Zapadł wyrok w głośnej sprawie Nergala. Był oskarżony o publiczne znieważenie polskiego godła

Nergal został oskarżony o publiczne znieważenie polskiego godła. Zapadł wyrok - muzyk został uniewinniony.

Nergal niedawno został oskarżony o o znieważenie godła Rzeczpospolitej Polskiej. Chodzi o plakat promujący trasę koncertową "Rzeczpospolita Niewierna". Grafika, która ją reklamowała, przedstawiała zmodyfikowane polskie godło - w orła wpisane były m.in. dwa węże, odwrócony krzyż i dwie czaszki. Oskarżenie o znieważenie trafiło do prokuratury we wrześniu 2016 roku. 

Nergal został uniewinniony. Wyrok nie jest prawomocny. Jak podaje TVP Info, prokurator żądał dla muzyka 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 3 lata oraz 10 tys. złotych grzywny. Sąd uniewinnił również innych oskarżonych: Rafała W., który stworzył projekt graficzny oraz i Macieja G., który rozpowszechnił grafikę w sieci.

Podczas sprawy sędzia powiedział, że oskarżonym nie można udowodnić, że mieli celowo znieważyć polskie godło. 

Tak jak, nie każde spowodowanie śmierci jest morderstwem, tak nie każdy rysunek, na którym wykorzystano symbole w sposób niewłaściwy czy też nawet nieakceptowany, stanowi przestępstwo znieważenia tego symbolu. Znieważeniem będzie przykładowo oblanie, oplucie, podeptanie, podpalenie i inne podobne czynności – przytacza słowa sędziego TVP Info.

Nergal był nieobecny na ogłoszeniu wyroku. Radość wyraził na swoim Instagramie.

Wiosna powitała mnie wspaniałą pogodą i pozytywnym werdyktem w sprawie "Rzeczpospolitej Niewiernej". Zostaliśmy uniewinnieni i wszyscy trzej jesteśmy wolni od absurdalnych zarzutów - napisał. 
 

JT

Zobacz wideo
Więcej o: