Krzysztof Penderecki nie żyje. Polski kompozytor miał 86 lat

Krzysztof Penderecki nie żyje. O śmierci wybitnego kompozytora poinformowało Radio Kraków.

Krzysztof Penderecki nie żyje. Radio Kraków jako pierwsze poinformowało o jego śmierci, powołując się na rodzinę. Kompozytor i dyrygent miał 86 lat.

Krzysztof Penderecki nie żyje

W 2012 roku brytyjski Guardian nazwał go „najprawdopodobniej największym żyjącym polskim kompozytorem”. Penderecki skomponował m.in. cztery opery, osiem symfonii, oprawę chóralną głównie tekstów religijnych, a także utwory kameralne i instrumentalne. Jego najbardziej rozpoznawalne utwory to Ofiarom Hiroszimy – Tren, Pasja według św. Łukasza, Polskie Requiem oraz III Symfonia.

Kompozytor w swoim życiu otrzymał wiele nagród. Należą do nich Prix Italia: w 1967 i 1968 roku, a także aż czterokrotna Nagrodę Grammy - w 1988, 1999 (dwie) i 2017 roku. Jego utwory można słuchać w takich filmach jak "Egzorcysta", "Lśnienie", "Dzikość serca", "Ludzkie dzieci", "Katyń" oraz "Wyspa tajemnic".

Z chwilą odejścia profesora Krzysztofa Pendereckiego polska kultura poniosła niepowetowaną stratę - powiedział w Radio Kraków prof. Stanisław Krawczyński, rektor Akademii Muzycznej w Krakowie.

Urodził się 23 listopada 1933 roku w Dębicy. Kompozycję zaczął studiować pod kierunkiem Franciszka Skołyszewskiego. Studia kontynuował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie pod kierunkiem Artura Malawskiego i Stanisława Wiechowicza. Ukończył je w 1958 roku i został asystentem przy Katedrze Kompozycji S. Wiechowicza. W latach 1966-68 Penderecki był wykładowcą w Volkwang Hochschule für Musik w Essen.

Krzysztof Penderecki miał 86 lat. Był profesorem i rektorem Akademii Muzycznej w Krakowie.

KB

Więcej o:
Komentarze (2)
Nie żyje Krzysztof Penderecki. Polski kompozytor miał 86 lat
Zaloguj się
 • u2_pati

  Oceniono 1 raz 1

  Na Plotku... pod "artykułem" o śmierci Pendereckiego nie ma żadnego komentarza. Pod pierdami Rozenkowej - mnóstwo.

 • druga_wieza

  Oceniono 2 razy 0

  Sprostowanie: to nie był "prawdopodobnie największy żyjący polski kompozytor".
  To był bez wątpienia największy współczesny kompozytor. Bez zawężenia do "polski".
  Prawdopodobnie to był największy kompozytor. Bez żadnych zawężeń.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX