Para z "Dziewczyny z tatuażem" będzie kultowa?

Oni zawojowali świat parami!
Dziewczyna z tatuażem. Dziewczyna z tatuażem. mat. dystrybutora

Lisbeth i Mikael w "Dziewczynie z tatuażem"

Nie od dziś powszechnie wiadomo, że we dwójkę jest po prostu raźniej! I nie chodzi tu tylko o wielkie romanse. Przyjaciel czy kolega potrafi sprawić, że życie nabiera kolorów. A kiedy dwoje ludzi łączą wspólne cele i pasje - sukces gwarantowany.

Duety cieszą się powodzeniem również w kinie. Dwójką na topie są ostatnio bohaterowie głośnego filmu "Dziewczyna z tatuażem". Film powstał na podstawie powieści "Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet" autorstwa szwedzkiego pisarza Stiega Larssona. Jest to pierwsza część trylogii. Zanim powstał scenariusz hollywoodzkiej adaptacji, Szwedzi nakręcili trzy bardzo udane filmy na podstawie wszystkich powieści.

Lisbeth i Mikael wprawdzie nie są jeszcze kultową parą bohaterów, ale mają szansę taką zostać.

Dziennikarz Mikael Blomkvist i mistrzyni researchu Lisbeth Salander nie spotkaliby się pewnie nigdy, gdyby nie sprawa zaginięcia pewnej dziewczynki. Ona - ciężko doświadczona przez życie hakerka i on - ambitny śledczy, łączą swoje siły, aby dokonać szokującego odkrycia o rodzinie Vagnerów. A wiadomo, że w sytuacjach krytycznych i niebezpiecznych (takich w filmie nie brakuje) najlepiej poznaje się drugiego człowieka.

Na sukces tego duetu złożyło się kilka czynników. Naszym zdaniem: świetnie rozpisane role i genialne aktorstwo Daniela Craiga i Rooney Mary.

Rooney Mara, Daniel Craig, Dziewczyna z tatuażem

Młoda aktorka powoli i systematycznie podbija świat kina. Zaczynała od ambitnych i niskobudżetowych filmów, w których zdobyła uznanie krytyków i publiczności. W końcu nadszedł czas na megaprodukcję. Po "Dziewczynie z tatuażem" była na ustach wszystkich. Dla tej roli przeszła drastyczną metamorfozę. Z delikatnej i pełnej uroku młodej kobiety zamieniła się w wykolczykowaną, chudą i czarnowłosą buntowniczkę ubierającą się w stylu gotyk.

Rooney Mara, dziewczyna z tatuażem

Opłacało się. Rooney zdobyła nominację do Złotego Globu, a ostatnio do Oscara.

Daniela Craiga chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Od kilku lat jest zaliczany do czołówki najlepszych hollywoodzkich aktorów. A to oczywiście za sprawą roli Jamesa Bonda. Zagrał już w dwóch filmach o agencie 007, w 2012 roku premierę będzie miał trzeci. I, jak widać, Craig radzi sobie świetnie nie tylko jako tajny agent Jej Królewskiej Mości.

Daniel Craig

Ale to nie jedyny udany duet filmowy. Zobaczcie, jakie inne pary bohaterów zaskarbiły sobie uwielbienie widzów.

Jean Reno w filmie Jean Reno w filmie "Leon Zawodowiec" materiały prasowe

Matylda i Leon z "Leona Zawodowca"

Co może połączyć dziewczynkę i mężczyznę, który nie jest jej ojcem? Nic takiego, tylko... żądza mordu. Leon (Jean Reno) jest płatnym zabójcą, który nie przypomina typowego przedstawiciela tego "zawodu". Jest spokojnym, dość cichym człowiekiem, a zamiast męskiego koniaku czy innego mocnego trunku pije mleko. Jego sąsiadką jest Matylda (Natalie Portman), dziewczynka, która na skutek akcji przeprowadzonej przez przekupionych policjantów traci całą rodzinę. Zagubiona puka do drzwi Leona.

natalie portmanMężczyzna niechętnie postanawia zająć się dzieckiem. Wkrótce tę dwójkę połączy wielka przyjaźń i relacja "mistrz - uczennica". Matylda chce bowiem nauczyć się "sprzątania" (tak swój fach nazywa Leon), żeby pomścić śmierć ukochanego brata.

jean reno, natalie portman

Maggie Fitzgerald i Frankie Dunn w "Za wszelką cenę"

"Za wszelką cenę" to film, który nie bez przyczyny zdobył aż cztery Oscary. To opowieść o przyjaźni, która narodziła się między trenującą boks Maggie (Hillary Swank) a wybitnym trenerem pięściarzy, Frankiem (w tej roli Clint Eastwood). Choć początki ich znajomości nie są obiecujące, para szybko znajduje wspólny język.

Frankie jest pod wrażeniem determinacji zawodniczki. Wkrótce duet odnosi prawdziwe sukcesy.  Niestety, przekorny los odwraca się od nich bardzo szybko. Maggie ma na ringu wypadek i zostaje sparaliżowana. Trener opiekuje się nią, choć wiadomo, że dziewczyna nigdy nie powróci do sportu. Prawdziwy egzamin z przyjaźni Frankie zdaje jednak dopiero wtedy, gdy Maggie prosi go o pomoc w przeprowadzeniu eutanazji.

Bonnie & Clyde

Ten duet może śmiało konkurować o miano pary wszech czasów! Bonnie (Faye Dunaway) pracuje jako kelnerka w knajpie w prowincjonalnym, amerykańskim miasteczku. Kiedy poznaje Clyde'a (Warren Beatty), przestępcę, który właśnie wyszedł z więzienia, postanawia zmienić swoje życie. Razem z nim udaje się w podróż po kraju i odtąd wspólnie zajmują się napadami na bank i kradzieżami.

W międzyczasie tych dwoje zaczyna łączyć coś więcej, niż wspólna "praca". Do dwójki uciekinierów dołączają z czasem kolejne osoby, tworząc gang, o którym mówią całe Stany Zjednoczone. Film dostał aż 10 Oscarów, a dodatkowego smaczku całej historii dodaje to, że scenariusz został oparty na faktach.

Historia Bonnie i Clyde'a do dziś pobudza masową wyobraźnię. O losach złodziejskiej pary zaśpiewali wspólnie Beyonce i Jay-Z. W klipie do utworu wcielili się nawet w najsłynniejszych przestępców USA.

Brad Pitt i Angelina Jolie. Brad Pitt i Angelina Jolie. "Pan i Pani Smith"

John i Jane Smith w "Panu i Pani Smith"

Małżeństwo z wieloletnim stażem, domek na przedmieściach... Nie, to nie scenariusz kolejnej komedii romantycznej, ale filmu akcji! John i Jane, każde w ukryciu, pracuje jako płatny zabójca. Oboje są najlepsi w swoim fachu. Niestety - debeściak może być tylko jeden.

brad pitt, angelina jolie

Państwo Smith dostają specjalne zlecenie. Każde z nich ma zabić swojego współmałżonka. Namiętność, pasja, ambicja, miłość. W tym duecie naprawdę iskrzy! Emocje na planie buzowały tak bardzo, że odtwórcy głównych ról, Brad Pitt i Angelina Jolie, zostali parą w życiu prywatnym.

Robert De Niro, Al Pacino. Robert De Niro, Al Pacino. Ojciec chrzestny II

Don Michael i Vito Corleone w "Ojcu chrzestnym II"

W tym przypadku ogromne chapeaus bax dla Ala Pacino i Roberta DeNiro! Panowie brawurowo wcielili się w członków najsłynniejszego mafijnego klanu świata. Choć nie zagrali wspólnie w ani jednej scenie filmu, ich postacie doskonale się uzupełniają, tworząc spójną całość. W końcu bardzo rzadko można spotkać się z opinią, że sequel dzieła przebija pierwowzór. "Ojciec chrzestny II" to czysta perfekcja, Michael (Pacino) zachowuje się jak prawdziwy syn swojego ojca, Vita (DeNiro). Między postaciami wytwarza się specyficzna więź, choć ich perypetie pokazane zostały oddzielnie. Duet aktorów sprawdził się na tyle dobrze, że Pacino i DeNiro zagrali jeszcze razem w kilku superprodukcjach, jak choćby "Gorączka". Dużym sukcesem byli "Zawodowcy", film, którego niemal cała fabuła została ułożona tak, aby obaj panowie występowali razem jak najwięcej. Tego duetu nigdy dosyć!

Jodie Foster, Anthony Hopkins. Jodie Foster, Anthony Hopkins. Milczenie owiec

Clarise Starling i Hannibal Lecter w "Milczeniu owiec"

Co może połączyć agentkę FBI i niebezpiecznego mordercę? Okazuje się, że współpraca. Clarise Starling (Jodie Foster) prowadzi śledztwo w sprawie wyjątkowo brutalnego zabójcy, który swoje ofiary obdziera żywcem ze skóry.

