Małgorzata Szumowska

Małgorzata Szumowska

Małgorzata Szumowska to wielokrotnie nagradzana, ale też i krytykowana reżyserka, scenarzystka i producentka filmowa. W życiu prywatnym matka i żona, w życiu zawodowym kobieta pełna pasji realizująca interesujące projekty filmowe. Współpracuje z gwiazdami polskiego i światowego kina, takimi jak Janusz Gajos czy Juliette Binoche.

Imię i nazwisko: Małgorzata Szumowska
Data urodzenia: 26 lutego 1973
Miejsce urodzenia: Kraków
Zawód: reżyser, scenarzysta, producent filmowy
Instagram: @szumowska

Życie prywatne Małgorzaty Szumowskiej

Małgorzata Szumowska pochodzi z Krakowa, jest córką pisarki i dziennikarki, Doroty Terakowskiej oraz Macieja Szumowskiego - dziennikarza i reżysera filmów dokumentalnych. Ukończyła studia na Wydziale Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, wcześniej przez dwa lata studiowała historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Obecnie jest w trzecim związku formalnym. Pierwszym mężem Szumowskiej był operator filmowy Michał Englert, drugim montażysta Jacek Drosio, z którym ma syna Macieja, a trzecim mężem reżyserki jest młodszy o 13 lat popularny aktor Mateusz Kościukiewicz, którego poznała na planie filmowym. Wszyscy utrzymują ze sobą bardzo poprawne stosunki prywatne oraz zawodowe, czego najlepszym dowodem jest film „Twarz”, którego operatorem był Michał Englert, zmontował go Jacek Dorsio, a jedna z ról przypadła Mateuszowi Kościukiewiczowi.

Twórczość Małgorzaty Szumowskiej

Początkowa twórczość Szumowskiej to przede wszystkim dokumenty i etiudy fabularne. Jednym z najważniejszych i najbardziej obsypanych nagrodami dokumentów jest „ Cisza”.
Debiutem fabularnym reżyserki jest „Szczęśliwy człowiek”, który był bardzo pozytywnie odbierany na wielu festiwalach filmowych. Kolejnym ważnym filmem Szumowskiej był film „Ono”, który pokazywany był na imprezach filmowych, m.in. na niszowym, niezwykle ważnym festiwalu Roberta Redforda, czyli na Festiwalu Sundance w 2005 roku. Scenariusz napisany przez Szumowską do tego filmu został tam uznany za jeden z trzech najlepszych tekstów europejskich. W 2008 roku powstał kolejny film fabularny, „33 sceny z życia”, który został uznany za jeden z najważniejszych polskich filmów w pierwszej dekadzie XXI wieku. Film zdobył sześć Złotych Lwów festiwalu w Gdyni, nagrodę specjalną Złotego Lamparta festiwalu w Locarno, cztery Orły przyznawane przez Polską Akademię Filmową. Sukces filmu zwrócił uwagę europejskich twórców i producentów na Małgorzatę Szumowską, dzięki czemu miała okazję współpracować z wytwórnią Zentropa.
Kolejny fabularny film Szumowskiej to nakręcony we Francji w 2011 roku „Sponsoring”. W roli głównej w tym filmie mogliśmy oglądać Juliette Binoche. Uwagę w filmie zwróciła również w drugoplanowej roli Joanna Kulig. Sam film wzbudził - jak wiele obrazów Szumowskiej – liczne kontrowersje, nie pozostawił widzów obojętnymi. Jedni dostrzegli w nim poruszający i odważny obraz seksualności, dla innych okazał się zbyt brutalny.
Tematyka, jakiej Szumowska dotyka w swoich filmach zawsze porusza – najczęściej artystka mówi w nich o trudnych sprawach, miłości, życiu, śmierci, uczuciach, nie boi się poruszać tematów tabu. I w tej tematyce utrzymane były kolejne filmy: głośny „W imię ojca” i wielokrotnie nagrodzony film „Body/Ciało”. Jaki będzie kolejny obraz „Twarz”? Sama autorka chce, żeby był film był dynamiczny i bardziej niż zwykle emocjonalny.

małgorzata szumowska

Więcej o:

małgorzata szumowska

Copyright © Agora SA