Oscary 2019. Paweł Pawlikowski i "Zimna Wojna" z nominacjami! Kogo musimy pokonać?

Oscary 2019. "Zimna Wojna" może nie jest bezkonkurencyjna, ale na pewno cieszą aż trzy nominacje dla naszego filmu. Jakie mamy szanse i kogo musimy pokonać?

Oscary 2019. Ogłoszono listę nominowanych filmów. "Zimna Wojna", Paweł Pawlikowski i Łukasz Żal mają bardzo wiele powodów do zadowolenia. Polski film otrzymał trzy nominacje, ale walka o statuetkę nie będzie łatwa. Głównym konkurentem jest meksykańsko-amerykańska "Roma" Alfono Cuaróna.

Oscary 2019. "Zimna Wojna" idzie po najważniejsze statuetki

Nominacja w kategoriach: najlepszy reżyser, najlepsze zdjęcia i najlepszy film nieanglojęzyczny - to może nie szczyt marzeń, ale naprawdę bardzo dobry wynik dzisiejszych nominacji do Oscarów dla "Zimnej Wojny".

Film Pawła Pawlikowskiego nie dostał niestety nominacji w kategorii dla najlepszego filmu i dla najlepszych aktorów pierwszoplanowych, ale... i tak nie wypada się nie cieszyć. Jednak wygrać nie będzie łatwo. Kogo Paweł Pawlikowski i "Zimna Wojna" muszą pokonać?

Oscary 2019. "Zimna Wojna" ma mocną konkurencję

"Zimna Wojna" będzie rywalizowała przede wszystkim z "Romą". Alfonso Cuarón stworzył obraz, który otrzymał we wtorek aż 10 nominacji, wszystkie w najważniejszych kategoriach filmowych. Nie będzie łatwo w kategorii "najlepsze zdjęcia", bo "Roma" pod tym względem dorównuje "Zimnej Wojnie".

Co z nominacją dla reżysera? Czy Paweł Pawlikowski pokona Alfona Cuaróna? Trzeba trzymać kciuki, że Akademia będzie wolała docenić reżysera, który jeszcze Oscara z tej kategorii nie trzymał w dłoni. Cuarón ma już na swoim koncie tę nagrodę, zaś dla Pawlikowskigo byłoby to doskonałe uhonorowanie jego dotychczasowej pracy i uznanie jego dorobku ("Ida"!).

Patrząc od tej strony "Zimna Wojna" miałaby również szanse w kategorii "najlepszy film nieanglojęzyczny". Główny konkurent (oczywiście "Roma") jest już nominowany w kategorii "najlepszy film". Gdyby tak Akademia (mamy oczywiście nadzieję, że nas tu podczytuje) skusiła się i nagrodziła "Romę" statuetką dla najlepszego filmu, wtedy "Zimna Wojna" nie miałaby już konkurencji w najlepszym filmie nieanglojęzycznym (choć to też nie do końca prawda).

Oscary 2019. "Zimna Wojna" nominowana

A tak wyglądają pozostali przeciwnicy "Zimnej Wojny":

Oscary 2019 - najlepszy film nieanglojęzyczny

"Zimna Wojna"
"Kafarnaum"
"Roma"
"Shoplifters"
"Never look away"

Oscary 2019 - najlepsze zdjęcia

"Zimna Wojna" - Łukasz Żal
"Roma" - Alfonso Cuarón
"Narodziny Gwiazdy" - Matthew Libatique
"Faworyta" - Robbie Ryan
"Never look away" - Caleb Deschanel

Oscary 2019 - najlepszy reżyser

Paweł Pawlikowski - "Zimna Wojna"
Spike Lee - "BlacKkKlansman"
Yorgos Lanthimos - "Faworyta"
Alfonso Cuarón - "Roma"
Adam McKay - "Vice"

Oscary 2019. Kiedy będzie 91. Gala Wręczenia Oscarów?

Oscary 2019 zostaną przyznane w nocy 24 lutego - a dokładnie o 2 w nocy polskiego czasu z niedzieli na poniedziałek.

Więcej o: