"Milionerzy": Wacuś do Śwabów się prosi, będzie wisioł za cosi... [ODPOWIEDŹ]

W ostatnim odcinku programu "Milionerzy" padło ciekawe pytanie za kwotę 10 tysięcy złotych. Jak z odpowiedzią poradził sobie uczestnik programu?

Hubert Urbański, prowadzący program TVN "Milionerzy", w 279. odcinku zadał piąte pytanie w grze. Odpowiedź na nie sprawiła uczestnikowi pewne problemy.

O Wacławie Krzeptowskim mówiono: "Wacuś do Śwabów się prosi, będzie wisioł za cosi" podczas

A. powstań śląskich
B. I wojny światowej
C. II wojny światowej
D. zjednoczenia Niemiec

"Milionerzy" - odpowiedź na pytanie: O Wacławie Krzeptowskim mówiono: "Wacuś do Śwabów się prosi, będzie wisioł za cosi" podczas

Prawidłowa odpowiedź na pytanie dawała wygraną 10 tysięcy złotych. Uczestnik skorzystał z koła pół na pół, a następnie postanowił zaznaczyć odpowiedź C, która okazała się prawidłowa.

Wacław Krzeptowski był jednym z najważniejszych działaczy ludowych powiatu nowotarskiego w czasie Drugiej Rzeczypospolitej. Podczas II wojny światowej zaczął jednak współpracować z Niemcami. 7 listopada 1939 roku, jako jeden z przedstawicieli polskich górali, uczestniczył w objęciu przez Hansa Franka stanowiska gubernatora Generalnego Gubernatorstwa. W 1942 roku stanął na czele Goralisches Komitee - Komitetu Góralskiego. Niemcy próbowali w ten sposób "oddzielić osoby narodowości góralskiej" od Polaków.

Powiedzenie: "Wacuś do Śwabów się prosi, będzie wisiał za cosi" była zapowiedzią powtarzaną przez górali wobec Wacława Krzeptowskiego. Krzeptowski w 1944 roku poprosił Niemców o ochronę, a gdy jej nie otrzymał, zaczął ukrywać się w Tatrach. W ślad za nim podążał oddział egzekucyjny AK "Kurniawa". W styczniu 1945 roku Krzeptowski został pojmany przez Armię Krajową i powieszony za zdradę.