Pamiętacie Jagodę, córkę serialowego 40-latka? Zobaczcie, jak wygląda dziś!

Serialowa Jagoda Karwowska zmieniła swoją karierę o 180 stopni. Kim jest dziś?
Mirella Olczyk, Jagoda Karwowska, Mirella Kurkowska Mirella Olczyk, Jagoda Karwowska, Mirella Kurkowska mat.prasowe

Słodka dziewczynka

W gdyby serial  Jerzego Gruzy "40-latek" powstawał dzisiaj, z pewnością Mirella Olczyk stałaby się nastoletnią gwiazdką, idolką rówieśniczek. Jednak w siermiężnych latach 70. mogła liczyć jedynie na uściski dłoni na ulicy.

PHOTO: EAST NEWS/POLFILM  CZTERDZIESTOLATEK, 40-LATEK; SERIAL TVP; TV-SERIES; PRODUKCJA: ZESPOL FILMOWY X; 1974; REZYSERIA: JERZY GRUZA; SCENARIUSZ: JERZY GRUZA, KRZYSZTOF TEODOR TOEPLITZ;  ZDJECIA: MIECZYSLAW JAHODA, JACEK STACHLEWSKIFot. EAST NEWS

Mimo braku prężnie działającej medialnej machiny, odtwórczyni roli Jagody Karwowskiej, córki tytułowego bohatera, Stefana Karwowskiego i  tak podbiła serca widzów "40-latka".

Mirella Olczyk, Jagoda Karwowska, Mirella Kurkowska. Mirella Olczyk, Jagoda Karwowska, Mirella Kurkowska. mat.prasowe

Jagody dwie

Nie wszyscy jednak pamiętają, że nim Jagodą została Mirella Olczyk, odgrywała ją inna aktorka - Grażyna Woźniak. Jak podaje Fakt.pl, wyemigrowała ona do Francji, jednak dziś mieszka na powrót w Polsce - na warszawskim Mokotowie, gdzie wraz z mężem Dariuszem wychowuje syna Marcina.

Grażyna Woźniak, Jagoda Karwowskamat.prasowe

Mierella Olczyk, Mirella Kurkowska, Jagoda Karwowska Mierella Olczyk, Mirella Kurkowska, Jagoda Karwowska WBF

Dlaczego nie aktorstwo?

Mimo ogromnego sukcesu "40-latka", Mirelli jednak nie ciągnęło do show-biznesu i aktorstwa. Po zakończeniu produkcji Olczyk nie zagrała już w żadnym innym filmie. Dość zaskakujące jest to, że zniechęciła ją do tego właśnie rola w serialu.

Gdybym nie grała w "Czterdziestolatku", może poszłabym do szkoły aktorskiej. Ale potem wiedziałam, że aktorstwo nie jest usłane różami. Rola Jagody była moim zupełnym przeciwieństwem. Trochę mnie drażniło, że nic nie mogę "sprzedać" ze swojego wizerunku - powiedziała w programie "Uwaga", w cyklu "Kulisy sławy".

Familiada, nagranie odcinka Dzieci TVP, 19.10.2012, fot. WBF/ Piotr PodlewskiWBF

Mierella Olczyk, Mirella Kurkowska, Jagoda Karwowska Mierella Olczyk, Mirella Kurkowska, Jagoda Karwowska WBF

Pani doktor

Zamiast kariery na scenie wybrała karierę naukową. Wykłada dziś historię w Centrum Europejskim Uniwersytetu Warszawskiego. Szczególnie zajmujący wydaje się być dla niej XIX wiek.

Zajmuje się historią idei, historią kultury i społeczeństwa ze szczególnym uwzględnieniem XIX w., dziejami obyczajowości i mentalności, a także dydaktyką historii - pisze o sobie na stronie CE UW.

Historia stała się jej prawdziwą pasją. Prócz licznych publikacji naukowych, Olczyk jest także autorką podręczników do historii w podstawówce i liceum.

Mierella Olczyk, Mirella Kurkowska, Jagoda Karwowska Mierella Olczyk, Mirella Kurkowska, Jagoda Karwowska WBF

Za katedrą jak na scenie

Wielu wykładowców jest wspaniałymi naukowcami, jednak do prowadzenia zajęć ze studentami trzeba mieć specjalne predyspozycje. Być może odtwórczyni roli Jagody Karwowskiej pomogły doświadczenia z planu filmowego, a może po prostu ma wrodzony dar, ponieważ wykłady pani doktor są oceniane przez studentów bardzo pozytywnie.

Swoje zajęcia z pasja i zależy jej, żeby studenci się angażowali i dyskutowali. Często uatrakcyjniała też wykład za pomocą filmów. Oglądaliśmy je i potem dyskutowaliśmy. Zawsze zachęcała wszystkich przede wszystkim do aktywnego udziału, wypowiadania się i samodzielnego myślenia - mówi nam studentka dr Mirelli Kurkowskiej.

Familiada, nagranie odcinka Dzieci TVP, 19.10.2012, fot. WBF/ Piotr PodlewskiWBF

Jednak nie zawsze jest z nią wesoło.

Wbrew pozorom budzi spory respekt. Można się jej obawiać, nierzadko oblewa, nawet z prostych przedmiotów. Jest zasadnicza i dba o poziom swoich zajęć. Na pewno można jednak o niej powiedzieć, że zawsze w stosunku do studentów zachowuje się fair - opowiada nam jej studentka.
Mirella Kurkowska, Mirella Olczyk Mirella Kurkowska, Mirella Olczyk WBF

Życie prywatne

Na Uniwersytecie ma opinię dobrego fachowca, jednak wzbudza pozytywne uczucia u studenckiej braci nie tylko dzięki swoim zajęciom.

Tak po prawdzie, to wszystkie jej zawsze zazdrościłyśmy figury, bo zawsze świetnie wyglądała. Męska część grupy też zawsze była pod jej wrażeniem, także wizualnym... - zdradza nam jedna ze studentek CE UW.

Familiada, nagranie odcinka Dzieci TVP, 19.10.2012, fot. WBF/ Piotr PodlewskiWBF

Uroda, figura i dobry styl w połączeniu z intelektem z pewnością podziałały także na jej męża, po którym przyjęła nazwisko Kurkowska. Jagoda z "Czterdziestolatka" ma dziś trójkę dorosłych dzieci: 27-letnia córkę Malinę i 25-letnie bliźniaki Kubę i Maćka.

Mirella Kurkowska, Mirella Olczak, Henryk Gołębiewski Mirella Kurkowska, Mirella Olczak, Henryk Gołębiewski WBF

Familiada

Jeżeli ktoś jednak jet spragniony obecności Mirelli w telewizji, już niedługo będzie miał okazję zaspokoić swoje potrzeby. Wkrótce zostanie wyemitowany specjalny odcinek "Familiady" pt. "Duże dzieci", gdzie w jednej z drużyn będzie walczyć o wygraną serialowa Jagoda.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.