Nie było ich wiele, ale kiedy się pojawiały, błyszczały. Polki na rozdaniu Oscarów w niczym nie ustępują swoim koleżankom zza Oceanu.
Polskie filmy są nominowane do Oscara niezwykle rzadko, dlatego też Polki rzadko mają okazję przejść po słynnym czerwonym dywanie przed Dolby Theatre w Los Angeles. Okazja ta powtórzy się w tym roku, kiedy będzie można zobaczyć obsadę "Zimnej wojny", nominowaną do Oscara za reżyserię, zdjęcia i najlepszy film nieanglojęzyczny. Wciąż nie wiemy, czy w niedzielę wieczorem zobaczymy na czerwonym dywanie Joannę Kulig - aktorka zaledwie kilka dni temu urodziła dziecko.
Przypominamy polskie gwiazdy, które w poprzednich latach można było zobaczyć w czasie ceremonii wręczenia Oscarów.
Agata Kulesza na czerwonym dywanie zaprezentowała się w sukni, którą zaprojektował Maciej Zień. Perłowa kreacja, wyszywana kryształkami, była skromna, ale bardzo elegancka. W sam raz na Oscary.
Razem z Agatą Kuleszą na Oscary w 2015 roku przyjechała do Los Angeles Agata Trzebuchowska. Aktorka na ten wyjątkowy wieczór założyła piękną, granatową suknię polskiej marki Horror! Horror! Bez przepychu, ale z klasą, suknię dodatkowo "podkręciły" koronkowe prześwity w talii i na ramionach. Agata Trzebuchowska wyglądał pięknie, młodo i świeżo.
Dorota Kobiela w duecie z Hugh Welchmanem odpowiadała za animację "Twój Vincent", która w 2018 roku walczyła o Oscara w kategorii najlepszy film animowany. Nie udało się - wygrała w tedy disneyowska "Coco". Ale Dorota Kobiela na czerwony dywan założyła kreację absolutnie wyjątkową. Gosia Baczyńska, która była jej autorką, inspirowała się dziełami Vincenta van Gogha.
Reżyserka Agnieszka Holland w 2012 roku była nominowana do Oscara za film "W ciemności". Niestety, na nominacji się skończyło. Holland na galę założyła suknię od Tomasza Ossolińskiego - razem z firmą Apart zaprojektował również kolię z diamentów i szafirów.
Weronika Rosati w 2013 roku miała okazję być naprawdę bardzo blisko wymarzonego czerwonego dywanu. Przed Dolby Theatre, gdzie wręczane są Oscary, nie została co prawda zaproszona, ale w tym czasie bawiła na Academy Awards Viewing Party, organizowanym przez fundację Eltona Johna. Aktorka tradycyjnie założyła suknię projektu Teresy Rosati, swojej mamy.
Tara Lipinski jest jedną z niewielu Polek, które miały okazję przejść się po czerwonym dywanie w wieczór przyznania Oscarów. Zapytacie, kim ona jest. Jest to łyżwiarka figurowa, która w 2014 roku pod rękę ze swoim partnerem - Johnnym Weirem - prezentowała suknię od Rani Zakhem. Tara Lipinski jest mistrzynią olimpijską z Nagano i choć jest jednak bardziej Amerykanką, niż Polką, również możemy być z niej dumni.
Oscary w Polsce transmitowane będą na żywo przez stację Canal +. Transmisja rozpocznie się o godzinie 2.00 nad ranem w poniedziałek - Oscary wręczane są 24 lutego w niedzielę, ale ze względu na różnicę czasu, w Polsce będzie to środek nocy. Jeśli nie macie telewizora, zawsze możecie włączyć oficjalny stream Amerykańskiej Akademii Filmowej i obejrzeć 91. ceremonię wręczenia Oscarów na żywo w internecie.