Polskie seriale w TV - ich historia i przegląd ramówki

Wszystkie polskie stacje toczą ze sobą nieustanny bój o widza oraz o jego czas, który poświęci na oglądanie telewizji. Od lat ramówka telewizyjna zapełniona jest propozycjami, które mają przyciągnąć oglądalność.

Poza programami rozrywkowymi kluczowe są seriale. Polskie seriale w TV to szeroki wybór tematyczny.

 Polskie seriale w TV - propozycje TVP

TVP jako pierwsza rozpoczęła emisję serialu z gatunku tasiemców. Pierwsza polska telenowela "Klan" zdobyła serca widzów i od lat cieszy się bardzo wysoką oglądalnością. Przygody rodziny Lubiczów oraz ich przyjaciół od 1997 roku śledzi cała Polska. W 2016 roku dalsze losy produkcji stanęły pod znakiem zapytania, jednakże podjęto decyzję o jego kontynuacji.

Również w 1997 roku miał premierę serial "Złotopolscy", który przez cały czas trwania emisji cieszył się ogromną popularnością. To właśnie "Klan" i "Złotopolscy" przetarli szlak tego typu produkcjom w Polsce.

Dwa lata później, w 1999 roku, ukazał się na ekranach serial "Na dobre i na złe". To kolejna produkcja, która emitowana jest do dzisiaj.

TVP wyprodukowało w kolejnych latach wiele seriali, które podbiły serca Polaków. "Ranczo", "Ojciec Mateusz", "Barwy szczęścia", "Rodzinka.pl"  to tylko niektóre z tytułów, które mają wiernych fanów. Oprócz lżejszych, obyczajowych produkcji TVP postawiło na serial, który zdobył ogromne rzesze fanów. "Czas honoru" pomimo ciężkiej tematyki związanej z dramatem II Wojny Światowej przyciąga przed ekrany miliony widzów.

 Polskie seriale w TV - produkcje prywatnych stacji

Wraz z pojawieniem się w Polsce prywatnych stacji telewizyjnych, wśród których najpopularniejsze to TVN oraz Polsat, na ekrany polskich ekranów zawitały kolejne polskie seriale. Najpopularniejszym tasiemcem stacji TVN jest "Na Wspólnej", który premierę miał w 2003 roku. Wśród hitów TVNu zapisały się produkcje, takie jak: "BrzydUla", "Przepis na życie", "Singielka".

Z kolei telewizja Polsat wprowadziła na ekrany niezwykle popularną telenowelę "Pierwsza miłość", która emitowana jest od 2004 roku.

 

AW