Oscary 2019 w liczbach i dolarach. Ile kosztuje statuetka? Jest zadziwiająco tania

Oscary 2019 już w najbliższy weekend, spójrzmy więc, ile to gigantyczne przedsięwzięcie będzie kosztować. Okazuje się, że "bezcenny" Oscar wcale nie jest taki bezcenny.

Oscary to "tylko" jedna noc, która jest poprzedzona wielomiesięcznymi przygotowaniami do gali. Sprawdźcie, ile kosztuje przyznanie złotych statuetek zwycięzcom w 24 kategoriach.

Oscary 2019 - koszt

Tegoroczne Oscary będą "odrobinę" tańsze, niż w poprzednich latach. Zaoszczędzono na gospodarzu gali, który zgarniał co roku sowitą sumę za prowadzenie ceremonii i rzucanie nieśmiesznymi żartami. Spójrzcie, ile co będzie kosztowało Hollywood i Amerykańską Akademię Filmową:

  • 44 miliony dolarów - tyle kosztuje cała 91. Ceremonia Wręczenia Oscarów
  • sam czerwony dywan, po którym przejdą gwiazdy, kosztuje prawie 25 tysięcy dolarów
  • statuetka Oscara, pokryta 24-karatowym złotem, warta jest "zaledwie" 400 dolarów (szału nie ma)
  • ponad 103 tysiące dolarów kosztuje parę wstęp na słynne Vanity Fair Oscar Party, co czyni tę imprezę najdroższą na świecie
  • 100 tys. dolarów jest warta zawartość "torebki z prezentami" dla każdej osoby nominowanej do Oscara
  • 2,6 miliona dolarów - tyle kosztuje 30-sekundowa reklama w czasie transmisji na żywo z gali. Wbrew pozorom, nie jest to bardzo dużo. Więcej kosztowało 30 sekund reklam w czasie Super Bowl 2019 - aż 5 milionów dolarów
  • gdybyście chcieli odtworzyć wygląd z czerwonego dywanu największych gwiazd Hollywood, musielibyście zapłacić przynajmniej 10 milionów dolarów. Dość powiedzieć, że to, co Cate Blanchett miała na sobie np. w 2014 roku, warte było ponad 18 milionów dolarów. Gwiazdy na czerwony dywan wybierają suknie od najlepszych projektantów na świecie i zakładają biżuterię wartą kosmiczne pieniądze
  • czy w ogóle opłaca się zdobyć Oscara dla najlepszego filmu? Pod względem finansowym szacuje się, że zyski rosną o 15 milionów dolarów
  • a co z aktorami? Czy opłaca się otrzymać Oscara za najlepszą rolę? Zdecydowanie tak, aktor lub aktorka może przy kolejnych rolach liczyć na nawet 20 proc. wyższą pensję, jeśli może pochwalić się dopiero co zdobytym Oscarem

Szacuje się, że każdego roku Los Angeles zyskuje 130 milionów dolarów dzięki organizacji ceremonii wręczenia Oscarów. Niemalże tyle samo zarobi na emisji reklam amerykańska stacja ABC, która jako jedyna ma prawa do transmisji na żywo całej gali.

Jak Oscary przedstawiają się w liczbach niezwiązanych z finansami?

Z każdym rokiem spada liczba widzów, którzy oglądają Oscary na żywo. W 2018 roku było to 26,5 miliona osób na całym świecie. Standardowo w poprzednich latach przed telewizorami zasiadało nawet 30 milionów widzów.

Czerwony dywan będzie rozkładany przed wejście do Dolby Theatre przed 900 godzin.
Transmisja Oscarów w telewizji w tym roku zaplanowana jest na 3 godziny.

87 krajów zgłosiło swoje filmy do międzynarodowej kategorii "najlepszy nieanglojęzyczny film". Z nich wybrano zaledwie pięć filmów nominowanych do Oscara - w tym "Zimną wojnę" Pawła Pawlikowskiego.

Pierwszy raz nominację do nagrody dla najlepszego filmu otrzymał obraz na podstawie komiksu ("Czarna Pantera").

Pierwszy raz również do Oscara nominowany jest film z platformy streamingowej - "Roma" Alfona Cuaróna, która ma szansę zostać najlepszym filmem.

Oscary 2019 - kiedy i jak oglądać galę na żywo?

Oscary 2019 zostaną wręczone o godzinie 2.00 czasu polskiego w nocy z niedzieli (24.02) na poniedziałek (25.02). Galę można obejrzeć na żywo na kanale Canal + lub w internecie, za pośrednictwem oficjalnego streamu Amerykańskiej Akademii Filmowej.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.