tłumacząc to względami bezpieczeństwa (zawodnicy biegną po jednym torze). Biegacz wystąpił więc w paraolimpiadzie, zdobywając trzy złote medale: w biegu na 100, 200 i 400 metrów.
Fot. Martin Meissner AP
Fot. Martin Meissner AP

Oscar Pisotrius jest jednym z najbardziej znanych paraolimpijczyków na świecie. Używa specjalnych sportowych protez i ściga się z pełnosprawnymi biegaczami. Lekkoatleta stoczył o to prawo prawdziwą batalię. Ostatecznie trybunał olimpijski, który rozpatrywał jego sprawę uznał,  że nie można udowodnić, że protezy dają Pistoriusowi przewagę nad pełnosprawnymi sportowcami. Sportowiec nie osiągnął jednak wymaganego minimum i w Pekinie nie wystąpił indywidualnie.

emjot

Więcej o: