Hilary Swank

Hilary Swank

Hilary Swank to amerykańska aktorka filmowa i teatralna. Zaliczana jest do grona najlepszych aktorek Hollywood. Dwukrotnie sięgnęła po najwyższe trofeum świata filmowego. Otrzymała Oscara za film "Nie czas na łzy" oraz "Za wszelką cenę".


Imię i nazwisko: Hilary Ann Swank
Data urodzenia: 30 lipca 1974r.
Miejsce urodzenia: Lincoln, USA
Zawód: aktorka, producent filmowy
Instagram: @hilaryswank
Facebook: facebook.com/pages/Hilary-Swank/1544070039167448

Hilary Swank - początki kariery

Hilary Swank na świat przyszła w mieście Lincoln w 1974 roku. W dzieciństwie trenowała gimnastykę artystyczną oraz pływanie. Odnosiła w tych dziedzinach duże sukcesy, zajęła nawet na piąte miejsce w swoim stanie w dziedzinie gimnastyki.
Pierwszy kontakt ze sceną Hilary Swank miała w wieku dziewięciu lat, kiedy wystąpiła w szkolnym przedstawieniu opartym na "Księdze dżungli". Pokochała wówczas aktorstwo i wiedziała, że jest ono jej życiowym powołaniem. Kiedy miała piętnaście lat jej rodzice zdecydowali się na przeprowadzkę do Los Angeles, światowej stolicy kina, żeby młoda Hilary miała większą szansę na sukces. Rodzina mieszkała w samochodzie, dopóki nie udało im się zapracować na wynajęcie mieszkania.
Hilary Swank przed kamerą zadebiutowała w 1990 roku. Zagrała epizodyczne role w kilku pomniejszych produkcjach. W 1992 roku otrzymała rolę Kimberly w serialu "Buffy - postrach wampirów". Produkcja szybko stała się przebojem, a grający w nim aktorzy zyskali popularność.

Hilary Swank - rozwój kariery

Przez kilka kolejnych lat Hilary grała w filmach faburalnych. Wystąpiła m.in. w "Ofiara gniewu" (1994), "Terror w rodzinie" (1996), "Lolita w Hollywood" (1997).
W 1999 roku Hilary Swank przyjęła rolę Teeny w produkcji "Nie czas na łzy". Rola ta zmieniła wszystko. Hilary została nominowana do Oscara, którego Akademia Filmowa jej przyznała. Hilary stała się jedną z najbardziej popularnych aktorek i zagrała w wielu kasowych produkcjach.
W 2004 przyszedł kolejny sukces- drugi Oscar za rolę w filmie "Za wszelką cenę". Utrwaliło to zaliczanie Hilary Swank w gronie pierwszoligowych aktorek.

Zobacz także:

Hilary Duff - Clint Eastwood - Gerard Butler

hilary swank

Więcej o:

hilary swank

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.