Życie erotyczne gwiazd: Wychowywał swoje partnerki? "To było dydaktyczne, piękne". A potem...

Wszystkie kobiety Andrzeja Żuławskiego były piękne i utalentowane. Każda z nich poddawała się roli uczennicy mistrza. Poznajcie relacje, jakie łączyły jednego z najlepszych polskich reżyserów z jego byłymi kochankami. Jak potoczyły się ich losy i czy coś ich jeszcze łączy?
Małgorzata Braunek. Małgorzata Braunek. Fot. Michal Mutor / Agencja Wyborcza.pl

Małgorzata Braunek

Małgorzata Braunek poznała Andrzeja Żuławskiego w 1971 roku, na planie filmu "Trzecia część nocy". Ona grała główną rolę kobiecą u boku Leszka Teleszyńskiego, a Żuławski reżyserował. Ich romans rozpoczął się już podczas zdjęć do filmu. Szybko się okazało, że aktorka zaszła w ciążę, co skłoniło ich do decyzji o małżeństwie. Braunek tak wspomina początek jej fascynacji reżyserem:

Przyjechał z Paryża porsche, otaczała go atmosfera tajemniczości, był piękny. Nie sposób było się nie zakochać.

Aktorka postanowiła odejść od Żuławskiego, gdy Xawery skończył 4 lata. Wyprowadziła się z jego paryskiego mieszkania do innego mężczyzny. Nie była w stanie znieść charakteru artysty:

Na dłuższą metę trudno jest żyć z Andrzejem. Wszystko musi być u niego emocjonalne, histeryczne, na najwyższych obrotach. Inaczej się nudzi.

 Xawery Zulawski syn ojciec Andrzej KAPIF.PL/KAPIF

Syn pary artystów, Xawery, poszedł w śladu rodziców. Dzisiaj jest szanowanym reżyserem, nagrodzonym za  film "Wojna polsko- ruska" na podstawie powieści Doroty Masłowskiej.

WARSZAWA . MALGORZATA BRAUNEK  AKTORKA  1970   TR1491  CD 24TADEUSZ ROLKE / AGENCJA GAZETA

Obecnie Andrzej Żuławski znany jest wyłącznie dzięki twórczości literackiej. W swoich ostatnich dwóch książkach nie przebierał w krytycznych stwierdzeniach odnośnie byłych żon i kochanek. W autobiograficznej książce "Ostatnie słowo" swoją pierwszą żonę charakteryzuje jako "koreańską kapłankę" (Braunek jest buddystką). Reżyser narzeka na to, że brzydko się zestarzała i wygląda na 15 lat starszą, niż wskazuje jej data urodzenia.

WARSZAWA MALGORZATA BRAUNEK AKTORKA MODA BARBARY HOFF.  1969  R1900TADEUSZ ROLKE / AGENCJA GAZETA

Także w wywiadzie dla magazynu Viva! reżyser krytykował aktorkę:

Uważam też, że fakt, że można być aktorką, grać w filmie, być tak zwaną gwiazdą, to szalony przywilej i droga do wspaniałego rozwoju całej osobowości. I jeżeli temu się zaprzecza jednym ruchem i nie gra przez następne 30 lat, a na starość nagle się beka, że to może nie był taki świetny pomysł... To jak pan chce się z tym borykać?
Andrzej Żuławski. Andrzej Żuławski. Fot. Marcin Stępień / Agencja Wyborcza.pl

Hanna Wolska

Drugą żoną Żuławskiego była znakomita malarka Hanna Wolska. Artystka i reżyser mieszkali razem w Paryżu, tam też doczekali się syna Ignacego, który teraz mieszka z matką w San Francisco. Żuławski w książce "Ostatnie słowo" podsumował małżeństwo z Wolską słowami:

Myślę, że sobie uratowałem życie, przerywając ten związek. Miała różnych partnerów, ale żaden z nią nie wytrzymał, wszyscy uciekli.

30.11.2004 LODZ TEATR WIELKI W LODZI XII MIEDZYNARODOWY FESTIWAL SZTUKI AUTOROW ZDJEC FILMOWYCH CAMERIMAGE ANDRZEJ ZULAWSKI FOT. DARIUSZ KULESZA / AGENCJA GAZETAandrzej żuławski/Fot.Dariusz Kulesza / AG

Andrzej Żuławski. Andrzej Żuławski. FORUM/Radoslaw Nawrocki

Sophie Marceau

Sophie Marceau była największą miłością Andrzeja Żuławskiego. Związali się w 1985 roku, gdy śliczna Francuzka miała zaledwie 18 lat, a Żuławski 44. Ich małżeństwo wywołało skandal we Francji, porównywano ich do Galatei i Pigmaliona - on był mistrzem, a ona jego uczennicą. Reżyser dokształcał i wyrobił gust młodziutkiej aktorce. W tamtych czasach Sophie broniła Andrzeja przed krytyką, mówiła, że nie byłaby tą samą kobietą, gdyby nie jego wpływ. Reżyser podobno ciężko przeżył rozstanie z Marceau. O związku z nią mówił:

Poznałem bardzo młodą osobę i nastąpiła wspaniała wymiana życia na wiedzę. Proces ucywilizowania młodej dziewczyny, która jest z proletariatu. I to było cudowne, dydaktyczne, piękne. I trwało 17 lat. A potem nastąpił moment, w którym Sophie musiała powiedzieć swoje "ja". Proszę zwrócić uwagę, że ja nie żyję wśród normalnych, poczciwych zjadaczy chleba. Mój świat jest światem obłąkanym. Mój świat to świat Romka Polańskiego. Tutaj żadne małżeństwo nie utrzymuje się dłużej niż dwa, trzy lata. Wszystkie prawa są tu ciężko chore - powiedział w wywiadzie dla Vivy!

grabozulawski 24.07.2000 WARSZAWA - SOPHIE MARCEAU, ANDRZEJ ZULAWSKI - KINO FEMINA, KONFERENCJA PRASOWA PO FILMIE MACIEK ZIENKIEWICZ/ AGENCJA GAZETA

W książce "Ostatnie słowo" autor jest już mniej wyrozumiały dla francuskiej gwiazdy:

Gdy spotkałem Zośkę, była analfabetką, i tak naprawdę nie wiedziała, co to książka.

Wypomina aktorce także jej związek z Christopherem Lambertem, który, według Żuławskiego, ma jedynie "pół mózgu zamiast całego" i dzięki temu para ta jest na równym poziomie intelektualnym.

French movie star Sophie Marceau and actor Christopher Lambert arrive for a tribute to French Cinema at the Marrakech 10th International Film Festival in Marrakech, Morocco, Saturday Dec. 4, 2010. The festival runs from Dec. 3-11. (AP Photo/Abdeljalil Bounhar)AP/Abdeljalil Bounhar

Żuławski zapytany w wywiadzie dla Vivy!, dlaczego w dalszym ciągu nie przerobił byłego pokoju Marceau, w swoim domu w Starej Miłosnej, odpowiedział:

Istnieje pamięć serca bardzo silna. Mamy z Sophie synka, Vincenta, który jak przyjeżdża, jest rad, że są tu ślady mamy. Że to nie jest odcięte nożem. Że rodzice rozmawiają, że uzgadniamy, co ma z nim być.

Manuela Gretkowska

Związek Manueli Gretkowskiej i Żuławskiego swoje początki miał dwadzieścia lat temu w Paryżu. Reżyser był wtedy z Marceau. Pisarka o początkach związku z Żuławskim opowiedziała w tygodniku Viva!:

Był kimś, był genialny. Widziałam jego filmy. Czułam, że wszystkie są o mnie. Wspaniałe pokrewieństwo dusz, tra la, la. Kobiety lgną do artystów. Chcą być muzą, żyć w cieniu geniusza. To daje spełnienie, sens życiu. W naszym przypadku spotkało się dwoje narcyzów. Kiełkujący i dołujący. Byłam przekonana, że oboje jesteśmy wyjątkowi. Siadaliśmy w paryskiej kawiarni, nóżka na nóżkę, i wiedliśmy rozmowy o emanacji bytów wyższych, kabale i rzeczach niedostępnych zwykłym śmiertelnikom. Życie było sztuką. Żadne z nas nie widziało tego, że jesteśmy pokręconymi dziećmi. I tkwimy w schemacie toksycznej miłości.

Transmat. promocyjne

Gretkowska i Żuławski uzupełniali się artystycznie i intelektualnie. Razem pracowali nad kontrowersyjnym filmem "Szamanka" z 1996 roku. Rozstali się po nakręceniu obrazu.

Weronika Rosati. Weronika Rosati. Kapif

Weronika Rosati

Do dziś nie wiadomo, czy to był romans czy fascynacja zawodowa. Rosati, podobnie jak Marceau, była bardzo młodą, początkującą aktorką. Naturalne było szukanie autorytetu. Żuławski, w wywiadzie dla "Przekroju", zapytany o relacje z aktorką, tak to ujął:

Nie byłoby aż tak wiele goryczy i żalu, gdyby odpowiedź nie brzmiała: tak, kochałem ją . Czy to uczucie minęło? Nie, nie minęło. I wiesz, jakie byłoby najlepsze zakończenie tej bajki? I żyli długo i szczęśliwie.

01.12.2008 LODZ , PL. DABROWSKIEGO , TEATR WIELKI , XVI INTERNATIONAL FILM FESTIVAL OF THE ART OF CINEMATOGRAPHY - PLUS CAMERIMAGE - MIEDZYNARODOWY FESTIWAL SZTUKI AUTOROW ZDJEC FILMOWYCH , KONFERENCJA PRASOWA . NZ. REZYSER ANDRZEJ ZULAWSKI FOT. SERGIUSZ PECZEK / AGENCJA GAZETAFot. Sergiusz Pączek / AG

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.