Eurowizja 2022. Te państwa awansowały po pierwszym półfinale. Wśród nich Ukraina

Za nami pierwszy półfinał tegorocznej Eurowizji. Dokładna punktacja nie jest jeszcze znana, ale nie ma już wątpliwości, które dziesięć państw zakwalifikowało się do sobotniego finału.

Dzięki zeszłorocznej wygranej Maneskin Eurowizja w 2022 roku odbywa się we włoskim Turynie. Pierwszy półfinał zaplanowany został na wtorek 10 maja, a na scenie zaprezentowali się przedstawiciele 17 państw. Widzowie mogli oddawać głosy na dzisiejszych reprezentantów, a także na dwa z pięciu państw, które kwalifikacje do finału mają już w kieszeni, czyli Włochy i Francję. Znamy już dziesięciu kolejnych wykonawców, którzy razem z nimi powalczą o zwycięstwo.

Zobacz wideo Tak Rafał Brzozowski komentował wynik na Eurowizji

Eurowizja 2022. Wyniki pierwszego półfinału

Do finału zakwalifikowali się reprezentanci następujących krajów:

  1. Szwajcaria - Marius Bear, "Boys Do Cry"
  2. Armenia - Rosa Linn, "Snap"
  3. Islandia - Systur, "Með hækkandi sól"
  4. Litwa - Monika Liu, "Sentimentai"
  5. Portugalia - Maro, "Saudade, saudade"
  6. Norwegia - Subwoolfer, "Give That Wolf a Banana"
  7. Grecja - Amanda Georgiadi Tenfjord, "Die Together"
  8. Ukraina - Kalush Orchestra, "Stefania"
  9. Mołdawia - Zdob si Zdub i Advahov Brothers, "Trenuletul"
  10. Holandia - S10, "De diepte"

Z eurowizyjnej stawki wypadły już Łotwa, Albania, Słowenia, Bułgaria, Chorwacja, Dania i Austria.

Drugi półfinał tegorocznej Eurowizji odbędzie się w czwartek 12 maja. Dopiero wtedy o awans do finału powalczy reprezentujący Polskę z utworem "River" Krystian Ochman. Wokalista wylosował 14. numer startowy, co, zdaniem internatów, jest dobrą wróżbą. Szanse Ochmana nie tylko na przejście do finału, ale także na zajęcie wysokiego miejsca na podium, oceniają również bukmacherzy. W czwartek oprócz Polski na eurowizyjnej scenie wystąpią także Finlandia, Izrael, Serbia, Azerbejdżan, Gruzja, Malta, San Marino, Australia, Cypr, Irlandia, Macedonia Północna, Estonia, Rumunia, Czarnogóra, Belgia, Szwecja oraz Czechy. Awans do finału zapewniony mają już Włochy jako zeszłoroczny zwycięzca oraz jedno z państw tzw. "wielkiej piątki", do której należą także Francja, Hiszpania, Niemcy i Wielka Brytania.

Jak na razie bezapelacyjnym faworytem do zwycięstwa tegorocznego konkursu jest Ukraina. Szanse naszych wschodnich sąsiadów na pierwsze miejsce szacowane są aż na 48 proc. Co się wydarzy, przekonamy się już w sobotę 14 maja.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.