Elizabeth Banks nauczyła się przeprowadzać aborcję. Wszystko na potrzeby filmu

Elizabeth Banks w nowym filmie gra gospodynię domową, która dołącza do podziemnego kolektywu pomagającego kobietom w dostępie do opieki aborcyjnej. Opowiedziała o nauce przeprowadzania zabiegu.

Elizabeth Banks w nowym filmie "Zadzwoń do Jane" wciela się w postać głównej bohaterki, która pomaga innym kobietom w dostępie do opieki aborcyjnej. Akcja rozgrywa się w 1968 roku w Chicago, w czasach kiedy zabieg był nielegalny, tzw. pre-Roe. Aktorka musiała nauczyć się, jak przeprowadzać aborcję w ramach przygotowań do filmu. Opowiedziała o tym w rozmowie z "Vanity Fair".

Zobacz wideo Sylwia Bomba pokazała nowy dom. Spójrzcie na łazienkę córki. Wow!

Elizabeth Banks przeprowadzała aborcje w filmie

W filmie 48-letnia aktorka gra Joy, gospodynię domową, której ciąża w 50 procentach mogła stwarzać zagrożenie dla jej życia. Po tym, jak szpital odmówił zgody na jej przerwanie, zwraca się do Jane Collective, podziemnej kliniki aborcyjnej. Po zabiegu dołącza do grupy kobiet i pomaga innym osobom, które znalazły się w podobnej sytuacji. 

W rozmowie z magazynem "Vanity Fair" Banks zdradziła, że przygotowując się do roli, oglądała filmy instruktażowe, uczyła się o narzędziach, jednak nie uczestniczyła w prawdziwym zabiegu przerwania ciąży. Porównała też proces przebiegu aborcji w tamtych czasach, to tego, który wykonuje się obecnie.

W rzeczywistości nigdy nie brałam udziału w zabiegu. Dowiedziałam się o narzędziach i oglądałam filmy. Procedura, którą wykonywaliśmy od 1968 roku, jest podobna do tej, którą wykonuje się teraz, ale nie jest dokładnie taka sama. Obecnie większość aborcji  dokonuje się samodzielnie, poprzez przyjęcie dwóch tabletek - mówiła.

Chelsy DavyByła ukochana księcia Harry'ego została mamą. Pochwaliła się zdjęciem z maluchem

Aktorka w rozmowie poruszyła także temat złego traktowania kobiet przez pracowników służby zdrowia. Opowiedziała o własnym traumatycznym przeżyciu, którego doświadczyła podczas zabiegu usuwania torbieli na jajnikach. Została bardzo źle i brutalnie potraktowana przez lekarza płci męskiej. Właśnie to wspomnienie przywoływała, kiedy w filmie przeprowadzała zabieg aborcji.  

ZOBACZ: Plotek wspiera kobiety. Razem z Aborcyjnym Dream Teamem odpowiadamy na najważniejsze pytania. Gdzie uzyskać pomoc?

Więcej o: