Elton John nie zliczy, ile razy myślał, że umrze. Szukając swojej drogi, wziął ślub z kobietą

W 1997 roku, podczas pogrzebu księżnej Diany, pożegnał ją utworem "Candle in the Wind", który rozpoczął od słów: "Żegnaj, Angielska Różo". Potrafił wprawiać w melancholię, wzruszać, wywoływać uśmiech. Choć w żywej "I'm Still Standing" śpiewa o bólu związanym z porażką, potem dodaje, że daje radę. Życie samego artysty również takie było - trudne, pełne nałogów, ale ostatecznie dające poczucie spełnienia i stabilizacji u boku kogoś, kogo kocha. Obecnie, w wieku 75 lat, nadal występuje i skupia się na pomaganiu innym.

Więcej o rocznicach urodzin gwiazd przeczytasz na Gazeta.pl

W 2015 roku media pisały: Władimir Putin w końcu zadzwonił do Eltona Johna i zapowiedział, że jest gotów spotkać się osobiście i porozmawiać o prawach osób LGBT+ w Rosji. Choć okazało się, że muzyk padł ofiarą żartu dwóch rosyjskich komików, to najlepiej pokazuje, że John wierzył, że to, co sobie zaplanuje, ma szansę się ziścić - nawet jeśli wygląda na walkę z wiatrakami. Choć ostatecznie rozmowy z Putinem nie przeprowadził, na wielu innych polach mu się udało. Dom, w którym żył mały Elton (wtedy jeszcze Reginald Kenneth Dwight) nie pozwalał na bycie takim, jakim chciał, ale dziś, w wieku 75 lat, zachęca innych: "Po prostu bądźcie sobą. Nie pozwólcie nikomu się zepsuć". Ludzie chcą słuchać jego muzyki, ale i tego, co ma do powiedzenia. A ma sporo, bo z pewnością nie można go zaliczyć do artystów, którzy są apolityczni czy konformistyczni.

Zobacz wideo Weronika Rosati pochwaliła się, jak bawiła się na imprezie Eltona Johna

Surowy ojciec, kłótliwa matka

Elton John jako trzylatek zasiadł do fortepianu babci, a w wieku siedmiu zaczął chodzić na zajęcia muzyczne. Zdumiewał niezwykłą umiejętnością komponowania melodii. Talent sprawił, że zdobył stypendium juniorskie w londyńskiej Królewskiej Akademii Muzycznej. Na ojcu, którego akceptacji i miłości tak pragnął, te sukcesy nie robiły jednak wrażenia. Kwestionował jego męskość, bo wrażliwość na dźwięki i zamiłowanie do mody zupełnie mu się z nią nie kojarzyły. 

Mój tata był surowy i chłodny. A mama kłótliwa i humorzasta. Pamiętam tylko milczenie lub głośne awantury między nimi. Kłótnie zwykle dotyczyły tego, że źle mnie wychowali - pisał lata później w "The Guardian".

Relacje Johna z ojcem najlepiej podsumowuje scena z "Rocketmana", w którego tworzenie artysta był bezpośrednio zaangażowany. Filmowy, dorosły już Elton podjeżdża pod dom. Gdy ojciec prosi go o podpisanie płyty, John ma nadzieję, że wreszcie jest z niego dumny. Słyszy jednak: "To nie dla mnie! Napisz dla Petera, kolegi z pracy, bo wciąż mnie prosi o twój podpis".

Próby odnalezienia siebie 

Duża część filmu skupia się na wątkach poszukiwaniu miłości przez Eltona. W dzieciństwie i młodości tej rodzicielskiej, później miłości do siebie. Gdy już ją znajduje, prowadzi go to do coraz odważniejszych wypowiedzi, że każdy ma prawo kochać kogo i jak chce. Ostatecznie w 1992 roku jasno określa swoją orientację jako homoseksualną. Wcześniej przez wiele lat (często nieoficjalnie) wiązał się z mężczyznami (m.in. pierwszą wielką miłością i zarazem menedżerem Johnem Reidem) i kobietami (w 1984 roku wziął ślub z Niemką Renatą Blauel - podobno na prośbę matki). Być może szukał siebie, być może bał się, że w latach 70. nie zostanie zaakceptowany albo straci konserwatywnych fanów.

