Robert Downey Jr.

Robert Downey Jr.

Robert Downey Jr. to amerykański aktor filmowy oraz telewizyjny. Jest również komikiem, próbował swoich sił jako scenarzysta i reżyser. Znany jest z megahitów kinowych, głównie z roli superbohatera Iron Mana oraz z roli Sherlocka Holmesa.


Imię i nazwisko: Robert John Elias Downey Jr.
Data urodzenia: 4 kwietnia 1965r.
Miejsce urodzenia: Nowy Jork
Zawód: aktor, komik
Instagram: @robertdowneyjr
Facebook: facebook.com/robertdowneyjr

Robert Downey Jr. - początki kariery

Robert John Elias Downey Jr. przyszedł na świat w kwietniu 1965 roku w Nowym Jorku. Od dziecka związany był ze środowiskiem artystyczno-filmowym, ponieważ jego matka była piosenkarką, a ojciec aktorem, scenarzystą i reżyserem. Robert Downey Jr. od najmłodszych lat przebywał na planach filmowych, a przed kamerą zadebiutował w 1970 roku, jako pięcioletni chłopiec. Zagrał niewielką rolę w filmie reżyserowanym przez jego ojca, w produkcji "Funt". Dwa lata później zagrał w filmie "Pałac Greasera".
W latach 1985-1987 aktor pracował przy produkcji programu "Saturday Night Live". Bawił publiczność zgromadzoną w studio oraz widzów przed telewizorami. Stale wcielał się też w niewielkie role w filmach. Zagrał m.in. w "Baby, to jesteś ty", "Dziewczyna z komputera", "Podrywacz artysta", "Bądź dobry Johnny", "Air America".
Pierwszy większy sukces przyszedł wraz z filmiem "Chaplin", w którym Robert Downey Jr. zagrał główną rolę. Został za nią uhonorowany nagrodą BAFTA oraz nominowany do Oscara w 1993 roku oraz do Złotych Globów.

Robert Downey Jr. - rozwój kariery i rola Iron Mana

Po sukcesie filmu "Chaplin" kariera aktora potoczyła się błyskawicznie. Stał się jedną z najbardziej rozchwytywanych gwiazd. W 1997 roku grał w popularnym serialu "Ally McBeal".
W 2008 roku aktor po raz pierwszy wcielił się w postać Tony'ego Starka w filmie "Incredible Hulk". Była to jedynie epizodyczna postać, która jeszcze w tym samym roku stała się głównym bohaterem filmu "Iron Man". W kolejnych latach aktor zagrał w kontynuacjach serii: w "Iron Man 2" oraz "Iron Man 3". Iron Mana zagrał również w filmach "Avengers: Czas Ultrona", "Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów", "Spider-Man: Homecoming".

robert downey jr.

Więcej o:

robert downey jr.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.