Dr. Alban

Dr. Alban

Dr. Alban jest wokalistą nigeryjskiego pochodzenia. Z zawodu jest lekarzem stomatologiem. W swojej karierze wydał siedem albumów, jego największym przebojem jest utwór „It’s My Life” wydany w 1992 roku na drugim albumie artysty. Utwór był na pierwszym miejscu list przebojów w prawie całej Europie.

Imię i nazwisko: Alban Uzoma Nwapa
Data urodzenia: 26 sierpnia 1957
Miejsce urodzenia: Oguta, Nigeria
Zawód: wokalista, producent muzyczny, lekarz dentysta
Gatunki muzyczne: hip – hop, eurodance, reggae, hip house, dancehall

Dr. Alban – życiorys

Dr. Alban urodził się w wielodzietnej rodzinie w Nigerii. Jego ojciec był dentystą, Alban poszedł w ślady ojca i w 1979 roku wyjechał by studiować stomatologię do Szwecji. Artysta studiował w Sztokholmie, a żeby sfinansować studia pracował w klubie Alphabet Street jako DJ. W 1990 roku spotkał producenta Denniza Popa, dzięki któremu w 1991 roku wydał debiutancką płytę „Hello Africa”. Album odniósł ogromny sukces, sprzedało się około miliona egzemplarzy. Utwory takie jak „No Coke”, „Stop The Pollution” i „Hello Africa” stały się hitami. W 1992 roku Dr. Alban wydał drugi album „One Love”. Na tym albumie znalazły się utwory, które stały się największymi przebojami wokalisty. Te utwory to „Sing Hallelujah”, „One Love” i „It’s My Life”. W 1994 roku artysta wydał trzecią płytę „Look Who’s Talking” promowaną przez single „Away from Home”, „Let The Beat Go On”. Dwa lata później pojawiła się czwarta płyta wokalisty – „Born In Africa”. Dr. Alban jest założycielem wytwórni muzycznej Dr. Records, która miała promować początkujących artystów muzyki eurodance. Ostatni, siódmy, krążek Dr. Albana „Back to Basics” ukazał się w 2008 roku.

Dr. Alban – przebój „It’s My Life”

Największy przebój Dr. Albana sprzedał się na całym świecie w nakładzie 6 milionów egzemplarzy. Przebój „It’s My Life” zdobył miano platynowego w Austrii i Niemczech oraz srebrnego we Francji. Utwór znalazł się na pierwszych miejscach list przebojów w niemal całej Europie. W 1993 roku utwór pojawił się we francuskiej reklamie środków higienicznych.

dr alban

Więcej o:

dr alban

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.