Andrzej Duda obchodzi urodziny. Pamiętacie, co mówił o emeryturze? Sprawdziliśmy, jak wysoką dostanie

Andrzej Duda właśnie świętuje 52. urodziny. Z tej okazji przypominamy, czego ostatnio sobie życzył. Chodzi o emeryturę. Przy okazji zwracamy uwagę, na jak wysokie wypłaty z ZUS-u może liczyć głowa państwa.

Andrzej Duda niebawem skończy swoją kontrowersyjną prezydenturę (warto nadmienić, że niedawno w sondzie Gazety.pl zapytaliśmy o ocenę prezydentury Andrzeja Dudy. Czytelnicy byli bezlitośni dla prezydenta). W 2020 wygrał wybory prezydenckie, czym zapewnił sobie drugą kadencję. Już w 2025 roku Polki i Polacy będą wybierali nową głowę państwa. Duda będzie mógł liczyć wówczas na emeryturę. Czy będzie wysoka? To już wiadomo. 

Zobacz wideo Andrzej Duda przemówił po angielsku. Zdobył się nawet na żart

Andrzej Duda niebawem na emeryturze

Andrzej Duda 16 maja świętuje 52. urodziny. Czego życzy sobie z tej okazji prezydent? Tego nie wiemy. Wiemy za to, jakiej życzy sobie emerytury. Jakiś czas temu polityk w rozmowie na Kanale Zero stwierdził, że tuż po tym, jak ustąpi z fotela prezydenckiego, ma do zrealizowania dwa marzenia. Po pierwsze chce odbyć samotną wyprawę w góry, taką "żeby nikt nie patrzył".

Mam takie duże osobiste marzenie, kiedy myślę o zbliżającym się zakończeniu prezydentury, jedno moje marzenie jest takie, że chciałbym pójść w góry i móc być sam, móc usiąść sobie w górach w Gorcach na polanie i być sam, żeby nikt nie patrzył. 

Drugie z życzeń jest równie prozaiczne. Duda chciałby w końcu ponownie sam poprowadzić samochód. Dodał też, że na emeryturze nie obawia się o brak pracy, bo "zawsze będzie miał jakieś zadanie do wykonania". - Jest spore grono osób, które mimo wszystko nie będą chciały mi dać spokoju. Po drugie, spokojnie, ja zawsze miałem jakieś zadania do wykonania. Mój telefon nie zamilknie - stwierdził. Zapraszamy do galerii, gdzie znajdziecie wiele zdjęć solenizanta, a przypomnijmy, że Andrzej Duda jest bardzo memiczny. Warto pooglądać jego rozbudowaną mimikę. 

Jak wysoką emeryturę otrzyma Andrzej Duda?

Po tym, jak Andrzej Duda ogłosił, że będzie mógł liczyć na prezydencką emeryturę, "Fakt" postanowił wyliczyć, jakie wynagrodzenie będzie wówczas otrzymywał. Okazuje się, że emerytura głowy państwa to 75 proc. wynagrodzenia zasadniczego, które dostawała za czasów swojej kadencji (to obecnie wynosi 17 536 zł brutto miesięcznie). Z prostych kalkulacji wynika więc, że emerytura Dudy będzie wynosić 13 152,24 zł brutto, co daje na rękę około 11 tysięcy złotych miesięcznie. To nie koniec, bo prezydentowi należą się benefity. Wśród nich są: ochrona SOP, korzystanie z państwowej limuzyny i dodatek w wysokości 19 tys. zł miesięcznie brutto na utrzymanie biura. Ponadto prezydent zaraz po zakończeniu kadencji otrzyma jednorazową odprawę w wysokości 75 tys. złotych brutto. Wygląda na to, że będzie stać go na często wyjazdy w góry, by poszusować na nartach.

Czy prezydent powinien otrzymywać wysoką emeryturę?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.