Nie żyje znana pływaczka. Jako pierwsza Polka przepłynęła kanał La Manche

Teresa Zarzeczańska-Różańska nie żyje. Była wybitną polską pływaczką.

Teresa Zarzeczańska-Różańska zmarła w wieku 77 lat. Była polską pływaczką z wieloma sukcesami. W 1975 roku jako pierwsza Polka w historii przepłynęła przez kanał La Manche. Dokonała tego w czasie 11 godzin i dziesięciu sekund. Ten wyczyn przyniósł jej dużą popularność.

Zobacz wideo Magda Stępień mówi, jak czuje się rok po stracie swojego syna Oliwiera

Teresa Zarzeczańska-Różańska nie żyje. Pokonała rekord

O śmierci pływaczki poinformowała w mediach społecznościowych jej córka. Teresa Zarzeczańska-Różańska ukończyła studia matematyczne i początkowo pracowała jako nauczycielka matematyki i fizyki, później jako nauczycielka wychowania fizycznego. Była wielokrotną medalistką mistrzostw Polski. Specjalizowała się w stylu klasycznym. Była zawodniczką Lecha Poznań. Łącznie zdobyła sześć tytułów mistrzyni Polski, trzy srebrne i jeden brązowy medal. 30 sierpnia 1975 roku pokonała wpław trasę z angielskiego Dover do francuskiego Wissant. Przepłynęła przez kanał La Manche jako pierwsza Polka i czwarta kobieta w historii. Do tej pory żaden Polak nie pobił ustanowionego przez nią rekordu. O swoim wyczynie napisała książkę "Kraulem przez kanał La Manche", która została wydana w 1980 roku.

Teresa Zarzeczańska-Różańska nie żyjeTeresa Zarzeczańska-Różańska nie żyje fot. Agencja Wyborcza.pl

Życie prywatne wybitnej pływaczki Teresy Zarzeczańskiej-Różańskiej

Teresa Zarzeczańska-Różańska w 1979 roku poślubiła działacza sportowego i dziennikarza TVP Poznań Teofila Różańskiego. To on kierował ekipą, która wspierała ją w zdobyciu rekordu, gdy chciała przepłynąć La Manche. W 1985 roku została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2020 roku od kapituły Poznańskiej Gali Sportu otrzymała tytuł Superseniora Poznańskiego Sportu. W 2021 roku pływaczka otrzymała honorowe obywatelstwo miasta Poznań.

Ostatni raz mieliśmy szansę porozmawiać w 2022 roku, i ta rozmowa o życiu, o jej pasji do pływania i o jej niesamowitym osiągnięciu przepłynięcia kanału La Manche, pozostanie ze mną do końca życia. Była wspaniałą kobietą, a jej oddanie w sporcie i życiu będzie źródłem inspiracji dla mnie i dla kolejnych pokoleń - wspomina pływaczkę Tomasz Madej, prowadzący profilu Retro Swimming.
Więcej o:
Copyright © Agora SA