"Świat według Bundych" debiutował 36 lat temu. Serialowa Kelly jest ciężko chora, Peggy bez peruki nie poznacie

5 kwietnia 1987 roku stacja FOX wyemitowała pierwszy odcinek "Świata według Bundych". Produkcja doczekała się w sumie 11 sezonów, stając się jednym z najdłużej ukazujących się sitcomów w historii Stanów Zjednoczonych.

Serial o życiu sfrustrowanego sprzedawcy butów, jego leniwej żony i pary ich nastoletnich dzieci dziś ma już status kultowego. "Świat według Bundych" w Stanach Zjednoczonych emitowany był do 1997 roku, doczekał się w sumie 259 odcinków i międzynarodowej dystrybucji. W Polsce można było oglądać go m.in. w Polsacie, który, jak podaje rmfmaxx.pl, prawa do emisji nabył jednak tuż przed jego zakończeniem w 1996 roku. Do części odtwórców głównych ról popularnego serialu już na dobre przyczepiła się łatka "aktorów z Bundych", dla innych produkcja stała się przepustką do wielkiej kariery. Sprawdzamy, jak się zmienili i jak potoczyły się ich losy.

Zobacz wideo "Świat według Kiepskich" się skończył, więc wspominamy. Wiecie, że Ferdek wcale nie miał być Ferdkiem?

Ed O'Neill

Choć po zakończeniu emisji "Świata według Budnych" serialowy Al zagrał w wielu filmach i serialach, przez lata kojarzony był głównie z popularnym sitcomem. Kolejny przełom w karierze Eda O'Neilla nastąpił dopiero w 2009 roku, gdy 63-letni wówczas aktor przyjął rolę Jaya Pritchetta w serialu "Współczesna rodzina". Produkcja nie tylko ponownie zapewniła mu międzynarodowy rozgłos, ale też trzy nominacje do nagrody Emmy. "Współczesna rodzina" zniknęła z ramówki w 2020 roku, ale O'Neill nadal pozostaje aktywny zawodowo.

Ed O'NeillEd O'Neill EastNews

Katey Sagal

Serialowa Peggy, która na planie "Świata według Bundych" nosiła ogromną, rudą perukę, bez tego rekwizytu jest niemal nie do poznania. Katey Sagal, podobnie jak jej serialowy mąż, przez wiele lat kojarzona była głównie z sitcomem, chociaż cały czas była aktywna zawodowo. Kolejną znaczącą rolę otrzymała w 2008 roku, gdy dołączyła do obsady serialu "Synowie Anarchii". Została za nią nagrodzona Złotym Globem. Aktorka cały czas pojawia się na szklanym ekranie, a w 2021 roku otrzymała główną rolę w serialu "Rebel". Produkcję skasowano jednak już po pierwszym sezonie.

Katey SagalKatey Sagal EastNews Photo By: Dee Cercone/Everett Collection

Christina Applegate

Rola w "Świecie według Bundych" wbrew pozorom nie była telewizyjnym debiutem dla serialowej Kelly, która już w wieku trzech miesięcy zagrała epizod w serialu "Dni naszego życia". Po zakończeniu pracy nad sitcomem Applegate szturmem podbiła Hollywood, pojawiając się w dziesiątkach filmów i seriali. Była czterokrotnie nominowana do Złotego Globu i pięciokrotnie do nagrody Emmy, którą zdobyła ostatecznie w 2020 roku za rolę w serialu Netflixa "Już nie żyjesz". Podczas pracy nad produkcją aktorka zauważyła u siebie niepokojące objawy, a w dniu 50. urodzin przekazała fanom, że lekarze rozpoznali u niej stwardnienie rozsiane. W związku z diagnozą Christina Applegate, która obecnie porusza się o lasce podjęła decyzję o zakończeniu kariery.

Christina ApplegateChristina Applegate EastNews

David Faustino

Bud Bundy to inteligentny i kochliwy bohater, który często spotykał się z odrzuceniem kobiet. Aktor dołączył do telenoweli jako nastolatek. Miał bowiem 12 lat. O kolejne role aktorskie musiał trochę powalczyć. Finalnie dostał angaż w takich produkcjach jak "Ekipa", "Rekinado 4: Niech Szczęki będą z tobą" oraz "Trybunał". Po serialu rozpoczął swoją przygodę z muzyką i próbował swych sił jako raper D' Lil. Dziś jako 49-latek pracuje w charakterze producenta muzycznego. 

David Faustino - niezapomniany Bud Bundy.David Faustino - niezapomniany Bud Bundy. AP/Matt Sayles

Amanda Bearse

!Premiera filmu Bros w Los Angeles!Premiera filmu Bros w Los Angeles VALERIE MACON / VALERIE MACON/AFP/East News

Marcy D'Arcy to sąsiadka Bundych, obok której nie dało się przejść obojętnie. Uwielbiała wdawać się w potyczki słowne z Alem. Feminizm Marcy nie do końca podobał się bohaterowi. Jej sarkazm zdobył serca wielu widzów. Aktorka wystąpiła w między innymi "Postrachu nocy", "Brosie" oraz "Protokole". W Nowym Jorku studiowała aktorstwo i reżyserię. Bearse finalnie odnalazła się w tej drugiej dziedzinie i z nią ma do czynienia na co dzień, gdyż pracuje jako reżyserka. 

Więcej o: