Fundacja "Alimenty to nie prezenty" pisze do Zamachowskiej. Wpis komentuje też córka aktora

Monika Zamachowska została skrytykowana za swój wpis odnośnie płacenia alimentów. Pod zdjęciem zrodziła się dyskusja, do której dołączyła także córka Zbigniewa, Maria.

Monika Zamachowska nie przestaje docinać byłej żonie Zbigniewa Zamachowskiego. Niedawno dodała ironiczny wpis, który nawiązuje do ich obecnej sytuacji z alimentami, za co jej się oberwało w komentarzach internautów.

Robota. Alimenty to nie prezenty. Robię, co mogę - napisała pod zdjęciem z Teatru Wielkiego - napisała Zamachowska.

Właśnie to stwierdzenie oburzyło jej obserwatorów, którzy nie pozostawili na niej suchej nitki. 

Dlaczego robi Pani z siebie ofiarę? Po co było się brać za żonatego mężczyznę, który ma dzieci ? Więcej klasy Pani Moniko.
Brak słów. Zero klasy.
Dziwię się, że mąż pozwala wypisywać pani takie dyrdymały.
 

Wśród wielu negatywnych opinii, jakie pojawiły się pod je zdjęciem, znalazł się także bardzo obszerny komentarz profilu "Alimenty to nie prezenty". Wpis ten tłumaczy zawiłości prawne związane z przysługującymi alimentami.

Według aktualnego również w obecnym stanie prawnym orzeczenia SN z 5 stycznia 1956 r. (3 CR 919/55, OSN 1957, nr III, poz. 74) małoletnie dzieci mają w zasadzie prawo do utrzymania na takim samym poziomie, na jakim żyją rodzice, wobec czego stopa życia rodziców jest jednym z podstawowych czynników decydujących o wysokości należnych tym dzieciom alimentów (zob. następnie pkt IV uchwały pełnego składu SN z 16 grudnia 1987 r., III CZP 91/86, OSNCP 1988, nr 4, poz. 42). 
Ta zasada nie wynika z art. 133 § 1, który to przepis odnośnie zakresu świadczeń alimentacyjnych rodziców względem ich dzieci wskazuje tylko to, że nie chodzi w nim wyłącznie o świadczenia pozwalające małoletniemu na wydźwignięcie się z niedostatku. Jej podstaw upatruje się w treści art. 87, z którego wynika zasada równej stopy życiowej w rodzinie, szczególnie między rodzicami i dziećmi (zob. B. Dobrzański, Kodeks rodzinny i opiekuńczy..., s. 783), oraz w art. 91 § 1 (zob. T. Dominiczyk, Kodeks rodzinny i opiekuńczy..., art. 133, uwaga 9) i art. 96 (zob. pkt IV uchwały pełnego składu SN z 16 grudnia 1987 r., III CZP 91/86, OSNCP 1988, nr 4, poz. 42). Pozostałe kwestie odnoszące się do zakresu obowiązku alimentacyjnego rodziców względem dzieci są regulowane w art. 135 - czytamy dalej.

Na tę wiadomość zareagowała córka Zamachowskiego. 22-letnia Maria oznaczyła profil i podziękowała za wpis. Dziewczyna wspominała jakiś czas temu, że "nie czuje się rodziną z nową partnerką swojego ojca", a także prosiła, aby ta przestała w mediach poruszać ich problemy.

Dziękuję za tą odpowiedź! - napisała krótko.

MT