Z podziemia na szczyt rap sceny. Kim jest Te-Tris? Raper to za małe słowo, by go opisać

Zaczynał w hiphopowym podziemiu, ale wcale nie żałuje, że od razu nie podbił wielkiej sceny. Zdaje sobie sprawę, że dziś wystarczy wrzucić utwór do sieci, ale to trochę jak wygrana na loterii i nie ma pewności, że drzwi do kariery momentalnie się otworzą. On jest wdzięczny, że jego muzyczna droga to był proces, bo dzięki temu mógł zebrać wnioski, które go zbudowały. Oto Te-Tris, czyli Adam Chrabin. W piątek do usłyszenia w niezwykłym koncercie.

"Daj sobie spokój z tym hip-hopem, znajdź sobie jakieś normalne zajęcie" - słyszał to już kilka razy. Ale jego nie jest tak łatwo zniechęcić. Robi swoje. I robi to dobrze. Sukces? Nie, nie uważa, że go osiągnął, choć nagrał kilka albumów, na koncie ma sporo wyróżnień, a tuzy sceny chętnie zapraszają go do współpracy. Kim jest 40-letni raper posługujący się pseudonimem Te-Tris?

Zobacz wideo "Proceder" - świat rapu bez cenzury i lukru

Te-Tris - początki działalności

Jest z Siemiatycz, co zawsze z dumą podkreśla. Ba! Nawet po kilku latach mieszkania w Warszawie postanowił wrócić do rodzinnego miasta. Sentyment do miejsca, gdzie dla niego wszystko się zaczęło?

Te-Tris wkroczył na hiphopową scenę w 1998 roku. Pierwsze nagrania powstały w ramach Projektu Parter, który później przeistoczył się w Wiesz O Co Chodzi. Początki wędrowały do szuflady, ale kwestią czasu było wypłynięcie rapera na szersze, pozaszufladowe wody.

Zdecydowanie głośniej zrobiło się o Te-Trisie w 2004 roku, kiedy wypuścił minialbum "Naturalnie", na którym znalazło się dziewięć utworów. Kariera muzyczna Chrabina nabierała rozpędu. W 2009 roku był jednym z reprezentantów polskiej sceny na bardzo cenionym festiwalu Hip Hop Kemp w Czechach, a kilka miesięcy później wydał swoją pierwszą płytę - "Dwuznacznie". Na krążku udzieliły się prawdziwe gwiazdy, m.in. O.S.T.R., Łona czy W.E.N.A. Trzy lata później Te-Tris wypuścił kolejny krążek - "LOT 2011". W 2013 roku ukazała się płyta "Teraz", z gościnnym udziałem kolejnych gigantów - Quebonafide czy Zeusa. A potem? A potem Te-Tris uznał, że zrobi sobie przerwę.

Miałem mocny bałagan w głowie. Potrzebowałem przede wszystkim chwili zastanowienia. Bezrefleksyjne brnięcie w "rapświatek" tylko po to, żeby w nim być, nie wchodziło w grę. Synchronicznie, po kilku latach przerwy wróciłem do intensywnego beatmakingu, zacząłem notować jakieś idee, wersy i tak wpadłem na pomysł, że może jednak fajnie byłoby poskładać to w całość - mówił o swojej nieobecności podczas wywiadu z Onetem w 2015 roku.

Sprawa z Jurkiem Mordelem

Wtedy, w 2015 poczęstował nas płytą "Definitywnie", na której mogliśmy usłyszeć także Kubę Knapa, Rasa i Astka. Nagrania z tej płyty dotarły do 4. miejsca zestawienia OLiS, ale szczególnie głośno zrobiło się o utworze "Jurek Mordel".

Jerzy Mordel  to polski żużlowiec, który na początku lat 90. w barwach Motoru Lublin wywalczył wicemistrzostwo Polski. Zasłynął zarówno umiejętnościami na torze, jak i wywiadem z Witoldem Miszczakiem z TVP, który jest kultowym filmem na YouTubie. Do potocznego języka przebiło się zwłaszcza pytanie dziennikarza: "Zadowolony nasz Jurek Mordel?". Zresztą, kto tego nie widział?

Lubię jak w domu spoko i lubię jak w klubie dobrze / Znów czuję formę, nie czuję, że tu jak dureń krążę - rapował w swoim kawałku Te-Tris.

