Pogrzeb Zbigniewa Wodeckiego: gdzie i kiedy się odbędzie?

Tydzień temu odszedł Zbigniew Wodecki - ceniony artysta, ikona polskiej muzyki. Muzyk zostanie pochowany 30 maja na cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Msza Święta odbędzie się w Bazylice Mariackiej. We Mszy będą mogli wziąć udział wszyscy, jednak rodzina pragnie, aby uroczystość miała charakter rodzinny.

Artysta zmarł na skutek komplikacji po przebytej operacji wszczepienia bypassów, którą przeszedł niedługo przed śmiercią. Jego odejście jest wielkim ciosem dla najbliższych oraz fanów twórczości muzyka.

Śmierć i pogrzeb Zbigniewa Wodeckiego

5 maja 2017 roku Zbigniew Wodecki poddał się operacji wszczepienia pomostowania aortalno-wieńcowego, która odbyła się w prywatnej klinice. Na skutek komplikacji po zabiegu, 8 maja tego roku muzyk przeszedł udar, po którym był utrzymywany w śpiączce. Po udarze muzyk został przewieziony do Szpitala Klinicznego MSWiA. Kilka dni później Wodecki chorował na zapalenie płuc. Udar spowodował nieodwracalne zmiany, które doprowadziły do śmierci muzyka. Zbigniew Wodecki zmarł 22 maja w Warszawskim Szpitalu Klinicznym MSWiA.

Muzyk zostanie pochowany 30 maja o godzinie 14.00 w rodzinnym grobowcu na cmentarzu Rakowickim w Krakowie, natomiast uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w Bazylice Mariackiej o godzinie 12.00. Najbliższa rodzina zmarłego oświadczyła, że pragnie zachować rodzinny charakter uroczystości i poprosiła o uszanowanie prywatności. Poza tym zaapelowano, aby nie kupować kwiatów i wiązanek, a zamiast tego wspomóc finansowo Małopolskie Hospicjum dla Dzieci. Wydano również prośbę, aby bez zgody rodziny nie były organizowane wydarzenia kulturalne, podczas których wykorzystywane byłyby twórczość i wizerunek Zbigniewa Wodeckiego.

Kariera Zbigniewa Wodeckiego

Zbigniew Wodecki był związany z muzyką od swoich najmłodszych lat. Był absolwentem krakowskiej Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. W. Żeleńskiego. Karierę rozpoczął pod koniec lat 60. XX wieku. Odnosił sukces na wielu festiwalach, a jego przeboje, takie jak: „Pszczółka Maja”, „Z Tobą chcę oglądać świat” czy „Zacznij od Bacha”, są znane większości Polakom.

J.W.