Jodie Foster, Milczenie owiec

A kto może znać psychikę mordercy lepiej, niż jego kolega po fachu? Hannibal Lecter (w tej roli Anthony Hopkins), pacjent więziennego szpitala psychiatrycznego potrafi przewidzieć każde posunięcie psychopaty. I pomaga Clarise w rozwikłaniu mrożącej krew w żyłach zagadki. Nie za darmo. Za każdą podpowiedź chce odkrycia przez agentkę fragmentu jej przeszłości.

Milczenie owiec, Anthony Hopkins

"Milczenie owiec" to fascynująca opowieść o więzi, która wytworzyła się między ludźmi, których teoretycznie nie powinno łączyć nic... Hopkins i Foster otrzymali za swoje role Oscary.

Anthony Hopkins, Jodie Foster, Milczenie owiec

Goście, goście. Goście, goście. mat. dystrybutora

Godfryd i Jacquouille w "Goście, goście"

Ostatni duet wszech czasów w naszym zestawieniu to Jean Reno (po raz drugi u nas!) i Christian Clavier. Panowie wystąpili razem w kilku produkcjach (zawsze ciepło przyjmowanych przez widownię). Prawdziwym hitem okazał się jednak ich wspólny projekt "Goście, goście", w którym wcielili się w XII-wiecznych Francuzów, którzy przez przypadek zagościli we współczesnych czasach, co doprowadziło do istnej komedii pomyłek. Reno zagrał szlachcica Godfryda, Clavier - jego wierniejszego niż pies sługę.

Goście, goście

Panowie w przezabawny sposób zapoznają się z wynalazkami potomnych, takimi jak prysznic, toaleta, telewizor czy wanna.

Panowie zagrali tak brawurowo, że po europejską produkcję upomniał się nawet kapryśny amerykański przemysł filmowy. W 2001 roku nakręcono "Goście w Ameryce" - tym razem przezabawny duet na skutek kombinacji z czasem wylądował w samym sercu Chicago.

Więcej o:
Komentarze (20)
Para z "Dziewczyny z tatuażem" będzie kultowa?
Zaloguj się
 • naz_niepoprawna

  Oceniono 8 razy 8

  Kultowe duety filmowe i Craig z Mary. Kultowe. Gdzie ten kult, to 2 tygodnie temu na ekrany kin weszło? Przeróbka, bo dla tych plotkowych idiotów to oryginał filmowy i książki są nie do przejścia.

 • jablonexkociak

  Oceniono 7 razy 7

  Gary Oldman, Chloe Webb (Sid i Nancy)
  Tim Robbins, Morgan Freeman (Skazani na Shawshank)
  Billy Crystal, Meg Ryan (Kiedy Harry poznał Sally)
  Helena Bonham Carter, Kenneth Branagh (Sztuka latania)
  Kimmy Robertson, Harry Goaz (Twin Peaks)
  Gary Oldman, Winona Ryder (Dracula)
  Tom Hulce i F. Murray Abraham (Amadeusz)
  Benicio Del Toro, Ryan Phillippe (Desperaci)
  Patrizk Swayze, Jennifer Grey (Dirty Dancing)
  Meg Ryan, Tom Hanks (Bezsenność w Seattle)
  Leonardo DiCaprio, Kate Winslet (Titanic)
  Robin Williams, Matt Damon (Buntownik z wyboru)
  Nicole Kidman, Ewan Mcgregor (Moulin Rouge)
  Denzel Washington, Dakota Fanning (Człowiek w Ogniu)
  Robert de Niro, Dakota Fanning (Siła Strachu)
  Clint Eastwood, Hilary Swank (Za Wszelką Cenę)
  Bruce Willis, Haley Joel Osment (Szósty Zmysł)
  Al Pacino, Jonny Depp (Donnie Brasco)

 • jablonexkociak

  Oceniono 5 razy 5

  Vivien Leigh, Clark Gable (Przeminęło z wiatrem)
  John Travolta, Samuel L. Jackson (Pulp Fiction)
  Andie MacDowell, James Spader (Seks, kłamstwa i kasety video)
  Robert Redford, Dustin Hoffman (Wszyscy ludzie prezydenta)
  Helen Hunt, Jack Nicholson (Lepiej być nie może)
  Jodie Foster, Robert De Niro (Taksówkarz)
  Jean Seberg, Jean-Paul Belmondo (Do utraty tchu)
  Robert De Niro, Christopher Walken (Łowca jeleni)
  Megan Follows, Jonathan Crombie (Ania z Zielonego Wzgórza)
  Susan Sarandon, Geena Davis (Thelma i Louise)
  Emmanuelle Riva, Eiji Okada (Hiroszima, moja miłość)
  Ewa Krzyżewska, Zbigniew Cybulski (Popiół i diament)
  Elisabeth Shue, Nicolas Cage (Zostawić Las Vegas)
  Ali MacGraw, Steve McQueen (Ucieczka gangstera)
  Paul Newman, Robert Redford (Żądło)
  Katharine Hepburn, Humphrey Bogart (Afrykańska królowa)
  Michelle Pfeiffer, Al Pacino (Frankie i Johnny)
  Robert de Niro, Joe Pesci (Wściekły byk, Chłopcy z ferajny, Kasyno)
  Tim Robbins, Morgan Freeman (Skazani na Shawshank)
  Matt Damon, Casey Affleck (Gerry)
  Iggy Pop, Tom Waits (Kawa i papierosy)
  Grażyna Szapołowska, Olaf Lubaszenko (Krótki film o miłości)
  Stanisława Celińska, Daniel Olbrychski (Krajobraz po bitwie)
  Jadwiga Barańska, Jerzy Bińczycki (Noce i dnie)
  Morgan Freeman, Brad Pitt (Siedem)
  Branko Djurić, Rene Bitorajac (Ziemia niczyja)
  William Holden, Ernest Borgnine (Dzika banda)
  Scarlett Johansson, Bill Murray (Między słowami)
  Scarlett Johansson, Colin Firth (Dziewczyna z perłą)
  Maria Wachowiak, Tadeusz Janczar (Pożegnania)
  William Powell, Myrna Loy (W pogoni za cieniem)
  James Stewart, Grace Kelly (Okno na podwórze)
  Johnny Depp, Benicio del Toro (Las Vegas Parano)

 • nkwd

  Oceniono 5 razy 5

  Jean Reno -kocham to za mało !

 • lewica_sk

  Oceniono 8 razy 4

  Dziewczyna z tatuażem tak jak i książka tylko ze Szwecji.

 • linka23

  Oceniono 4 razy 4

  Film Dziewczyna z tatuażem jest bardzo dobry, ale nie stawiałabym go w jednym rządzie z "Leonem". Tym bardziej że wspólnych scen tak naprawdę Mara z Craigem nie ma aż tak dużo. Niemniej jednak polecam ten film:)

 • rooda666

  Oceniono 3 razy 3

  nie no, plotek, ty se chyba jaja robisz.
  'Clarise' Starling???
  chyba Clarice raczej, litości O.o
  tak ciężko choćby w wikipedii sprawdzić?????

  nie mówiąc już o 'chapeaus bax' - co to znaczy???
  bo ja znam tylko określenie 'chapeau bas!', które oznacza dosłownie 'kapelusz z głowy', a potocznie tłumaczy się to jako 'czapki z głów'...

  no tragedia.

 • manhattan

  Oceniono 3 razy 3

  Lisabeth i Mikael w "Dziewczynie z tatuażem"
  film przed chwilą powstał i JUŻ ma być kultowy ..zagalopowałeś się

 • jablonexkociak

  Oceniono 2 razy 2

  Jack Nicholson (David Locke), Maria Schneider (NN)
  Zawód: reporter (Professione: Reporter), 1975
  Anthony Hopkins (Stevens), Emma Thompson (Miss Kenton)
  Okruchy dnia (The Remains of the Day), 1993
  Holly Hunter (Ada), Harvey Keitel (Baines)
  Fortepian (The Piano), 1993
  Tom Hanks (Andrew Beckett), Denzel Washington (Joe Miller)
  Filadelfia (Philadelphia), 1993
  Jennifer Connelly (Kathy Nicolo), Ben Kinglsey (Massoud Amir Behrani)
  Dom z piasku i mgły (House of Sand and Fog), 2003
  Jodie Foster (Clarice Starling), Anthony Hopkins (Hannibal Lecter)
  Milczenie owiec (The Silence of the Lambs), 1991
  Robert De Niro (Neil McCauley), Al Pacino (Vincent Hanna)
  Gorączka (Heat), 1995
  Natalie Portman (Mathilda), Jean Reno (Léon)
  Leon Zawodowiec (Léon), 1994
  Marlon Brando (Paul), Maria Schneider (Jeanne)
  Ostatnie tango w Paryżu (Ultimo tango a Parigi), 1972
  Jake Gyllenhaal (Jack Twist), Heath Ledger (Ennis Del Mar)
  Tajemnica Brokeback Mountain (Brokeback Mountain), 2005
  Jack Lemmon (John Gustafson), Walter Matthau (Max Goldman)
  Dwaj zgryźliwi tetrycy (Grumpy Old Men), 1993
  Juliette Lewis, Johnny Depp (Co gryzie Gilberta Grape'a)
  Susan Sarandon, Sean Penn (Przed egzekucją)
  Faye Dunaway, Warren Beatty (Bonnie i Clyde)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX