• Link został skopiowany

Milionerzy. Kot Schrodingera jest zarazem... Pytanie niby łatwe, a jednak trudne

Jaki jest kot Schrödingera? Okazuje się, że w programie "Milionerzy" każde pytanie może być za trudne dla uczestnika, jeśli zobaczy cztery podobnie wyglądające odpowiedzi.
Milionerzy
Fot. TVN | Kadr

"Milionerzy" to program wyjątkowo prosty dla każdego, kto poprawnie odpowie na 12 pytań. Niekiedy nawet te naprawdę łatwe mogą się okazać bardzo trudne, jeśli dostanie się cztery bardzo podobne odpowiedzi. Tak stało się z pytaniem o słynnego kota.

Kot Schrodingera jest zarazem:

A - wesoły i smutny
B - długo- i krótkowłosy
C - żywy i martwy
D - głodny i syty

Nie ma lekko. Kota Schrödingera łatwo można pomylić z kotem z Cheshire i katastrofa gotowa. Uczestnik gry też się zaplątał, wykorzystał wszystkie koła ratunkowe, jakie mu pozostały i... stracił mnóstwo pieniędzy. Grał o 125 tys. złotych, kiedy jednak zaznaczył odpowiedź A zostało mu gwarantowanych 40 tys.

Poprawna odpowiedź to C - kot Schrödingera jest zarazem żywy i martwy.

Kot Schrödingera - paradoks

Kot Schrödingera to paradoks filozoficzny i swego rodzaju eksperyment myślowy. Kot, który jednocześnie jest żywy i martwy, ma pomóc wyjaśnić koncepcję mechaniki kwantowej. Kot Schrödingera miał być zamknięty w pudełku, zaś przeprowadzane na nim eksperymenty - hipotetycznie - mogły lub nie spowodować jego śmierć. Jednak efektu eksperymentu badacz nie pozna dopóki nie otworzy pudełka. Założenie więc jest takie, że w pudełku kot jest jednocześnie żywy i martwy - i oba stwierdzenia są tak samo prawdziwe.

Teoretcznie można też stwierdzić, że kot będzie również jednocześnie wesoły i smutny - tego również nie dowiemy się dopóki nie otworzymy pudełka (tak samo z opcją "głodny i syty"), ale... nie o tym mówi ten paradoks i nie tak był konstruowany przez Erwina Schrödingera. W oryginalnej wersji kot Schrödingera był jednocześnie żywy i martwy.

Więcej o: