Paweł Królikowski był wspaniałym aktorem. Widzowie zapamiętali go jako Kusego z "Rancza", ale to była tylko jedna z jego ról

Zmarł Paweł Królikowski po wielu tygodniach hospitalizacji. Wspominamy najlepsze role świetnego aktora.

W czwartkowe popołudnie dotarła do nas smutna informacja o śmierci lubianego aktora Pawła Królikowskiego. Był aktorem filmowym, teatralnym oraz telewizyjnym, a widzowie najlepiej zapamiętali go dzięki roli w serialu "Ranczo". Przypominamy najlepsze jego kreacje.

Zobacz wideo Katarzyna Skrzynecka o zdrowiu Pawła Królikowskiego

Paweł Królikowski i teatr

Paweł Królikowski urodził się w Zduńskiej Woli. W 1987 roku ukończył Wydział Aktorski na PWST we Wrocławiu. Zaraz po szkole aktorskiej występował na deskach teatru Studyjnego '83 w Łodzi, w którym debiutował rolą Konduktora w spektaklu według Lewisa Carrolla "Przygody Alicji w krainie czarów". Wielokrotnie występował również w produkcjach teatru telewizji i w licznych teatrach w Polsce.

 

Paweł Królikowski i film

Na ekranie zadebiutował w "Dniu Kolibra" z 1984 roku, gdzie wcielił się w chuligana. Obraz został wyróżnionym na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym dla Dzieci w Chicago.

Rok później aktor otrzymał pierwszą główną rolę w filmie "Pantarej". Wcielał się w narkomana, który zdobywał z kolegą narkotyki dzięki fałszowaniu recept. Kilka lat później miał okazję współpracować z legendą polskiego kina Wojciechem Jerzym Hasem. W 1988 roku spotkali się na planie "Niezwykłej podróży Baltazara Kobera". 

Później widzieliśmy aktora w wielu produkcjach, które odniosły ogromny sukces. Ostatnio zagrał w filmie Patryka Vegi "Pitbull. Nowe porządki" i "Sługi wojny" Mariusza Gawrysa.

Paweł Królikowski - seriale

Aktora wielokrotnie mogliśmy oglądać na małym ekranie. Zagrał profesora Sławomira Starzyńskiego w "Na dobre i na złe". Widzieliśmy go także w "Samym życiu", "Kasi i Tomku", "Czwartej władzy", "Tango z aniołem", "Królach śródmieścia", "Fałszerzach - powrocie Sfory", "Pogodzie na piątek", "Pitbullu", "Odwróconych", "Kryminalnych", "Ja wam pokażę", "Heli w opałach", "Ekipie", "Przystani", "M jak miłość", "Szpilkach na Giewoncie", "Ojcu Mateuszu", produkcji "To nie koniec świata", "Przyjaciółkach", "Belfrze" czy "Drugiej szansie". Królikowski zagrał również w serialu "W rytmie serca" 

 

Z jego licznych ról serialowych wyróżnia się rola Kusego w serialu TVP "Ranczo", za którą widzowie go pokochali. Za tą kreację otrzymał w 2007 roku statuetkę "Melonika" dla najlepszego aktora komediowego na Festiwalu Dobrego Humoru w Gdańsku.

Nagrywał piosenki, ale był także aktorem dubbingowym. Realizował m.in. "Truskawkowe studio", do którego napisał około 100 piosenek.

DK