Elton John, Renate BlauelElton John, Renate Blauel East News

Dopiero wiele lat później artysta ułożył sobie życie z Davidem Furnishem, z którym dziś ma dwóch synów urodzonych przez surogatkę. Musieli uczyć się wszystkiego od początku: jak karmić, jak przewijać, jak radzić sobie z chorobą. Po roku byli już pewni, że pierwszy syn powinien mieć rodzeństwo.

Nie mamy słów, by opisać, jak bardzo tych dwóch chłopców wzbogaciło nasze życie - mówili w "Rolling Stone".

David Furnish and Elton JohnDavid Furnish and Elton John Eastnews

"Zmarnowałem część swojego życia"

Scenariusz ze spełnionym i kochającym stabilizację Eltonem kiedyś trudno byłoby sobie wyobrazić. Cieszył się, że producenci "Rocketmana" go nie idealizowali, tak jak zrobiono to w przypadku "Bohemian Rhapsody", w którym Freddie Mercury jest niemal aniołem. Film o Eltonie pokazuje z kolei, że w jego życiu pojawiły się narkotyki i alkohol. Jak powiedział sam John: "zmarnowałem na uzależnienia ogromną część swojego życia". Wiele razy bał się, że umrze po zażyciu mieszanki środków - miał zapaści i tracił przytomność. Po wielu latach postanowił w końcu rozpocząć walkę i w 1990 roku trafił na terapię odwykową i do dziś deklaruje, że "jest czysty". 

Lata 90. w ogóle były dla niego przełomowe - poza rezygnacją z alkoholu i narkotyków, opowiedział wprost o swojej orientacji seksualnej, rozpoczął też działania pomocowe na rzecz chorych na AIDS i kontynuuje je do dziś. Zbiera pieniądze, organizuje eventy. W międzyczasie rozpoczął walkę o prawa osób LGBT+, bo sam wie, z jakimi trudnościami musiały i, niestety, wciąż muszą się mierzyć. Zaczął od tworzenia muzyki, a dziś angażuje się w ważne społecznie sprawy. Patrząc na jego życiorys, wydaje się, że sukces przyszedł z łatwością. Sam John temu stanowczo zaprzecza - mówi, że przez długie lata muzykowania był "nikim". W życiu prywatnym również musiał odnaleźć swoją drogę i dziś zachęca do tego także innych. 

Koniec kariery?

25 marca Elton John kończy 75 lat, a od około 50 jest obecny na scenie i trudno sobie wyobrazić, jak świat wyglądałby bez tej twórczości. Tłumy ludzi bawiły się do jego muzyki, a w 1997 roku słuchały kojącego głosu podczas pogrzebu księżnej Diany, z którą się przyjaźnił.

 

Choć w 2018 roku Elton ogłosił, że zakończy karierę po ostatnim tournée, ostatecznie wszystko się przedłużyło. Przez problemy zdrowotne musiał przełożyć występy zaplanowane w ramach trasy koncertowej "Farewell Yellow Brick Road". Jako że nie wyobrażał sobie zawieść fanów, rozłożył je w czasie i ostatni raz ma pojawić się na scenie w 2023 roku. Czy to naprawdę koniec? Patrząc na życie Eltona Johna liczymy, że i w tym przypadku może zaskoczyć. 

Zobacz też: Odtajniono dokument na temat pogrzebu księżnej Diany. Pałac nie chciał, by Elton John zaśpiewał swój przebój

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki.

Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl

Новини з України - Ukrayina.pl

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.