Ale to nie o jego zwrotkę poszło ostatecznie, a o rym Astka, czyli połowy duetu Dwa Sławy:

Mam większy fejm niż pie***ony Jurek Mordel.

Żużlowiec wytoczył raperom sprawę, zażądał usunięcia jego nazwiska z utworu oraz zaprzestania  rozpowszechniania. Klip zniknął z YT, a sprawa ciągnęła się do czerwca 2017 roku. Ostatecznie zarzuty zostały wycofane.

Te-Tris, czyli Adam ChrabinTe-Tris, czyli Adam Chrabin Instagram/tetmusic

Te-Tris z nowościami muzycznymi powrócił do fanów też w 2017 roku. Wówczas ukazał się oparty na autorskich produkcjach mixtape pt. "Tristape". Raper przygotował coś jeszcze. We współpracy z duetem producenckim SoSpecial stworzył minialbum "Specialite".

Choć znaczna część działalności artystycznej Adama Chrabina dotyczy pracy nad płytami, mixtape'ami, teledyskami i gościnnymi występami na krążkach innych artystów, to trzeba pamiętać, że Te-Tris jest także producentem muzycznym, a także freestyle'owcem. Wielokrotnie udowadniał, że we freestylu nie ma sobie równych. Chrabrin wygrał m.in. następujące konkursy: Bitwa o Harendę, Christmas Rappin 2005, Pierwszą Bitwę Podlaską i Freestyle Battle Megaclub Katowice 2004 i dwukrotnie triumfował podczas Wielkiej Bitwy Warszawskiej, której w latach 2007–2009 pełnił również rolę członka jury.

Te-Tris właściwie już na początku kariery został zauważony i doceniony przez środowisko hiphopowe. Dwa lata po wypuszczeniu minialbumu "Naturalnie" został sklasyfikowany na 16. miejscu listy 30 najlepszych polskich raperów według magazynu "Machina", a rok później znalazł się na 15. miejscu analogicznej listy opublikowanej przez serwis Porcys.

Hot16Challenge2 - wykonanie Te-Trisa

Te-Tris był jednym z raperów, którzy zaangażowali się w drugą edycję Hot16Challenge, czyli akcji wymyślonej w 2014 roku przez rapera Karola "Solara" Poziemskiego. To wyzwanie polegające na nagraniu 16 wersów i nominowaniu kolejnych osób do akcji. W 2020 roku, kiedy powstała druga edycja, wraz z nią ruszyła zbiórka pieniędzy na pomoc pracownikom służby zdrowia w walce z koronawirusem. Adam Chrabin po dłuższej przerwie od nagrywania zdecydował się złapać za mikrofon. Co ciekawe, nie ograniczał się do 16 wersów, a nagrał cały utwór.

Trochę mnie nie było, więc napisałem nieco więcej. Mam nadzieję, że nie będziecie mieli mi za złe – zapowiedział na początku nagrania.
 

Adam Chrabin, czyli Te-Tris prywatnie

Adam Chrabin jak wiele popularnych osób, prowadzi profil na Instagramie. Podobnie do innych raperów w mediach społecznościowych skupia się na działalności artystycznej, nieczęsto pozwala sobie na prywatę, choć i takie wpisy można odnaleźć na jego profilu. Czasem też w wywiadach mówi o bliskich. Oprócz tego, że jest raperem i producentem, jest także mężem i ojcem. Od czasu do czasu Te-Tris dzieli się rodzinnymi fotkami i pokazuje partnerkę Izę i syna Gabriela. Co ciekawe, choć jego żona także pochodzi z Siemiatycz i mieszkali kilka domów od siebie, poznali się dopiero w Warszawie.

Nie pozostaje nic innego, jak czekać na nowy materiał od Te-Trisa. I zaprosić na niezwykły koncert. W piątek, w Księżym Młynie w Łodzi Tet, a obok niego Ten Typ Mes, Eldo oraz Kwiat Jabłoni, Rosalie i Paulina Przybysz zaprezentują kawałki z płyty "Albo Inaczej". Cóż to takiego? To hip-hopowe standardy Łony, Pezeta, Eldo, Tedego, Kalibra 44, Flexxipa, Slums Attack i Starego Miasta w... aranżacjach jazzowych. Bomba to mało powiedziane. Zapowiada się co najmniej smacznie! Będzie zadowoleni jak... no sami wiecie kto!

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.