Oni stracili partnerów w tragicznych okolicznościach. Poznajcie ich poruszające historie

Myśleli, ze ich miłość będzie trwać wiecznie. Kto zbyt wcześnie stracił ukochaną osobę?
Joanna Racewicz Joanna Racewicz Kapif

Jaonna Racewicz

Niedawno Joanna Racewicz przerwała milczenie i pierwszy raz po śmierci męża opowiedziała w "Gali" o swojej osobistej tragedii. Mąż dziennikarki, Paweł Janeczek, zginął w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 roku. Pełnił wtedy służbę, jako porucznik BOR-u ochraniał bowiem wtedy prezydenta, Lecha Kaczyńskiego. Tego dnia Janeczek zastąpił swojego kolegę.

Paweł JaneczekFot. materiały BOR

Kiedy Janeczek odszedł, syn pary miał zaledwie 2 lata. To właśnie poradzenie sobie z codziennymi problemami, jak wytłumaczenie małemu Igorowi, gdzie jest jego tata, było dla dziennikarki największym wyzwaniem. Jednak konieczność nakarmienie małego synka domagającego się natychmiastowej uwagi była dla Racewicz mobilizacją do wstania z łóżka i  stawienia czoła codzienności.

Dziś nie woła już taty w nocy. Czasem tylko na dobranoc pyta, czy możemy pójść do niego. Mówię: "Nie, syneczku". "A gdzie jest tata?" - pyta. "W niebie" - odpowiadam. Igor: "A czy możemy tam polecieć samolotem?". Ja: "Tam nie doleci żaden samolot". "A rakieta?". "Też nie". "A moja hulajnoga?". "Przykro mi, synku." "To jak tam trafimy?". "Kiedyś trafimy, ale jeszcze nie teraz" - powiedziała w rozmowie z "Galą".

Paweł JaneczekFot. Marcin Kucewicz / Agencja Gazeta

Można w to wierzyć lub nie, ale dziennikarka wciąż czuje obecność męża. W trakcie chrzcin ich synka w pewnym momencie pękły wszystkie kieliszki z szampanem na dwóch różnych tacach. Tak jakby Paweł Janeczek też przybył na chrzciny swego syna.

Pietro Taricone i Kasia Smutniak byli razem tacy szczęśliwi. Stworzyli taką kochającą się rodzinę... Aż trudno uwierzyć, że już go z nami nie ma. Pietro Taricone i Kasia Smutniak byli razem tacy szczęśliwi. Stworzyli taką kochającą się rodzinę... Aż trudno uwierzyć, że już go z nami nie ma. OLYCOM/BUSI DAVIDE

Kasia Smutniak

Prawdziwą tragedię przeżyła także polska modelka, Kasia Smutniak. W 2010 roku zmarł ukochany modelki, aktor telewizyjny Pietro Taricone. Osierocił wówczas ich 2-letnią córkę, Sophie. Smutniak widziała na własne oczy tragiczny wypadek. Skoki ze spadochronem były wspólną pasją pary, kochali adrenalinę i ten moment wolności, który im dawały. Jednak spadochron jej ukochanego się nie otworzył. Straszne wydarzenie sprawiło, że modelka zmieniła swoje nastawienie. Dziś czuje się przede wszystkim odpowiedzialna za swoją córeczkę:

Ja bym nawet teraz wróciła [do skoków ze spadochronem-przyp. red.], ja dzisiaj jako Kasia bym skakała codziennie, ale jako matka nie mogę sobie na to pozwolić - powiedziała w rozmowie z "Dzień dobry TVN".

Biennale 2012:  Kasia Smutniak bei der Premiere zu The Master bei den 69. Internationalen Filmfestspielen von Venedig / 010912  ***69th Venice Film Festival: The Master, Septembre 1th, 2012***EastNews

To Smutniak powiedziała córce o tym, że jej ojciec nie żyje. Pomimo straszliwego bólu, jaki musiała wtedy czuć, modelka zachowuje dystans do swojego położenia:

Wydaje mi się, że są rzeczy gorsze, wydaje mi się, że gdybym straciła teraz córkę, nie miałabym absolutnie żadnej siły, żeby dalej prawdopodobnie żyć, bo strata dziecka jest nienaturalna. Utrata partnera nie jest rzeczą naturalną, ale można z tym żyć - powiedziała w szczerej rozmowie.

Dziś modelka angażuje się w pomoc potrzebującym dzieciom, jest więc odpowiedzialna nie tylko za swoją córkę:

Miałam jedno dziecko, teraz mam ponad sto i nie śpię po nocach, bo mam kupę odpowiedzialności. I jak tu teraz skakać? - zapytała Smutniak w programie.

Modelka, po śmierci partnera, znalazła nie tylko sens życia, ale i nową miłość. Dziś jest w związku z producentem filmowym, Domenico Procacci.

Mandatory Credit: Photo by AGF s.r.l. / Rex Features (1838408f)  Domenico Procacci and Kasia Smutniak  'The Master' film premiere, 69th Venice Film Festival, Italy - 01 Sep 2012EastNews

Anita Werner, Kacper Godycki-Ćwirko. Anita Werner, Kacper Godycki-Ćwirko. Kapif

Anita Werner

W maju zeszłego roku Anita Werner straciła swojego ukochanego - podróżnika, Kacpra Godyckiego-Ćwirko. Para poznała się dzięki wspólnej znajomej, Martynie Wojciechowskiej. Godycko-Ćwirko ujął dziennikarkę swoją podróżniczą pasją i chęcią do odkrywania świata.

Kacper miał ogromne powodzenie u kobiet. Przystojny i z pasją. Kiedy mówił, zarażał swoją filozofią życia słuchaczy. Mówił, że nie warto żyć goniąc za karierą - powiedział w "Na żywo" jego znajomy.

 anita werner martyna wojciechowska www.KAPIF.pl

Partner Werner prowadził bloga konceptualny.com, na którym zamieszczał zdjęcia ze swoich egzotycznych wypraw, głównie z Afryki. Podróżnik w trakcie jednej z nich zachorował i nagle zmarł:

Wszystkich, którym Kacper jest bliski, informuję, że ostatnie tchnienie we śnie odebrała Mu niespodziewana, nagła choroba - napisał na blogu jego ojciec.

Dziennikarka kilka lat temu straciła matkę, opiekowała się też wymagającym rehabilitacji ojcem, strata ukochanego musiała być dla niej ogromnym ciosem. Jednak Werner nie pokazała na zewnątrz swojego bólu:

Trudno uwierzyć, że Anita jest w stanie tyle unieść. Ona nikogo nie prosi o pomoc, ale wszyscy staramy się ją wspierać. By wiedziała, że nie jest sama - powiedziała jej znajoma w "Na żywo".

Anita Werner, Kacper Godycki-Ćwirko, Wielki konkurs fotograficzny National Geographic 06.2010Kapif

Anna Dymna

Kiedy zmarł pierwszy mąż Anny Dymnej, aktorka miała zaledwie 27 lat. Anna i Wiesław Dymni poznali się, kiedy ona była jeszcze na studiach. Miała 20 lat, była wówczas jedną z najbardziej rozchwytywanych aktorek i dostała właśnie rolę w filmie "Pięć i pół bladego Józka", którego scenarzystą był Wiesław Dymny. Ich pierwsze spotkanie nie należało z pewnością do udanych. Dymny słynął z buntowniczego charakteru i tak też zachowywał się na planie filmu. Którejś nocy zupełnie pijany zaczął się awanturować i hałasować, to właśnie młoda aktorka zwróciła mu uwagę, żeby się uciszył. Dymny jednak nie zamierzał ustępować:

Co ty, k***a, chcesz! Może wódeczki się napijesz? - odpowiedział, dowiadujemy się z "Kulis Sławy".

Wiesław DymnyForum

Młodziutka Dymna nie mogła znieść takiej zniewagi i spoliczkowała scenarzystę, a potem uciekła z planu. Wiesław Dymny jednak naprawił swój błąd i kolejnego dnia przywitał aktorkę z kwiatami w dłoniach. Tak zaczęła się ich wielka miłość. Dymni byli ze sobą przez 7 lat. W 1977 roku spłonęło ich mieszkanie razem ze wszystkimi dokumentami, a niedługo potem, w niewyjaśnionych okolicznościach, zginął Wiesław Dymny. Znaleziono go na poddaszu mieszkania, które właśnie remontowali. Do dziś nie wiadomo, co było przyczyną jego śmierci. Anna Dymna bardzo źle zniosła odejście ukochanego.

Wracała do mieszkania i siedziała sama. Zawsze przy włączonym radiu, telewizji, bo bała się być sama. Patrzyła z zazdrością, jak żyją inni ludzie. To trwało bardzo długo - powiedziała w programie autorka biografii aktorki Elżbieta Baniewicz.

Apa Edward;Dymna Anna; SLOWA KLUCZOWE: Sekret, 1-F-1689-31, Apa Edward;Dymna Anna;Fot. Troszczyński Jerzy/Filmoteka Narodowa

Potem Dymna poznała drugiego męża, rehabilitanta, Zbigniewa Szotę. Mimo że małżeństwo nie przetrwało, aktorka niczego nie żałuje, bo z tego związku narodził się jej syn, Michał.

O drugim moim mężu nie powiem nic, nie warto, ale mam z nim syna Michała, który jest moją wielką miłością - zdradziła w rozmowie z Gazetąlubuską.pl.

Szczęście Anna Dymna znalazła wreszcie u boku trzeciego męża: aktora i reżysera teatralnego, Krzysztofa Orzechowskiego.

A teraz jestem w związku z Krzysztofem Orzechowskim, który jest co prawda dyrektorem konkurencyjnego teatru, ale jesteśmy razem 20 lat - powiedziała w rozmowie z Gazetąlubuską.pl.

Anna Dymna i Krzysztof Orzechowski KRAKOW RYNEK GLOWNYFot. Dorota Gut / krakow.gazeta.pl

Mimo upływu lat, aktorka wciąż bardzo ciepło wspomina swojego pierwszego męża, Wiesława Dymnego:

Nie będę rozmawiała o mężczyznach mojego życia, bo gdybym chciała mówić o moim Wiesiu Dymnym, to zaczęłabym płakać i tygodnia by mi zabrakło, aby o nim opowiedzieć. To był niezwykły mężczyzna, właśnie dlatego wciąż noszę jego nazwisko. To moja pierwsza wielka miłość - powiedziała w rozmowie z Gazetąlubuską.pl.

Aktorka oddała mu hołd: z okazji 20. rocznicy śmierci, namówiła zespół Big Cyc, by nagrali utwory stworzone do jego tekstów. Tak powstała cała płyta: "Wszyscy święci".

10.04.2000 KRAKOW. ANNA DYMNA, FOT. PAWEL ULATOWSKI/ AGENCJA GAZETA Fot. Paweł Ulatowski / AG

 

Ewa Błaszczyk Ewa Błaszczyk Kapif

Ewa Błaszczyk

Kiedy Ewa Błaszczyk poznała scenarzystę i dramaturga Jacka Janczarskiego, oboje byli w innych związkach. Janczarski miał żonę, Błaszczyk była w długoletnim związku. Ale uczucie spadło na nich jak grom z jasnego nieba, tak, że oboje nie mogli mu się oprzeć:

To było oczywiste, to był grom, nie było nad czym dyskutować - powiedziała aktorka w programie "Taka miłość się nie zdarza".

Aktorka ze szczególnym rozrzewnieniem wspomina początek ich związku:

Sam początek był strasznie fajny, jak się błąkaliśmy i nie mieliśmy gdzie mieszkać. Na początku mieliśmy tylko materac i jeden kwiatek doniczkowy w mieszkaniu - wspomina.

Parze urodziły się bliźniaczki: Ola i Marianna. Podwójna ciąża była dla nich zaskoczeniem.

Ewa Błaszczyk, Jacek Janczarski, córki Ola i Marianna, lata 90Forum

W 2000 roku Jacek Janczarski nagle zasłabł. Okazało się, że miał tętniaka aorty. Pomimo operacji i pobytu w szpitalu scenarzysta zmarł 3 tygodnie później, w wieku 55 lat. Zaledwie 100 dni później Błaszczyk spotkała kolejna tragedia, jej córka Ola zakrztusiła się tabletką i zapadła w śpiączkę. Dziś aktorka prowadzi fundację Akogo?, która pomaga dzieciom z porażeniem mózgowym. Aktorka wciąż znajduje odskocznię w swoim zawodzie:

Jest w moim życiu tor, którego potrzebuję jako odskoczni. To teatr, praca. Tutaj karmię się, nasycam dobrą energią, żeby tam - w domu, przy Oli, w fundacji - mieć siłę do walki - powiedziała w rozmowie z Muzyka.interia.pl.

Napędem do życia jest dla aktorki także jej dorastająca córka, Marianna.

Ewa Błaszczyk, Marianna Janczarska, Mania, córka, matkaWBF

Roman Polański

O tym mówił cały świat. Od ślubu Polańskiego i jego żony, Sharon Tate, upłynął niewiele ponad rok. W 1969 r. modelka była w 8. miesiącu ciąży, kiedy do willi Polańskiego w Beverly Hills włamali się członkowie gangu Charlesa Mansona i brutalnie ranili nożem jego żonę oraz przebywających w domu gości. Żona Polańskiego zmarła z powodu wykrwawienia i licznych ran.

Sharon Tate et Roman Polanski a la premiere du film Le bal des vampires au cinema Marbeuf a Paris le 31 janvier 1968. Polanski a un sparadrad sur la levre car il s'est battu quelques jours auparavant alors que des voyous importunaient Sharon Tate a cause de sa minijupe   --- Sharon Tate and Roman Polanski at premiere of film The Fearless Vampire Killers in Paris january 31, 1968. Polanski has a plaster on his lip because he fought few days ago because his wife was disturbed by lout because of her miniskirtCREDIT ŠRUE DES ARCHIVES/AGIP/Rue des Archives

Na ścianach willi zabójcy napisali krwią ofiar: "pig" (ang. świnia) oraz "healter skelter" (łapu-capu) - co było mottem sekty. Mimo że sam Manson nie uczestniczył bezpośrednio w masakrze, został skazany na dożywocie z powodu namawiana do morderstwa. Siostra Tate do dziś stoi murem za Polańskim: kiedy w USA miał się odbywać proces przeciwko reżyserowi (za seks z nieletnią), Charon Tate broniła Polańskiego i twierdziła, że proces przeciwko niemu nie będzie sprawiedliwy.

Zdjęcie Romana Polańskiego z Sharon Tate - fot. Splash News/Christie's/EastNewsZdjęcie Romana Polańskiego z Sharon Tate - fot. Splash News/Christie's/EastNews

Dziś Roman Polański jest mężem Emmanuelle Seigner, z która ma dwoje dzieci.

Polish French film director Roman Polanski and his wife Emmanuelle Seigner arrive for the 36th French Cesar Awards Ceremony in Paris, Friday Feb. 25, 2011. (AP Photo/Thibault Camus)Fot. Thibault Camus AP

Michał Skolimowski z żoną i bratową. Michał Skolimowski z żoną i bratową. Reuters

Żona Józefa Skolimowskiego, Magda

Józef Skolimowski był synem znanego reżysera, Jerzego Skolimowskiego, a także zapalonym podróżnikiem i reżyserem. Niestety nie dożył premiery swojego ostatniego filmu, nad którym pracował razem z bratem Michałem - "Ixjany". Józef Skolimowski zmarł nagle w Indiach z powodu sepsy. Reżyser pojechał tam, żeby zdobyć materiały do najnowszego filmu, nad która pracował. Tam nagle zachorował i zmarł zaledwie po dwóch tygodniach. Miał 42 lata. Józef Skolimowski zostawił żonę, Magdę.

Jego pogrzeb odbył się 14 maja na warszawskich Powązkach i miał charakter prywatny. W ostatniej drodze towarzyszyli mu żona, brat i rodzice - czytamy w "Życiu na gorąco".

O tragicznej śmierci Józefa Skolimowskiego wiele osób - w tym także krytyków filmowych - dowiedziało się dopiero na premierze "Ixjany". Brat Józefa, Michał, pozował na niej ze zdjęciem zmarłego brata.

Michał SkolimowskiAP

Józef Skolimowski zmagał się z depresją. Jego brat wyjaśnił, że praca nad filmem pogłębiła jego stany lękowe:

Do jego śmierci przyczyniła się harówka na planie filmu. Ciągłe bicie się o pieniądze, aktorów, lokalizacje, długość filmu. Mój brat zapłacił życiem za ten film. Zmarł z wycieńczenia organizmu - powiedział Michał Skolimowski w "Dzień dobry TVN".

Michał SkolimowskiKapif

Grażyna Wolszczak. Grażyna Wolszczak. www.KAPIF.pl

Grażyna Wolszczak

Grażyna Wolszczak pożegnała swojego męża w 1996 roku. Marek Sikora, zyskał sławę zdzięki roli Ariela w filmie "Szaleństwa Majki Skowron". Potem zajmował się reżyserią i współpracował z wieloma teatrami. Zmarł nagle z powodu wylewu, kiedy miał zaledwie 37 lat. Syn Wolszczak i Sikory, Filip, miał wtedy tylko 7 lat.

Piękna aktorka przez 6 lat od śmierci męża żyła samotnie. Trudno było jej się pogodzić z odejściem ukochanego. Dopiero w 2000 roku spotkała swoją dawną miłość, Cezarego Harasimowicza. Od tego momentu są nierozłączni, jednak aktorka wciąż nosi w swoim sercu smutek:

Te dramaty są w niej bardzo głęboko schowane. To osoba, która na świat patrzy z niesamowitym, ale pragmatycznym, nie naiwnym optymizmem - powiedział Cezary Harasimowicz w "Kulisach sławy".

Grażyna Wolszczak, Cezary HarasimowiczKapif

Podobno aktorka nie chce znów zdecydować się na małżeństwo właśnie z powodu tragedii sprzed laty:

Śmierć męża tak bardzo wstrząsnęła jej światem, że teraz boi się, że ślub może po raz drugi sprowadzić na nią nieszczęście. Dlatego cieszy się po prostu tym, co jest i nie chce planować przyszłość - powiedziała znajoma aktorki w "Rewii".

Grażyna WolszczakKAPIF

Jarosław Kukulski nie żyje. Spocznie obok Anny Jantar. Jarosław Kukulski nie żyje. Spocznie obok Anny Jantar. KAPIF

Jarosław Kukulski

Miłość Anny Jantar odmieniła jej męża, Jarosława Kukulskiego. Zanim się poznali, kompozytor ani myślał o stabilizacji.

Przed poznaniem Ani podobało mi się tyle dziewczyn, że nie chciałem się wiązać na stałe. Ania to zmieniła, bo... była inna. Mądra, zrównoważona. Kilka miesięcy po pierwszym spotkaniu byliśmy małżeństwem - powiedział Jarosław Kukulski.

Kompozytor został wdowcem zaledwie wieku 36 lat. Anna Jantar zginęła w 1980 roku w katastrofie lotniczej niedaleko Okęcia. Ta tragedia poruszyła całą Polskę. Uwielbiana przez wszystkich piosenkarka osierociła 4-letnią wówczas córkę, Natalię Kukulską.

Anna Jantar, urodzinyEASTNEWS/WWW.EASTNEWS.PL

Jarosław Kukulski ożenił się drugi raz z piosenkarką, Moniką Borys, z którą ma syna Piotra Kukulskiego. Para rozstała się po 15 latach. To pierwsza żona miała stałe miejsce w jego sercu. Kiedy zapytano go, czego w życiu żałuje, odpowiedział:

Tego, że moja żona, Ania, nie może zobaczyć, jaką ma piękną i utalentowaną córkę! - powiedział w tygodniku "Angora".

Jarosław Kukulski zmarł we wrześniu 2010 roku.

jarosław kukulski,anna jantar,Kapif

Księżniczka Monako Karolina

W 1983 roku księżniczka Karolina wyszła za mąż za włoskiego biznesmena Stefano Casiraghi. Ich małżeństwo było zgodne i szczęśliwe, a sama Karolina mówiła o mężu, że jest miłością jej życia. Z ich związku narodziło się troje dzieci. Niestety, po 7 latach sielanki, w 1990 roku, Stefano zginął w tragicznym wypadku na łodzi motorowej. Karolina była świadkiem tego nieszczęścia i długo nie mogła otrząsnąć się po stracie ukochanego. Swojego trzeciego męża, księcia Ernesta poślubiła dopiero 9 lat później.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.