Wiktory 2022. Honorowa nagroda dla prezydenta Ukrainy. "Wysłane zostały specjalne oddziały, aby go zabić"

Tegoroczne Wiktory rozpoczęły się w wyjątkowy sposób. Honorową statuetkę otrzymał Wołodymyr Zełenski. W imieniu laureata nagrodę odebrał szef MSZ Ukrainy.

Więcej informacji i ciekawostek z życia gwiazd znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Za naszą wschodnią granicą trwa wojna. Chociaż staramy się żyć normalnie, to jednak nie sposób zapomnieć o odbywającym się tak blisko kryzysie humanitarnym. Weronika Marczuk, która sama ma rodzinę w Kijowie, przekonuje, że najważniejsze jest, byśmy byli wobec Ukraińców w Polsce serdeczni, a tym walczącym z rosyjskim najeźdźcom demonstrowali nasze wsparcie.

Okazję do tego mieli organizatorzy tegorocznych Wiktorów. Na szczęście ją wykorzystali. Ceremonię rozpoczęła ukraińska piosenkarka Jamala, która zaśpiewała utwór "1944" i podziękowała Polakom za pomoc i wsparcie udzielone jej rodakom. Prowadząca Agata Konarska zwróciła uwagę, że to tym utworem sześć lat temu wokalistka opowiedziała historię swojej prababci, wygrywając Eurowizję, a dziś ten wstrząsający głos jest niestety równie aktualny. Następnie głos został oddany szefowi MSZ Ukrainy.

Zobacz wideo Zełenski odpowiada na rosyjskie fejki: Nie złożymy broni

Wyjątkowe rozpoczęcie ceremonii Wiktorów

Tegoroczna gala Wiktorów rozpoczęła się w wyjątkowy sposób. Para prowadzących, Marek Bukowski i Agata Konarska, wchodząc na scenę, przywitała się z całą Polską i Ukrainą. Chwilę później zapowiedziała przyznanie Wiktora honorowego prezydentowi Wołodymyrowi Zełenskiemu. Statuetkę w imieniu laureata odebrał szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy, Dmytro Kułeba. Mężczyzna w kilku zdaniach odniósł się do wyróżnienia:

Gala Wiktory 2021Gala Wiktory 2021 KAPiF.pl / KAPiF.pl

Prezydent Zełenski podczas pierwszych godzin, krytycznych godzin inwazji Rosji na Ukrainę, stanowił dla nas wszystkich wzór do naśladowania. Wysłane zostały specjalne oddziały, aby go zabić. A on się tego nie bał. Co więcej, Ukraińcy też się nie boją. Nie mam najmniejszych wątpliwości, że prezydent Zełenski tę nagrodę zadedykowałby wszystkim Ukraińcom, którzy walczą o wolność i wszystkim Ukraińcom, którzy czekają na wyzwolenie spod okupacji Rosji. Żeby odzyskać okupowane tereny Donbasu czy Krymu. To na naszym terenie prowadzona jest wojna, ale ta wojna jest również dla Państwa wolności. Chcemy, żeby Polska nie doświadczyła tego, przez co my właśnie przechodzimy. Nie mam najmniejszych wątpliwości, że wspólnie wygramy. Slava Ukraini, Slava Polsce.

Statuetkę wręczyła rozpoczynająca galę Jamala, ukraińska piosenkarka i aktorka oraz zwyciężczyni Konkursu Piosenki Eurowizji w 2016 roku.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.