Ile czasu idzie list priorytetowy?

Do podstawowych typów listów należą listy priorytetowe, ekonomiczne, a także zwykłe i polecone. Czym różnią się od siebie?

Zwykły i polecony

Różnica między tymi typami listów jest prosta. List zwykły zostanie dostarczony przez listonosza do skrzynki, a nadawca nie dostanie żadnego potwierdzenia na to, że go kiedykolwiek wysłał. Z kolei list polecony dostarczany jest wprost do rąk adresata, który musi podpisem oświadczyć jego odbiór. Nadawca otrzymuje pokwitowanie, którym może udowodnić fakt wysłania listu i jego datę.


Ekonomiczny i priorytetowy

Pojęcia "priorytetowy" i "ekonomiczny" dotyczą z kolei czasu trwania przesyłki. List ekonomiczny zostanie dostarczony po okołu trzech dniach, z kolei priorytetowy - już na następny dzień po nadaniu, o ile nadawca zrobił to do godziny 15:00.


List polecony - kiedy dojdzie?

List polecony może jednocześnie być listem priorytetowym lub ekonomicznym. Za jego wysłanie obowiązuje dodatkowa opłata, można również skorzystać z opcji potwierdzenia odbioru listu przez adresata. List polecony priorytetowy jest dostarczany przez Pocztę Polską w ciągu jednego dnia roboczego od nadania na terenie Polski, trzech dni na terenie Europy, Rosji i Izraela oraz pięciu dni, gdy idzie dalej (obie Ameryki, Australia i Oceania, Afryka). Czas dostarczenia listu poleconego ekonomicznego jest taki sam, jak w przypadku zwykłego listu ekonomicznego. Warto pamiętać, że waga listu poleconego może wynosić maksymalnie do 2 kg.

Więcej o: