Oscary 2020. Zaskakujące fakty na temat gali wręczenia najważniejszych nagród filmowych

Oscary są wręczane od niemal 100 lat, doczekały się bogatej historii i pewnych tradycji niezmiennych od lat. Sprawdź, czego nie wiesz o nagrodzie Akademii Filmowej.

Nagroda Akademii Filmowej jest przyznawana od 1929 roku. 92. ceremonia wręczenia Oscarów odbędzie się 9 lutego w Los Angeles. W tym roku polski film "Boże Ciało" zawalczy o statuetkę.

Tak twórcy "Bożego Ciała" zareagowali na nominację do Oscara 

Uroczysta gala, jak co roku zostanie zorganizowana w Dolby Theatre. Przez lata ukształtowały się pewne tradycje, a fanatycy filmowi dostrzegli fakty, które mogą być trochę szokujące. 

Oscary 2020: żeby dostać Oscara, trzeba go sprzedać

Okazuje się, że laureaci Oscara po otrzymaniu nagrody muszą podpisać umowę, w której zobowiązują się do sprzedania statuetki. Najpierw muszą zaoferować ją Akademii za dolara. Jeśli odmówią podpisania umowy, nie mogą zatrzymać statuetki. Reguła obowiązuje od 1950 roku.

Steven Spielberg w 2001 roku zakupił nagrodę Bette Davis, która otrzymała Oscara za najlepszą rolę kobiecą w filmie "Jezebel" w 1938 roku. Aktorka rzekomo spojrzała na nagrodę i powiedziała, że wygląda jak jej ówczesny mąż Harmon Oscar Nelson. Podobno właśnie ta sytuacja przyczyniła się do tego, że na statuetki mówi się "Oscary". Reżyser wylicytował nagrodę Davis za 578 tys. dolarów, a potem oddał ją Akademii Filmowej.

Oscary 2020: kryteria 

Żeby film mógł otrzymać nominacje do Oscara musi spełnić pewne kryteria: 

 • musi trwać przynajmniej 40 minut,
 • musi być w minimalnej rozdzielczości 2048 na 1080 pikseli,
 • w przypadku filmu taśma filmowa musi mieć od 35 mm do 70 mm,
 • musi mieć publiczny i odpłatny pokaz w kinie w Los Angeles,
 • musi być w repertuarze kina przez przynajmniej 7 dni z rzędu,
 • jego premiera musi mieć miejsce w kinie.

Jeden z filmów Charliego Chaplina "Światła rampy", który został wyprodukowany w 1952 roku, zdobył Oscara 20 lat później. Dopiero wtedy wyświetlono go w Los Angeles.

Oscary i kontynuacje 

Druga część "Ojca chrzestnego" została nagrodzona jako jedyna kontynuacja w historii Oscarów w 1974 roku. Do tej pory żaden sequel nie otrzymał statuetki. Film Petera Jacksona "Władca Pierścieni: Dwie wieże" był w 2003 roku typowy na faworyta, ale przegrał z musicalem "Chicago". 

W 1935 roku Hal Mohr otrzymał Oscara za zdjęcia do filmu "Sen nocy letniej", ale nigdy nie był nominowany do zdobycia nagrody. Operator był pierwszą i jedyną osobą, która wygrała w głosowaniu pisemnym. Wyobraźcie sobie jego zaskoczenie. 

Będziecie oglądać tegoroczne Oscary? 

DK

Więcej o:
Komentarze (2)
Oscary 2020: zaskakujące fakty na temat gali wręczenia najważniejszych nagród filmowych. Te informacje mogą zdziwić
Zaloguj się
 • mer-llink

  Oceniono 1 raz 1

  Czy pod "DK" kryje się pani Wendzikowska?
  Bo błędów, także językowych, zmyśleń i fantastyki jest tu tyle, że...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX